Aloittelijan kiväärilaji?

Tarkkuusharjoite

Pienoiskiväärillä ammutaan kisoja joissa käytetään makuu-, polvi- sekä pystyasentoa. Tuollainen laji kiinnosti siihen asti kunnes tajusin, että pärjätäkseen yhtään mitenkään, pitäisi olla tiukat nahkarelet yllä.

Onko samaa ammuntaa olemassa missään harrastuslajina jota ammuttaisiin ilman mitään tukea antavia varusteita? Pienoiskivääreitä on Suomessa niin paljon että luulisi tuollaiselle lajille olevan ainakin kysyntää kun mitään kalliita erikoisvaatteita ei tarvittaisi.

4

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • metsästysampuja

      Metsästäjäliiton kisoista voisi löytyä enemmän "jokamies-tyylisiä" lajeja. Jossain määrin jopa kiellettyjä liian tukevat asut.

    • Tarkkuusharjoite

      Kas olikin ihan uutta nuo metsästäjäliiton lajit. Hirvijuoksu ja hirvenhiihto on pakko käydä kyllä kokeilemassa, vaikuttivat mielenkiintoisilta "reality based" -lajeilta :-)

      Mutta eipä sieltäkään löytynyt tuollaista kolmen asennon piekkaria ilman tukia ja kepulikonsteja. Voisi olla kyllä hauska laji. Vaikkapa 20 20-20 laukausta pysty polvi makuu 50m piekkaritauluun, ase ja tähtäimet vapaat mutta ei tukia aseeseen tai ukkoon. Kukas pistäisi kisat pystyyn? Itse tulisin ainakin mukaan.

      • :|:

        kyylähän ne jo on suunnitelleet sääntömuutoksia. Ainakin naisten sarjoihin on mietitty, että ne vois ampuu ilman housuja. Ainakin makuuammuntaan riittäs sitten varmaan katsojiakin.


    • siluetti

      Moro!
      Etsippä tietoa siluettiammunnasta. Siinä perusajatuksena on juuri tuo mitä kirjoitit . Siluetti ammunnassa löytyy jokaiselle ampujalle varmasti laji. Lajit suomeksi: pieni kivääri, jossa sarjat vakioase( itsellä normi sako leopoldin kiikarilla) sekä vapaa johon kelpaa ratapiesku. Sitten on isokivääri, jossa samat lajit. Pistooli lajeja on valtavasti. Sarjat ammutaan metallisiin kaatuviin eläinkuviotauluihin neljälle eri matkalle seisten asennosta. Ei ole kuitenkaan mikään peräkylien metsästysammunta kisa, mikä selviää kyllä perehtymällä lajiin. Siluettiammuntaa voi harrastaa kuitenkin, vaikka verkkareissa, aseena toz tascon kiikarilla. Taulu ammuntaan verrattuna laji on mielenkiintoisempaa ja vaativampaa monessa suhteessa, joten siihen ei helposti kyllästy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      144
      5800
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      25
      3586
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      122
      2815
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      47
      2498
    5. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      29
      1939
    6. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      263
      1851
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      49
      1800
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1626
    9. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1587
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1540
    Aihe