Kaupunkiloma helmikuussa

Nanuliini

Olen miettinyt viikonloppureissua helmikuulle, johonkin Eurooppaan. Vähän shoppailua, syömistä ja nähtävää, ei sen suuremmat kriteerit. Olen miettinyt nyt Budapestia, Barcelonaa, Kööpenhaminaa, ehkä Oslokin, Pariisi tai Reykjavik voisi olla kiva. Onko kokemuksia ko kaupungeista helmikuussa? Tuo vuodenaika nyt eniten huolettaa, että mihin sitä kannattaisi suunnata. Vinkkejä ja ehdotuksia otetaan vastaan :)

4

1018

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wherever u go

      No kylmää tai vielä kylmempää on joka tapauksessa. Barcelonassa tai Pariisissa ehkä kohtuullisimmat kelit, toisaalta voi olla sateista mikä on ehkä vielä ärsyttävämpää kuin kylmyys. Että siis, ota sellainen asenne, että et ole rantalomalla, ja säät on mitä on. Sisällä tarkenee, eli missä eniten sisäaktiviteetteja tarjolla. Reykjavikiin/Osloon itse ainakin haluaisin mennä silloin kun ulkonakin on siedettävät kelit, siis syksy tai kevät. Mieti, mikä kaupunki eniten tarjoaa sitä mitä sinä matkaltasi odotat. Ehkä se olisi Pariisi. Barcelonakin on nautittavimmillaan vähän lämpimämpään vuodenaikaan, ei kuitenkaan kesällä. Miksei joku Saksan ihana kaupunki myös, lyhyempi lentomatka, vaikka Berliini. Eurooppa on pullollaan ihania kaupunkeja.

    • dhpgfwäpmf

      Täältä voi katsella keskimääräisiä lämpötiloja. Selvä on että etelässä on lämpöisempää kuin pohjoisemmassa. Se ei tietenkään takaa mukavaa lomasäätä.

      http://worldweather.wmo.int/

    • minä tekisin

      eikö kannata siirtää kuitenkin huhtikuulle jos kaupunkilomaa suunnitelee...

    • dhpgfwäpmf

      Tai maaliskuulle. Ainakin Lissabonissa oli kuun puolessa välissä hyvät kelit. Parhaimmillaan 25 mutta muutenkin ihan terassikelit. Tai sitten vaan asenteella, lämmintä vaatetta mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      392
      976
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      885
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      256
      804
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      716
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      73
      709
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      71
      671
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      645
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      36
      630
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      43
      601
    Aihe