mikä mopo on kestävin ja johon saa kohtuu helposti varaosia. en tarkota ny mitään vitun derbiä jokka hajoo joka vitun käänteessä. et oisko yamaha, gilera, beta vai joku ch hyvä?? joka kestäis eikä olis aina rikki ja jota sais viritettyykkin kohtuu helposti et menis jonku 80. enkä halua kuulla ny mitään vitun selityksii et MITÄ JÄRKEE ON VIRITTÄÄ MOPOA ja ym. kiitos jo etukäteen nille jokka vastaa kysymykseeni :)
mikä mopo!!
????????????????????
25382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Yamaha DT , saa helposti viritettyy ohittamal rajottimen ja tällee :)
ookke kiitti :)
mut sit tos on yks ongelma et se on vi*un kyttämagneetti ku frendi ohitti sen illal ja sit seuraavan päivän ilosen ajo kouluu nii kytät näki heti :/
..kehoittaisin sinua olemaan ilman mopoa. Ilman asennekasvatusta ei sinusta ole tieliikenteeseen. Polkupyörä Helkama taikka Tunturi ja muista pyöräilykypärä!
älä osta mopoa koska kaikki ovat ihan samoja p*skoja
Vai muka derbi P*SKA? MEE V*TUN JONNE HANKKIMAAN TIETOA JA KOKEMUSTA MOPOISTA ENNEN KUIN TULET TÄNNE HAUKKUMAAN! TAAS NOITA SA*TANAN KUULOPUHEITA! Ja se yamaha dt on ihan v*tun luumu p*ska vakiona, monissa derbin mallissa pelkkä hukkaputki kurina. Vakio luumu jammu hyytyy pienessäkin ylämäessä johonkin 20 Km/h vauhtiin ja kiihtyy 0-40 Km/h puolessa minuutissa. Derbi sentään jaksaa mennä vakionakin mäet ylös helposti tosin kuin luumu jammu. JOS IHAN TÄYSIN VARMASTI OSTAT DT:N NIIN ÄLÄ AINAKAAN SITÄ VAKIONA PIDÄ! Ja vielä, derbi ei hajoa käsiin. Sinä vain luulet kun joku sun kaveris kaveri sanoi niin, tai sitten se sun joku kaveri ei huolla sitä mopoa tai raiskaa sen v*tuilleen. JA EI SITÄ MOPOA KANNATA virittää kulkemaan 80, kytät nauraa vaan sulle räkä pers*essä sulle kun ajat tutkaan muna-asennossa myötätuuleen 81. Antaa sakot, vie kilvet ja verot tulee postissa. Siinä on sitten isukille itku kurkussa selittelemistä kun tuli verot sakot korotettu liikenne vakuutus. Odota vuosi ja osta kevari, TAI sitten laita se mopedis menemään se 60 ja ole TYYTYVÄINEN. PS. mikään mopo ei ole täysin kestävä, jokaisessa on jotakin vikaa kummiskin. Ja se jammun rajoittimen poraaminen tuskin onnistuu tuolta aiheen aloittajalta, parempi kun ostaisi sen pinkin jopon mielummin kun ei tiedä paskaakaan mopoista. Ja anteeksi tuo Caps-Lock ragetus.
JA VIELÄ: DERBI JA GILERA ON LÄHES SAMA MOPO, ERI KATTEET ON VAAN V*TUN PÄSSI! "mikä mopo on kestävin ja johon saa kohtuu helposti varaosia. en tarkota ny mitään ***** derbiä jokka hajoo joka ***** käänteessä. et oisko yamaha, gilera, beta vai joku ch hyvä??" GILERASSA ON NE SAMAT SÄHKÖVIAT KUIN DERBISSÄ JA NEKIN VIAT ON OLEMATTOMIA, VAIHTAA VAAN JONKUN V*TUN SULAKKEEN, KORJAA LIITTIMEN TAI LATAA AKUN. SIINÄ OLI 99% DERBIN JA GILERAN SÄHKÖVIOISTA! TOSIN TUSKIN TUOMMONEN PULLAMÖSSÖ PAPPA-BETALAR HOMO-PETTERI JONNE OSAA JOTAKIN SULAKETTA VAIHTAA!
Samaa mieltä :) Ja se yamaha dt on ihan turhan kallis mopoksi, käytetyt on ihan liian ylihinnoiteltuja ja uutena maksaa yli 3000€.
Rauhotu ny hitto soikoon. Hemmetin kakara tiedä mittää, ku derbis on ihan saatanasti sähkövikoi jne. Et on tosi hyvä valinta sulla.
mun mielestä ainakin kaikista paras mopo on orion rx se on nelitahti versio aprillia rx moposta mutta laadukkaalla ja tehokkaalla nelitahti moottorilla
''laadukkaalla ja tehokkaalla nelitahti moottorilla ''
reps xD
Fail.... !!!!! Facepalm!
GO uyift !! IHAN SAMAA MIELTÄ KANSSASI! derbi kyllä jaksaa mennä vakiona mäet ja sun muut iha tuosta vaa, eikä sitä tarvii rueta virittelee jos ei sit halua olla kulmakunnankovin amis ja mennä 90km/h silä DT:llä ja sitte ottaa sakot, vitun kyttämagneetti se dt. mut derbi mun mielestä kyllä hyvä mopo, sellanen perus, ei liiankaa kallis. minulla siis tän vuoden mopo, mainitsit uyift että suulakkeen uusisi, ja lattaais akun. akku on ladattu (ja otettu pois ku talaviteloilla) mut siis suulakekko kannattais vaihtaa, uudestaki derbistä?:)
jammu dt vaikuttaa hyvältä tos on tietoo virityksestä http://www.motot.net/wiki/Yamaha_DT50R_kuristukset
Jingcheng knigh tai kinroad
Ai mikä mopo se menee ku olis saanu pari lavaa es
http://www.youtube.com/watch?v=10MysAv4N4c&context=C3bef6dcADOEgsToPDskIkIobC1Jog73Gv2dD6nnGO
Moro. Itse olin vuos sitte samanlaisessa tilanteessa, et mikä mikä? Olin alussa derbien ja gileroiden kannalla, koska ne oli "järkevän" hintasia. Semmonen 1500€ käytetty oli hakusessa, ajettu n.8000-14000km. Kävin kattomassa yhteesä 4 eri derbii ja yhen gileran. kaikil oli ajettu jtn 10 000 ja mäntä oli vaihettu, mut kaikissa oli joko vilkut v*tuillaan tai etu/takavalo ei palanu ja eturatas rolisi erittäin äänekkäästi (ääni paheni mitä kovempaa pärrällä ajo). No, sitten satuin derbin jälleenmyyjän liikkeeseen, jossa koko homma tuli selväksi. Myyjä kertoi, että derbien sähkölaitteet kokonaisuudessaan on valmistettu "Suomen oloihin sopimattomista materiaaleista". Jos halusi ongelman korjata, tuli vehkeeseen asentaa uudet sähköt. Silloin mietin, et ny v*ittu mulle riitti, ku sitäki s*atanan gileraaki piti työntää käyntiin puol tuntii. Jos haluutte kestävän mopon, ostakaa tunturi tai pv. Mutta, jos haluu lisäksi tyylikkyyttä ja modernia ulkonäköä ostakaa h*lvetissä YAMAHA. Niihin on sopivan hintaset varaosat ja DT vakiona laiska - p*skan marjat. Kaikki mopot on vakiona laiskoja, mutta dt on kyl keskitasoo nopeempi. Suosittelen, et pysyt erossa kiinanpommeista ja nelitaheista. Ne on laiskoja ja 4t-kone o paljon monimutkikkaampi kuin 2t -eli vikoja ja vikoja. Ennemmin tankkaan tuorevoitelusäiliöön öljyy ku rassaan hajonnutta 4t:tä!!
TOI VlTUN ALOITTAJA EI TIEDÄ PASKAAAKAAAN MOPOISTA JOS VÄITTÄÄ, ETTÄ DERBI ON SURKEE!! VlTTU!! DERBI ON VARMAAN PARAS MOPO MITÄ ON!! ÄLÄKÄ MTN YAMAHAN DT:TÄ MENE OSTAMAAN. NE VASTA ONKI PASKOJAAAAA!!!!!! VlTTU!!!!
yamaha dt on paras
Hei Haloooooo!!Ootko vähä Tauno hei ku et älyy ostaa vaikka Boss Hossii niin saat punnata vähä et ees pysyy pystys vai pysyykö, hä? ja amispellekaverit saat niistettyä kannoilta vaikka olis pistäny 2 mäntää keewayn konerööriin vispaan eestaas ja yhen pulttuunkin,hä?Toimi Uuno äläkä suu auki pyydystä kärpäsiä.
itellä on ainaki gilera rcr vuodelta 2004. ajettu yli 10 000 km eikä pyörään ole tarvinnut vaihtaa kuin takapyörän laakerit.
ei kannata ainakaa riejuu ostaa kaikie frendie riejut on iha paskoi mut yhel kaveril on motorhispania ryz urban eli sama ku peugeotti mut se on ainaki toimunnu hyvi ja sil on kuitenki ajettu jo 10 000 ilman mitää vikoi (:
Älä kuuntele noita, onha nuoki iha hyvii ehotuksii mut on olemas YKS Derbii parempi mopo: SUZUKI PV! älä vitus mieti et ei kestä mitää vaa siks et joku läski kikkurapäine sano nii, se kestää ih VITU hyvi, ja parasta on et siihe saa osii osta PV ni et kdu , halval löytyy ;)
RIEJU
noniin puhutaan nyt normaalisti ku muut ei osaa muuta kuin kiroilla...
Osta vaan se vanha kunnon Suzuki PV helppo ja halpa virittää kulkemaan.
eikä hinnatkaan ole pilvissä asti,800e jos on rahaa niin saat jo tosi hyvän moperin.
Ei muuta ku nettimotoa meet selailemaan.