90-luvulla rakennettu omakotitalo, jossa valesokkeli. Taloon tehty kuntotarkastus, josta pikkuvikoja lukuunottamatta puhtaat paperit, mutta sokkelia/seiniä ei ole avattu, vaan kyseessä ns. perustarkastus.
Silti tuo valesokkeli kauhistuttaa, etenkin netistä luettuani kaikenlaisia kauhutarinoita...
Neuvoja?
Valesokkeli
2
346
Vastaukset
- kuvat???
Jos tarkoitat valesokkelilla sitä,että maanpinta on ylempänä kuin talon rakenteet,ja tätä ei ole huomioitu vesieristyksessä,se on huolestuttavaa.
- YRIU0707Hmm0867`?:
Ulkonäköjuttu, enimmäkseen.
Mulla ei ole varmuutta, miksi niitä yleensä tehdään. Yks syy voi olla, että takennusmaa on niin kehnoa, että täyskorkeaa sokkelia ei painon takia rakenneta eikä haluta paaluttakaan.
Mulla -73 rakennettu ok- talo kesämökkinä, perintökampe. Hyvän näköinen edelleen. Yks pieni juttu. Alajuoksut lahot. Siis ihan mädät, ne pitäisi vaihtaa, näppärä homma... Mä pari kertaa joutunut availeen paikkoja. Pesuhuoneeseen vaihdoin alajuoksut remontin yhteydessä, vanhoihin kun ei naula ottanut kiinni. Ja kun otti mineriitit pois ulkoa, mätää puutahan sieltä löytyi. Ulkorunko oli kuitenkin tuulettunut, joten se ei ollut niin paha. Tuuletin koko kesän, pesin homeenpoistoaineella, vedin tonkallisen puunsuojaa lankkuihin ja ruuvasin sokkelin kiinni.
Eli en mä tätä tönöä ikinä voi myydä ilman massiivista remonttia. Mutta tää toimii mun käytössä oikein hyvin, eikä hoometta ole enää jälkeenpäin löytynyt mistään. Ja tönö on siis ryhdissä ja verhuilut jne ihan hyvät. Ainoa vaan, mädät alajuoksut.
Muistaakseni petoni ulottuu puoleen levyillä peitetystä näkyvästä sokkelista. Sen kyllä pitäisi olla niin korkea, miltä se ulospäinkin näyttää. Mulla käsitys, että tässä kun savimaa, jonka alla pohjavesi, paalutus ois ollut pakollinen, jos ois tehty kunnon sokkeli. Nyt tämä mökki kelluu saven päällä. Ja vanha vitsi seudulla on, pitää olla kolmensadan metrin paalut, että peruskallio tulee vastaan :D
Täällä kaikissa taloissa matalat sokkelit, eikä yhdessäkään kellaria. Jos ite olisin taloa nyt tekemässä tai ostamassa, ensiksi tutkisin tontin pirun tarkkaan. Enkä takuulla rakentaisi taloa tälle seudulle. Vaan perinnöt on perintöjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!591718Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r1321388Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka701241La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta
La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt10836- 64811
- 69691
Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa
Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko39531- 36477
- 45476
- 52442