Kuvitteleeko yläkoulun opettajat että vanhemmat joutavat olla wilmassa päivittäin kokoajan? Itse olen ihan väsynyt tähän opettajien kirjeenvaihtoon. Meillä on ihan normaalit lapset yläkoulussa. Ei tappele, tupakoi eikä käytä alkoholia. Siitä huolimatta jatkuvasti pitäisi päivittäin seurata wilmasta opettajien viestejä nuorten käyttäytymisestä. Milloin tarvitsisi lisäoppia siihen ja tähän, milloin myöhästyi tunnilta, milloin pitäisi kotona opettaa matikkaa, milloin ei ollut seurannut aktiivisesti tunnilla jne jne jne Miten sitä ennen pärjättiin ilman wilmaa? Nyt ainakin vanhemmat väsyy jatkuvaan kirjeenvaihtoon. Samoin nuoret kun heille kokoajan saa olla kirjeitä lukemassa.
Vanhemmat wilmassa kokoajan???
kyllääntynyt vanhemp
14325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Olen yläkoulun opettaja, joka olettaa, että vanhemmat lukevat Wilman päivittäin. Ymmärrän, että siitä on vaivaa, mutta oletan myös, että huoltajaa kiinnostaa oman lapsensa kuulumiset.
Opettajaakin saattaa Wilman käyttö harmittaa, lisäähän se työtä hurjasti. Opettajalla saattaa olla satoja oppilaita, joten palaute ei ole hetkessä hutaistu.
Lain mukaan koulun pitää olla yhteydessä vahempiin. Samoin kaikesta tuki- yms. opetuksesta on pakko olla huoltajiin yhteydessä ja niitä on pakko oppilaalle tarjota.
Opettajat näköjää vakoilee nuorille suunnattua palstaa.
Salaliitto
Juuri näin. Meillä on tiedotusvelvollisuus. Jos vanhemmat eivät ota tiedotusta vastaan, minkäs teet.
Jos kyseessä on jotain päivittäisiä pikkukatastrofeja isompaa, soitan kyllä kotiin Wilma-merkinnän lisäksi.
No miksei sitten samantien jatketa ala-asteen tapaan?
Eli siis soitto kotiin aina jos on jotain asiaa.
Ja tietenkin vanhempainillat jne säännöllisin väliajoin, koska kaikki vanhemmat ei ehdi/jaksa mennä sinne.
Ei sitä tarvitse lukea joka päivä. Annat vain asian olla. Jos koulussa tapahtuu jotain erittäin tärkeää niin silloin opettaja ottaa yhteyttä. Ei pikkujutuista tarvitse välittää.
"Meillä on ihan normaalit lapset yläkoulussa. Ei tappele, tupakoi eikä käytä alkoholia."
Lapsenne eivät ole normaaleja.
Väitätkö, että kaikki nuoret sitten tappelee, tupakoi ja juovat?
teillä ne lapset ei ole normaaleja.
Ei meillä lueta wilmaa ikinä :) Olen siis ise yläasteella. Mitään ei sieltä ole luettu, vain minä olen lukenut, koska tiedän salasanan :))
Meillä ainoostaan mä tiedän salasanan. Kuittaan kaikki wilman viestit ite eikä vanhempia ees jaksa kiinnostaa mitä mä koulussa teen kuhan tulee lukuaineista hyviä numeroita ja en tuu tapelleen näkösenä koulusta kotiin. En oo mikään tunnilla riehuja ja saan kokeista 9-10, mitä ny joskus kotitehtävät jää tai liikkaope valittaa liikkavarusteiden puuttumisesta.
Täällä on yksi äitikin vakoilemassa nuorten palstalla !
Mulle tulee sähköpostiin suoraan ilmoitukset Wilmasta, ja on siis ihan luontevaa kurkata, mistä siellä seuraavaksi ilmoitetaan. Mun mielestä Wilma on todella tarpeellinen ja hyvä systeemi, ei esim pääse tässä välillä koulussa annetut liput ja laput häviämään, eikä tarvitse itse kynällä laskea poissaolotuntimääriä, kun Wilma laskee ne automaattisesti.
Mulla on Wilma päivittäin auki niin pitkään kuin voi olettaa koulusta tulevan viestiä. Mielestäni on kaikista paras tarttua asioihin heti, eikä ihmetellä jälkeenpäin, että voi, mites meidän matti ja minna tällästa on menneet tekemään.. Pakko tietysti hyväksyä, ettei kaikilla ole samanlaista, lastensa touhuista kiinnostunutta äitiä.
mulla on wilmassa 218 kaveria ja 305 tilaajaa.
Onko se jokin fb:n tapainen sosiaalinen verkosto?
mun vanhemmat eivät pääse wilmaan ei taida olla kovin harvinaista että vanhemmilta puuttuu wilman salasana