rintamaidon pakastus/sulatus/käyttö

nyt hyvät neuvot tarpeen
- mikä kätevin pussit/rasia?
- miten sulatat?
- miten/missä lämmität nopeimmin?
- miten pian sulannut tissimaito on käytettävä
62023
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mä olen pakastanut minigrip-pusseissa. Pussit otan joko etukäteen sulamaan jääkaappiin (se paras keino) tai jos nopeasti tarvii sulattaa, niin kiehautan vettä ja laitat pussin kuumaan (ei kiehuvaan) veteen, sulavat tosi nopeasti, mutta täytyy varoa, etteivät mene liian kuumaksi. Jos sulattaa kuumavesihauteessa (eli maito lämpenee), pitää käyttää heti pois, jos taas antaa sulaa jääkaapissa, niin olen antanut saman vuorokauden sisään.

Äänestä
  • Näin minäkin toimin. Mainittakoon vielä, että sellainen 3-4 kk ikäinen syö kerralla noin desin, eli olen pakastanut sen kokoisiin pusseihin. Tosin itse en ole koskaan sulattanut niitä, koska mieshän se on, joka maidon sitten pullosta juottaa tarvittaessa.

    Äänestä

Kannattaa myös kokeilla, huolisiko maito vauvalle kylmänä, jos ei ihan pikkuvauva kyseessä. Meillä kelpaa näin ja on helpompaa, kun ei tarvii käyttää aikaa maidon lämmittämiseen vauvan ollessa nälkäinen.

Minigripin pienimmmät pussit meilläkin käytössä. Jos olen sulattanut vesihauteessa, olen laittanut Minigrip-pussin vielä pakastepussin sisään ennen veteen upottamista, ihan varotoimena, jos Minigrip-pussiin olisi puhjennut reikä.

Kun olin välillä töissä, pumppasin siellä ruokiksella seuraavan päivän maidot.

Äänestä

meillä käyössä Aventin Isis rintapumppu ja siihen saatavana tosi kätevät pikkurasiat joita voi käyttää yhä uudelleen ja ne saa kätevästi pakkaseen ja sieltä suoraan tuttiosa kiinniniin tulee tuttipullo. olen tykänny tosi paljon.
tässä linkki mistä ostin:)
http://verkkokauppa.babystyle.fi/products/view/292/pl

sulatettu maito suositellaan käytettäväksi saman vuorokauden aikana ja sitä ei saa enää uudestaan pakastaa. jos kerran lämmitetty niin ei myöskään enää uudestaan saa lämmittää. vasta "lypsetty" maito säilyy huoneenlämmössä n 3 h jääkaapissa 1-2 vuorokautta ja pakkasessa 3 kk:)
toivottavasti oli apua.

Äänestä
  • Noi mukit näyttävät kyllä käteviltä. Ehkä pitäisi investoida :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiitos neuvoistanne kirjoitti:

nyt hyvät neuvot tarpeen
- mikä kätevin pussit/rasia?
- miten sulatat?
- miten/missä lämmität nopeimmin?
- miten pian sulannut tissimaito on käytettävä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu