Eikös miniläppäri ole halvempi kuin normaali läppäri?
Ajattelin hankkia sellaisen tyttärelleni, mutta mietin että onko siinä kaikki samat toiminnot kuin normaalissakin läppärissä. Esim. Pystyykö lataamaan kuvia sille, lataamaan musaa siitä, pelaamaan spelessä..
Ajattelin hankkia sellaisen tyttärelleni, mutta mietin että onko siinä kaikki samat toiminnot kuin normaalissakin läppärissä. Esim. Pystyykö lataamaan kuvia sille, lataamaan musaa siitä, pelaamaan spelessä..
Vastaukset 6
Vanhimmat
On se halvempi mutta paljon hitaampi... Jos tyttäresi haluaa odotella Windowsin tiimalasin poistoa( Eli lataamista) niin halpa mini-läppäri on hyvä.... Itse ostin yli 400 euron mini-läppärin, ja tällä kehtaa jyllä netissä olla!
Jep, kyllä netissä kelpaa surffailla ja on halvempi, mutta meno voi olla todellakin hidasta, tosin yleensä muistin lisäys kahteen gigaan on mahdollista. Miniläppäri on käytännössä normaali tietokone, tosin pienessä koossa ja pienillä tehoilla. Cd-assema kyllä lähes aina puuttuu.
Ellei ole tarkoituksena kuljettaa läppäriä kodin ulkopuolelle, niin normaali läppäri kyllä hoitaa työnsä paljon paremmin kuin miniläppäri. Tosin miniläppäreissä akkukesto on lähes aina kiitettävällä tasolla, että voit surffailla netissä useita tunteja ilman latausta.
Joitakin miniläppäreitä saatetaan myydä muulla kuin windows-käyttiksellä, kuten jollakin linux-jakelulla, jolloin käyttö voi olla sujuvampaa.
Jos suoraan sanotaan, niin ei niillä tee hevon helevettiä. Kämäsiä rimpuloita, ainoa plussa, rimpulan koko on pieni.
Mainio viihdyke ollut minulle kahden vuoden ajan junamatkoillani. Joka kuukausi n. 10h verran junassa istumista. Ja pikajuna lähes aina käytössä, eli ei pistokepaikkaa latausta varten.
Miniläppärin akku riittää aina koko matkan ajaksi, ja saa katseltua leffoja tai tv-sarjoja, kuunneltua musiikkia, kirjoiteltua dokkareita, taikka pelattua emulaattoreilla pelejä. Soveltuu tuohon normeja läppäreitä paremmin hyvän akunkeston takia, ja vie matkoilla vähemmän tilaa, helppo kuljettaa mukana. Ja kotona jos on verkkokaupasta ostanut junalippunsa, ei niitä tarvitse tulostaa, kun näyttää lipun läppärin ruudulta. Intercityjunissa sitten myös netissä tulee surffattua ja mailit katsottua, tosin ic-junissa on pistokepaikka, niin miksipä ei normiläppäriä mukaan.
Mutta homman pointti: Muotoilisin vastauksesi toisin, miniläppäri voi käyttötavasta riippuen hakata pöytäkoneen ja normin läppärin. Tabletti olisi myös harkinnan arvoinen, mutta paljon kalliimpia kuin miniläppärit, ja surkeasti tallennustilaa.
Niillä tekee paljonkin asioita mutta pää asia on nettikone ja tekstin käsittely.
Pelaamiseen ne ei oikein sovellu näytönohjaimen tehon puutteen vuoksi.
Minulla on taas Samsung galaxy tab 10.1 viihdykkeenä junamatkoilla... on nimittäin pienempi ja kevyempi kuljettaa kuin mini-läppäriä.. ja tehot riittävät nettiselailuun mainiosti!