Paljon kerrostaloasunnoissa voisi kuvitella olevan erikseen markkina-arvoa ja tavara-arvoa? Epäilisin että 80%-90% on asuntomarkkinoiden luomaa lisää, johon ihmiset sitten ottavat asuntolainaa ja tekevät elämäntyönsä sen maksamiseksi.
Keskimääräistä kerrostaloasuntoa kohden jyvittyy todella vähän tavaraa: muutama kuutio betonia, väliseinälastulevyä, muutamia kiintokalusteita, ikkunat, pari askelta rappukäytävää, vesiputkea, ilmastointihormia, parkkipaikka, vähän tonttia, kunnallistekniikkaa, työmiesten palkaa, rakennusyhtiön kattetta jne. Tavara-arvo on muutamia tai korkeintaan kymmeniä tuhansia euroja.
Keskimääräistä kerrostaloasuntoa kohden jyvittyy todella vähän tavaraa: muutama kuutio betonia, väliseinälastulevyä, muutamia kiintokalusteita, ikkunat, pari askelta rappukäytävää, vesiputkea, ilmastointihormia, parkkipaikka, vähän tonttia, kunnallistekniikkaa, työmiesten palkaa, rakennusyhtiön kattetta jne. Tavara-arvo on muutamia tai korkeintaan kymmeniä tuhansia euroja.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Tavara-arvo on tässä. Rakennusliikkeet toimivat alle 10% tuloksella asuntopuolella, ainakin pörssiyhtiöt. Tämä määrittämäsi tavara-arvo pitää sisällään paljon työtä ja arvonlisäveroa.
Huomaa selvästi että sinulla ei oikein ole kokonaiskuva hyvin selvillä.
Lisäksi täytyy laskea arvo sille, että asuisit vuokralla ja työntäisit kaiken läskin taskuun. Siinä sitä on jo sellainen arvo mistä kannattaa maksaa jo vähän enemmänkin että maksaa asuntoa itselleen eikä toiselle.
Pointti on lähestyä aihetta määrälaskennan näkökulmasta. Eräänlainen reality check siis. Taskulaskimen kanssa asunto läpikäyden huomaa, että ei kerta kaikkiaan löydy tavaraa ja työsuoritetta asunnon hinnan edestä.
Mistä se se sitten kertoo? Se kertoo siitä että kun ihmiset sulloutuvat kaupunkeihin niin maalaisjärki katoaa. Absoluuttiset kiintopisteet fyysiseen todellisuuteen menetetään ja kaikesta tulee suhteellista. Tämä antaa tilaa asuntomarkkinoille, joka kelluttaa asuntojen arvon pilviin.
Katsokaa Juoksuhaudantie uudestaan.
Kysyntä ja tarjonta ne hinnat määrää. Naurettavaa alkaa laskemaan talon jokaista naulaa ja nippeliä, ja yrittää sen perusteella laskea jotain "oikeaa hintaa". Kaikkein surkuhupaisin oli tuo alkuperäisen kirjoittajan kommentti, että huomioiden raaka-aineet ja TYÖ, niin asunnon hinnan tulisi olla vain muutamia kymppitonneja. Jos tähän ajattelumalliin pitää todellakin lähteä, niin mietipä tarkkaan, oletko itse ansainnut oman palkkasi. Keskituntipalkka pyörii siellä parinkymmenen euron hujakoilla. Yhtä hyvin tuosta voitaisiin todeta, että antamasi hyöty ja työpanos huomioiden, sinulle pitäisi riittää vitonen tunnissa. Näin ollen liksasi olisi 800 euroa kuussa. Tämän jälkeen hinnoiteltaisiin asunnotkin siten, että niistä lähtisi 75% hinnasta pois - samoin kuin kaikista hyödykkeistä. Olisiko sitten hyvä mieli?
Oikein hieno homma. Olet keksinyt varman konstin tehdä bisnestä. Ryhdy ostelemaan tontteja. Osta sitten vähän betonia, rautanauloja, vesijohtoa, sähkökaapelia ja kattopeltiä. Sitten palkkaat timpurin hieman pyöriskelemään tontilla. A-vot! Sinulla on käsissäsi pilkkahinnalla saatu 250 000 € arvoinen asunto!! Myyt sen ensimmäisen ja toisen rakennat myyntivoitolla itsellesi ilmaiseksi! Kolmannen hinnalla elät herroiksi koko loppuikäsi! Onnea yrittäjyydelle!
Huikea idea!
Varsinkin kun ottaa huomioon että jo se 9l tikkurilan maalipönttö, no, on sen 30-50€
käypäs ostamassa bauhausista ruuvit+puutavarat jne ja rakennat ITSE esim. jotain kukkapurkkitelineitä tms. niin huomaat että "satanen sinne, toinen tonne" on ihan todellisuutta.(joo, saathan varmaan rautakauppatavarasta -90% hinnasta tosiaan pois..)
Aloittaja on pihalla näistä asioista kuin tamppoonin naru!
Oikea määritelmä teoriaasi olisi markkina arvo versus raakamateriaali arvo. Mihin jäi tontti,luvat,suunnittelu,verot, työtunnit ja muut kustannukset. Ottaen huomioon myös kohteen rahoituskuskustannuksen korot ja hallinnolliuset kulut ja tietenkin rakennusyhtiölle tosiaan noin 10% netto votto?. Tässä tuli vain muutama kulu raakamateriaalin päälle.
Tässä keskustelussa unohtui nyt ne 50- 60- 70- 80-luvun peruskerrostalot, joiden arvo on asuntokuplan mukana noussut nousemistaan, ja ovat nyt arvokkaampia kuin koskaan ennen. Nyt kun ottaa laskimen käteen ja jyvittelemään kaikki mahdolliset kustannukset mitä mieleen tulee, alkaa miettimään äkkiä että mikä tässä kämpässä oikein maksaakaan :) Inflaatio selittää murto-osan. Asuntomarkkinakuplarvoahan se.
Sehän on vähän niin kuin taikunkin kohdalla, hyvänä aikana tavara on arvossaan ja markkinoillakin kehtaa näyttäytyä mutta kun koittaa kurjemmat ajat täytyy alkaa muulin miettimään investoinnin takaisinmakusaikaa ja muuta hubaa mitä se maksaa. Jos sattui niin että hyvänä aikana ehti kouluttaa taikun yhteiskunnan tuella niin että on nyt valmis työmarkkinoille ja tienaamaan taloon rahaa niin varmaan käy ihan hyvin mutta jos taikku tuli hommattua velalla eiköä ole vieläkään alkanut tienaamaan itseään takaisin joutuu muuli myöntämään itselleen että tuli hankittua tavaraa hiukan liian isoon hintaan.
Heh,
Oli kyllä ehdottomasti päivän paras! Helkkari jos tääällä asiantuntija noin sanoo niin pitäisiköhän itsekkin rakennusinsinöörin koulutuksen omaavana rueta grynderiksi!? Olisikin helppoa rahaa kun tekisi kerrostaloasuntoja vaikkapa 30 tonnia kappale ja myisi esim. 60 tonnin hintaan!!
Mitä luulet, jos juttusi pitäisi paikkaansa niin olisikohan joku muu jo keksinyt saman?
Todellisuudessa kerrostaloasunnon rakentaminen maksaa siinä 2000e/m2. Tähän sitten tulee päälle kiinteät kulut, kate, tontti jne. Parhaimmillaankin gryndissä kate alkaa vain kakkosella.
Jengi on hädissään ja luo olkiukkoja käyden niiden kimppuun.
Rakentaminen voi maksaa 2000€/m2 tai mitä muuta tahansa, mutta juuri asuntomarkkinavaikutuksen vuoksi. Kaikki mikä liittyy rakentamiseen, käy kuumana joten toteutusketjun jokainen osa tietää rahastaa joka välissä. Siksi hinta on korkea ja betonista tulee kultaa.
Eli asuntomarkkinoiden luomaa markkina-arvoa sitä maksellaan, joka taas nousee ja laskee suhdanteiden mukana, vaikka tavara-arvo laskisikin. Monen 50-80-luvun kerrostalon tavara-arvo ei voi nousta, koska se vanhenee. On arkkitehtuuria jota ei aika patinoi.
Mutta asuntomarkkinat voivat tehdä paskastakin kultaa ja niin tekevätkin ja ihmiset vielä maksavatkin.
Laitanpa Juoksuhaudantien DVD:n pyörimään.
Ketjun aloittajan kirjoituksessa on mielestäni erinomainen pointti. Tavara-arvo olematon ja siitäkin vähästä omaisuudesta päättää taloyhtiö, ei osakas.
Tuhnuttaminen on tietenkin vielä huonompi vaihtoehto, mutta kyllä säälittää nämä lähiöiden "omistajat", joiden omaisuus häviää kuin pieru saharaan puskutraktorin jyrätessä neukkukuution maan tasalle.
Sama koskee kaikkia asuntoja, poislukien ehkä aivan perukoilla olevia asuntoja joiden haluttavuus on lähellä nollaa. Niissä arvo voi jopa olla alle rakenteellisen( tontti) arvon.
Mutta oikeassahan olet siitä miten arvon voisi eritellä. Asunnon tekninen arvo(fyysiset rakenteet tontti) on yleensä huomattavasti alempi kuin markkina-arvo. Ja onneksi näin koska ei kukaan rakentaisi asuntoja jos esim. kerrostalo-asunnosta saisi 50.000 euroa pk-seudulla. (Kallis tontti osakkaan osuus rakennuskustannuksista jaettuna neliöittäin).
Sinänsä näistä voidaan aina puhua mutta ei se muuta todellisuutta markkinataloudessa; kun jotain halutaan ja tarjonta on alle kysynnän; hinta kipuaa ylös. Asuntojen hintoja pitää ylhäällä myös se että niistä ostaja maksaa lainan korkoa. Hän haluaa vastinetta maksamalleen rahalle joten ei halua myydä asuntoaan esim. 10v päästä alle maksamansa hinnan. Samoin inflaatio syö rahan arvoa, asunto on arvokkaampi 10v päästä kuin nyt tosin riippuen kunnosta ja taloudellisista suhdanteista. Ovathan palkatkin suuremmat 10v päästä kuin nyt.
Se mitä maksan asunnosta pyörittää markkinataloutta jonka olemme luoneet. Asuntolaina tuo katetta pankeille. Itse asunnon hinta tuo katetta myyjälle joka yleensä ostaa muualta toisen asunnon(ellei kuolinpesä tai vanhus vanhainkotiin).
En usko että missään päin maailmaa maksetaan vain rakenteellinen hinta asunnosta patsi slummeissa joissa "asunnot" kootaan itse, sekä jossain tilanteissa joissa ihminen voi rakentaa asunnon alusta loppuun itse. Jopa rakennuttaja ok-talossaan maksaa selvästi "ylihintaa" koska tavaroiden myyjän ja työn tuottamisen pitää tuottaa katetta.
Asuntojen arvo on oma taiteenlajinsa, ja usein on alueita tai jopa maita joissa arvo on ali tai ylimitoitettu. Taantuman aikaan arvo alimitoitetaan koska myyntiä pitää tapahtua. Hyvään aikaan ns. kuplaa voi kehittyä. Asuntojen hintojen kupla on normaalia markkinataloudeen kuuluvaa ylikuumenemista. Siksi meillä on lamoja joilla kuumentunut tilanne nollataan. Nykyään kun markkinoilta haetaan yhä nopeampi voittoja ja suurempia katteita, myös lamojen määrä ja tiheys tulevat kasvamaan. Voidaan olettaa että jopa 10-15v välein tilanne pitää nollautua. Elimmehän pitkään 70-luvulta alkaen nousukautta joka Suomessa päättyi 90-luvun alussa. Siitä meni vuoteen 2008, ja nyt tätä jatkuu johtuen eurokriisistä. Tilanne on erikoinen koska suoranaista lamaa ei ole, mutta muutamien mätien euromaiden takia globaali talous on laskusuunnassa. Toki USA on iso pelaaja joka on ottanut velkaa yli varojensa jos näin voi sanoa.
Tavara-arvolla ei asuntoja osteta, paitsi puhtaassa kommunismissa.
Minkätakia Mersu maksaa liikkeessä 60K€ koska metallin hinta on tällä hetkellä noin 70c/kg eikä mersussa ole terästä kuin korkeintaan 2000kg... Oikean hinnan pitäisi olla 1400€. Tässäkin taidamme maksaa vaan harhaisena Mersun luomasta imagosta tuon lopun 58600€, koska eihän auto ole tuon arvokkaampi.
Eihän tuhnu tuotakaan tajua, siksi ajaa 1000kg Ladalla, joka on hintansa väärti, 700€
Autoissa on se hyvä puoli, että niiden arvo laskee kymmenessä vuodessa juuri sinne minne pitääkin.
Asunnoilla käy päinvastoin hometta kaupan päälle.
No voi j**sus! Ja näiden älypäiden pitäisi vielä saada oma asunto. Määrittelet kerrostaloasunnon "tavara-arvon" laskemalla yhteen läjän raaka-aineita.
BUHAUHUAHUAHUAHUAUAHUHAUHAUHAUAUAAAAAAAAAAAAAAAAAa
Ei muuta kuin onnea ja menestystä. Miksi et muuten rakenna omaa kerrostaloa kun sen pystyttää normaali palkansaajan parin kuukauden tienesteillä?
Satutko reppana tietämään paljonko maksaa esimerkiksi raudoitettu betoni/m3 ?