pakkopullaa älä syö,sillä siitä kiristyy vain pipo sekä vyö. Minkä teet,niin ilolla aina tee,silloin se myös parhaiten palkitsee.
2
Jos ei kertakaikkiaan mikään piristä,hanki satsiHK tai Fazerin sinistä.
Niin ei tarvitse enää inistä, eikä niin vihaksikaan pistä
2
Jos ei kertakaikkiaan mikään piristä,hanki satsiHK tai Fazerin sinistä.
Niin ei tarvitse enää inistä, eikä niin vihaksikaan pistä
Vastaukset 29
Vanhimmat
Ruuneperi mukaan jutustelemaan ja late poijat räpisemään.
Voi sentään! Mitä voisin minä nyt mukanani tuoda, jotain hyvää ja kaunista palstalle luoda?
Olet,he, ystävällinen henkilö ja yritän olla kirjoituksissa nukana.
tummaa suklaata jo söin, siitä tuliki mieleen,,,,, otampa pienet hik
meidän iässä ei olekkaan enään pelkoa että pipo kiristyis, minä otan elämän kuin hidastettuna, ei kiirettä mihinkää.
En myöhästy mistään , on aikaa.
Kunhan silittelen vaan Jerrycottonia ,ei verenpainekkaan vaivaa. . Nyt sain senkin tietää , olenkin ihmetellyt kun ei oo sitäkäöän vaivaa.
Ja joulukiireitäkään ei oo. otan rauhalliseti , nautin Joulusta , jouluvaloisa ja kauniista joululauluista . . Tonttu Toljanderikin on minun lemppati -- Ohjelma Suomen TV;stä.
Halonen on Kekkosen jälkeen paras presidentti, hänen seuraajansa aiheuttaa suurta jännitystä, ken sitten onkaan, kuinka alkaa mennä.
En syö pullaa, en osta pidempää vyötä.
Laiton täytettyjä paprikoita. Paprikasta tulee uunissa tosi hyvää ja makeaa.
Kehutaan, kehutaan, mukavampi on kuulla iloista kieltä, siitä saa puhuja itsekin hyvää mieltä.
Iloa tulvi he'n viestistä! Valoa lämpöä, ja yhteishenkeä näinä pimeinä aikoina tarvitaankin.
Pienet tuikut syttyköön sydämiin!
Kyllä minulta kehujakin löytyy.
On hyvä olla kun nuorin tyttäreni tuli kasseineen ja pusseineen, ruokaa lastattuna täysiks, kun luuli että meiltä on ruoka loppunut miehenkään kun ei ole ollut mahdollisuus päästä kauppaan.
Hän teki kaikenlaisia pöperöitä meille ainakin viikoksi etukäteen paistoi ,keitti ja leipoi,vieläpä siivosikin nurkat puhtaiksi kun en sinne pääse köyristelemään.
Kyllä häneltä se kävi aivan kuin tekisi sellaista ammattinaan.
(olenkohan itse ollut noin aikaansaapa 40v takaperin)
Ketä nyt muita kehuisin kun itseänikään en kehtaa....
niin poikaani tietenkin , minä kun tappelin tuossa tulostuksen , skannamisen ja kuvien saamisen nettiin kanssa, niin puhelin vain pärisemään ja poika selvitti asia jostain 50km päästä muutamassa minuutissa.
Kyllä mulla on niin hyvä olla nyt, kun pääsin jo kuumeestakin ja mieskin palaa tolpilleen pikkuhiljaa,
Olen niin kehumistuulella että kehun samantein joka ainoan iikan tälläkin palstalla, olette kunnon kavereita, piste,
hyvä, fiuuli hei....huolta nyt ei....mukava kuulla tuollaista!
Ite kävin eilen pientä Onniamme ihailemassa, onkin huomenna jo viikon vanha.
Miten niin suurta rakkautta voikaan tuntea, ja sain vielä tämänkin kokea.
Mielialaasi hoida, kun et huolien alla aina huokaa, et ahmi makeaa,sillä
paha mieli korvien väliä yleensä eniten rassaa,eikä se liopu,jos sitä aina passaa..... Kun pääsi piinoista tyhjenee, niin mieliala ja koko roppakin kevenee...
Muuta ajatuksesi,ja muutat maailmasi-... Huoneilmaa puhdistaa kukat,
meidän kirjoituksia sekalainen porukka. Aika kuivaa olisi ,jos kaikki olisimme sanlaisia, näin saamme väriä elämään...
VALMISTAUDUTAAN HUOMISEKSI LINNANJUHLIIN.
Kaikko mitä mielessä on? En ilkiä kertoa, joku ehkä suuttuu...!
Pullaa ei syöty, syötiin munkit, eikä pakolla syötykään.t. Poika ja tytär tulivat äiteetä tervehtimään ja pojalla oli munkkipussi mukana. Voi mihin houkutukseen minut saattoi, sinne meni vadelmamunkki parempaan talteen vain sokerit jäi suupieliin niin ja ne kehumiset tulevat tässä.
Taisin viimeksi munkkikahvit juoda heinäkuussa Aurajoen rannalla kahvikioskilla.
Nyt on kehuttavaa, en sortunu RAY:n pelihin, toivottavasti kanttikestää jatkossakin ohi kävelyn.
Mitähän kehuisin :) lumipeitettä pihalla ja valon kimmellystä pensaissa, pienet tuikut ilahduttavat silmää.
Ja palstaa johon voi ajatuksiaan kirjoittaa!
onhan seki jo jotain, yö tässä alkaa yllätämään, toi nukkuminen on vain sitä sun tätä, saaps nähdä kuinka kauan tässä vielä kukun pystyssä
Joo sama oli mullakin, mutta viimeyön nukuin jo paremmin, nytkin nukahdin TV tuolissa puoli tuntia 18.00 jälkeen, joten vielä ei nukuta, ihan kiva valvoakin:)
iltatorkut tahtoo viedä unet kokonaan, joskus harmittaa koko yö valvoa, jos aamulla kun on menoa otanki nukahtamis pillerin.
Niin, toivottavasti nukutaan kaikki ihanasti omassa sängyissämme keinuen unen venosessa, kuin lempeän veden
rauhoittamina.
Hyvää ja rauhallista yötä.
Kaikille hyvää itsenäisyys päivää.......
Qlihan kauniita miehiä ja naisia edustamassa SUOMEN itsenäisyyttä.URPILAINEN jopa näytti tissitkin meille..
Urpilainen on nyt tekemässä Suomalaista historiaa.
Toivottavasti nykyiset valtiomiehet ovat tarpeeksi viisaita ,--eivätkä myy Suomea Saksan ja Ranskan hallintoon.
Olen jo kauan pelännyt ,että laittavat Suurenpyörän päälle , että ei Pikkuinen Suomi kerkiä harkita allekirjoituksia .
Nyt ovat kyllä jo Oikeilla jäljillä kun Paavo Lipponenkin avasi suunsa ja Huomas kuinka asiat ovat . Vihdoinkin Totesi julkisesti, että Euro on vienyt Suomen vääryydellä mukaan.
Muutoksia Perustuslakiin Suomalaiset eivät hyväksy --kun on kysyttävä Eduskunnalta --päätöstä ei nyt tehekkään Urpilainen ja Katainen.
Pois nyt eusta , saavat hoitaa omat mokansa.
Nyt tarvitaan Timo Soinin porukkaa Ja onneksi Keskustakin on samoilla linjoilla .
Äänestys tulee eduskunnassa.
mielelläkin, minäpä kehun Urpiaista, mikä tahtonainen, ensimmäinen, joka ei sinisilmäisesti lähde maamme asioita mielistelemään muka tietäväisemmille, vaan ottaa selvää asiain todellisesta hankaluudesta omalle maallemme ja yrittää saada asiat myös meille paremmiksi
Urpilaisen takia Suomipoika putoaa neuvottelöupöydästä, ne saakurin takuut!
Nii et onnex olkoo vaa teillekii
ei yrittänyttä laiteta, on oikein yrittää, ei yrittämättä mitään saa, ja isommat maat tekevät muutenkin kaikkensa saadakseen pienemmät polvilleen ja pois neuvotteluista, ei Suomi ole ainoa, mutta pitäisi toistenkin tulla mukaan yrittämään
Kaikki ei uskaltanut kaapista ulos tulla.Oli monta Lespoo ja Homoo yksin juhlissa. Olkaa rohkeamoi seuraavan kerran olette onnellisempia......
Ketäs muuta kun itseäni kehun.
Pesin keittiön mattoja ja Jerrynkin petivaatteita Kaksi Suomalaista Filla Filttiä
Kyllä taas kelpaa.
Huomena pesen lattioita.
Äite kyllä sano että laiskatöitään luettelee---mutta ehkä jo tässäiässä saa kehua kun jaksaa SENTÄÄN VIELÄ KAIKENLAISTA!
Ohoo ,ei nyt sentään pitäny huutaa--- Mutta olkoon ny sekin viä.
Kauniita vaatteitaan saivat hyväosaiset taas näytellä. Jotenkin ei tästä-aiheesta kehuja saa, mieluummin panetteluksi menisi parempi pilata ketjua.
ODOTELLAAN RAUHAISAA JOULUA.
hei hei hyvää jatkoo...