Kirkon Jeesus ja Paavalin opetukset..

"Eiköhän Raamatun ajan ruokiin liittyvästä syömäkiellosta ole jo tarpeeksi aikaa kulunut, että tietäisimme, että mikään ulkoapäin tuleva ei voi ihmistä saastuttaa. Tämä kait oli se sen ajan käsitys puhtaista tai epäpuhtaista eläimistä.

Juutalaisuudessa oli hyvin tarkkaa nämä puhtaussäännöt ja sen takia esim. sairaudet ja tietyt asiat pidetiin epäpuhtaina. Oikeaoppisen juutalaisen ei sopinut tahria itseään näillä ruuilla tai asioilla.

Jeesushan aiheutti hämminkiä esim. syömällä julkisyntisten kanssa, mikä myös juutalaisuudessa katsottiin saastuttavan.

Mitään estettä ei ole syödä joitakin asioita, vaan myös nämä asiat kuuluvat kristtityn elämässä niihin asioihin, joissa voi käyttää omaa järkeään ja harkintaansa.

Merja Lampila, pappi "

No toi puhtaussääntö on pikkasen ristiriitainen, jos kuitenkin oli veri kielletty ja tuossa väitetään ettei mikään voi saastuttaa ihmistä..Mut ei se aiheuttanut Heurekaa..

"Jeesushan aiheutti hämminkiä esim. syömällä julkisyntisten kanssa, mikä myös juutalaisuudessa katsottiin saastuttavan."

Missä Jeesus söi julkisyntisten kanssa? ...Mutta ei tuokaan nyt ole pääasia. Vaan tämä.

Olen kuullut, että teidän keskuudessanne on haureutta, jopa sellaista mitä ei tavata edes pakanakansojen parissa: eräskin elää äitipuolensa kanssa. 2 Ja te vielä pöyhkeilette, vaikka teillä olisi ollut syytä surra ja erottaa joukostanne mies, joka on syyllistynyt tuollaiseen. 3 Vaikka minä ruumiillisesti olen poissa luotanne, olen kuitenkin hengessä läsnä ja olen kuin paikalla olevana jo päättänyt, mitä syylliselle on tehtävä. 4 Kun te olette yhdessä koolla Herramme Jeesuksen nimessä ja minun henkeni ja Herramme Jeesuksen voima ovat läsnä, 5 tuo mies on luovutettava Saatanalle ja niin annettava hänen ruumiinsa tuhoutua, jotta hänen henkensä pelastuisi Herran päivänä.

6 Te teette väärin, kun kerskutte. Ettekö tiedä, että pieni määrä hapatetta hapattaa koko taikinan? 7 Puhdistakaa siis talonne hapantaikinasta, niin että teistä tulee uusi taikina. Happamattomiahan te olettekin, sillä meidän pääsiäislampaamme, Kristus, on jo teurastettu. 8 Meidän on siis aika viettää juhlaa, ei vanhan pahuuden ja kelvottomuuden hapattamina, vaan happamattomina, vilpittömyydessä ja totuudessa.

9 Sanoin kirjeessäni teille, että teidän ei pidä olla tekemisissä siveettömästi elävien kanssa. 10 En tarkoittanut tämän maailman siveettömiä enkä ahneita, riistäjiä tai epäjumalanpalvelijoita, sillä silloinhan teidän pitäisi lähteä kokonaan pois maailmasta. 11 Nyt täsmennän vielä: jos jotakuta sanotaan veljeksi mutta hän on siveetön tai ahne, epäjumalanpalvelija, pilkkaaja, juomari tai riistäjä, älkää olko tekemisissä hänen kanssaan. Älkää edes aterioiko tällaisen kanssa. 12 Ei kai minun asiani ole tuomita ulkopuolisia? Ettehän tekään tuomitse muita kuin omaan piiriinne kuuluvia. 13 Ulkopuoliset tuomitsee Jumala. "Poistakaa keskuudestanne se, joka on paha."

http://www.evl.fi/raamattu/1992/1Kor.5.html#o8


Jeesusta mainostetaan olevan huorien ja muiden yhteiskunnan ulkopuolella olevien hartain ystävä. Miksi sitten Paavali antaa toiset ohjeet, että tuollaiset pitää nakata pellolle? Eikös Paavalin pitänyt saada jotkut ihmevoimat, että hän ymmärtäisi Jeesuksen tahdon vai onko tämä mielikuva Jeesuksesta narkkarien ja huorien ystävänä vain kirkon brändäystä ?

4

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ev.lut.

      Jeesus on syntisten ystävä.

      • Saattaa olla ja se olisikin ainoa syy miksi hortoilisi luterilaisen kirkon tiloissa :D


    • papin porinoita

      Minä en edes ymmärrä mitä Merja tarkoittaa tällä : "mikään ulkoapäin tuleva ei voi ihmistä saastuttaa."

      Kyllä todistetusti voi, sekä fyysiset että psyykkiset asiat.

      • Jeesus sillä yritti vakuuttaa..Hänen mielestään se ei voi saastuttaa, jos sen nielee ja se tulee paskana pois...Sianliha voi saastuttaa trikiniin vuoksi, eikä villimantelitkaan ole oikein terveellisiä...Älkää ainakaan laittako niitä joulupuuroonne. Selkeästi Jeesus ei ymmärtänyt vaarallisia elintarvikkeita.

        Mitä taas tulee henkiseen pahoinvointiin, niin ajattelee näitä jauhopäisiä saarnamiehiä, jotka puhuu tulijärvistä ja synneistä...ja sitten käy kiksauttamassa homomiestä ja palaa taas uutta intoa puhkuen puhumaan Helvetistä..ja tuomitsee homot sinne. Ja kansa uskoo...ja miksipä ei uskoisi, kun Raamatussa on sanottu...Tuo tieto tulee ihmisen ulkopuolelta, eikä sisäpuolelta. Kristinusko on erinomainen todistus siitä, että nimeonomaan ulkopäin tuleva vaikutus tekee ihmisistä sairaita...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      59
      5603
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      95
      3478
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      47
      3372
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      77
      2575
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      62
      2451
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      76
      1928
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      326
      1811
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1403
    9. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      28
      1208
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      140
      1135
    Aihe