Tahtoisin gallupoida iän suhteen hivenen. Varmastikin tällainen kysely on ilmennyt joskus aikaisemminkin, en tiedä, mutta nyt se tulee joka tapauksessa.
Mitään varsinaista merkitystähän tällä ei tunnu olevan, mutta varmasti monenkin mielestä olisi kiintoisaa nähdä minkä ikäisiä me/te/he "kirjailijanalut" olemme/olette/ovat.
Ja kun nimimerkki on aina uudelleen valittavissa, voi sen huolettoman anonyymisti tuoda ilmi, mikäli jostain syystä ikäänsä aristelee.
Luonnollisesti aloitan itse ja kerron olevani 19-vuotias.
Mitään varsinaista merkitystähän tällä ei tunnu olevan, mutta varmasti monenkin mielestä olisi kiintoisaa nähdä minkä ikäisiä me/te/he "kirjailijanalut" olemme/olette/ovat.
Ja kun nimimerkki on aina uudelleen valittavissa, voi sen huolettoman anonyymisti tuoda ilmi, mikäli jostain syystä ikäänsä aristelee.
Luonnollisesti aloitan itse ja kerron olevani 19-vuotias.
Vastaukset 34
Vanhimmat
35 vuotta
v.
45
Tasan 40 vuotta.
vai oliko se jo 33. jotain niillä main.
aika paljon siis
kirjailijanalulle
28-vuotias :)
47
Ensin pitää elää elämä joka tekee kirjailijan, sitten aletaan kirjoittamaan.
31
Veit sanat suustani, herra tai rouva 47: olen elänyt kirjailijan elämän, nyt on mistä kirjoittaa.
35 vee
17
72 vee
Hyvä sua, pistit paremmaksi!
12 xD (Tosin en taida mikään kirjailija viel olla ;o )
Bryce Courtenay julkaisi esikoisensa yli viisikymppisenä ja heti tuli bestis.
J.K.Rowling oli muistaakseni 32 kun julkaisi Harry Potterin ekan osan.
21 o/
Kirjoittanut 16-vuotiaasta saakka.
Entä sitten? Mitä merkitystä sillä on, minkä ikäisestä on kirjoittanut? Suunnilleen sama kuin että missä on syntynyt.
Aloitusviestistä saat vastauksen kysymykseen "entäs sitten".
Ei ole tyhmiä kysymyksiä, on vain...
En näe edellenkään merkitystä sillä, onko kirjoittanut jo kehdossa. Ihmisten mielenkiinnon kohteet vaiohtelevat.
tunnut olettavan, että nuoruus ja aikaisin aloittaminen on tässä gallupissa arvo. itse en ymmärtänyt aloitusta näin.
Tämä on tullut täällä aiemminkin: on ansio että on kirjoittanut jo kehdossa. Tottakai se miten kauan kirjoittaa, vaikuttaa tekstin laatuun, tiedän sen toki itsekin, kun olen nyt kirjoittanut useamman vuoden - teksti on ihan erilaista kuin alkuvuosina.
Mutta ei kolmekymmentä vuotta tekstintekoa merkitse automattisesti että se on 30 kertaa parempaa kuin silloin kun aloitti kirjoittamisen.
Parempi "reilu" nelikymppinen, kuin "vajaa" nelikymppinen, eli 41.
Yllättävän keski-ikäistä porukkaa, mikä tietysti ilahduttaa tällaista ei niin nuorta "kirjailijanalkua". Jotenkin näistä ketjuista on usein saanut vaikutelman, että täällä pyörii todella nuoria ja sitten pari jo reilusti vanhempaa. Ilmeisesti vastaajien kirjo onkin ikänsä puolesta vähän laajempi.
Samapa tuo on minunkin tänne sitte tuikata.
15 vuotta. :'D Tosin kirjaa ei ole tulossa pitkiin aikoihin.
(Miksi hitossa sitten luuhaan täällä?)
Idea on valmiina, mutta proosataitojen hiominen olisi ehkä hyväksi. Kysyin äidiltäni tätä ja hän oli sitä mieltä, että tekstini on hivenen selittelevää ja kiertelevää.
(Ongelmani on vain se, että en saa tarpeeksi pitkää tekstiä tuotettua ilman tuota selittelyä, kiertelyä ja kaartelua.)
15 vuotta olen ja kirjoittanut tarinoita / novelleja 12 vuotiaasta. Runoja ja pieniä tekstejä jo n. 6-8 vuotiaasta. Ja jo alusta asti olleet varsinkin runot aika oivia ja kehuttuja. Nykyään lähinnä novelli puolella
novelli puolella
Yhdys sanat. Olen ollut aina kova kirjottaan, ja nyt olen tehnynnä jo kaksik romaaniva. Oikein kirjoitukseni on vähä huonoa ja kirjoitus säännöt hukasa, mutta kylä se siitä lähteee.
Eli tämä oli huumoria, satiiria ja ironiaa. Ihmiset julkaisevat kirjoituksiaan sun muita, eivätkä osaa edes yhdyssanasääntöjä eli kieli oppija.
T: novelli puolella
kirjallisuus on aivan muuta kuin yhdyssanasääntöjä. sinulla ei tosiasiassa ole mitään mahdollisuutta perustellusti arvioida irvailemasi kirjoittajan tulevaisuutta kirjoittajana.
ja muutenkin... 15-vuotiaalle irvaileminen... huoh.
6-8 vuotiaasta
20-vuotias.
17 M