Kun kerran

teidän piti laittaa tuo "kehitysvammaiset" palsta tuohon ryhmät aihealueelle, niin laittakaapa sitten oma palsta muillekin vammaisryhmille. tyyliin "liikuntavammaiset", "sokeat". kuurojen palsta teiltä taitaa löytyäkin. On todella loukkaavaa että esim. meidätkin liikuntavammaiset, joiden älykkyysosamäärä on ihan samaa tasoa kun keskiverto-terveelläkin, niputetaan samaan porukkaan kehitysvammaisten kanssa, jotka ovat taas ihan lapsen tasolla, samaa pätee varmastikin sokeihin ja kuuroihinkin, jotka kuitenkaan ei älyllisesti vajavaisia ole, nekään ei vaan kuule/nää.

1

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei onnestasoikeena,

      Kiitos hyvästä kehitysideastasi, joka osui ja upposi. Pahoittelemme mahdollisesti aiheutunutta mielipahaa. Nyt vammaisryhmät on jaettu virallisen jaottelun mukaan, ja Ryhmät-kategoriasta löytyy nyt palstat aistivammaisille, kehitysvammaisille ja liikuntavammaisille.

      Terveisin,
      Elina
      Suomi 24

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. R.I.P Marko lämsä

      Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi
      Tampere
      58
      4055
    2. Vappu terveiset kaivatullesi

      otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡
      Ikävä
      145
      1729
    3. Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut

      Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html
      Maailman menoa
      13
      1432
    4. Puskaradio huutaa

      Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !
      Suomussalmi
      35
      1198
    5. Miksi aina vain seksiä?

      Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau
      Sinkut
      166
      983
    6. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      53
      846
    7. Martinalta vakava ulostulo

      Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      760
    8. Hei rakas A,

      olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en
      Ikävä
      53
      750
    9. Vieläkin jaksaa

      naurattaa. 😆 🐽🐷🤣 M - N
      Ikävä
      76
      735
    10. Kyllä sitä on tyhmä

      Ettei aikoinaan sua ottanut. Huomenta❤️
      Ikävä
      37
      725
    Aihe