Paljonko teidän 5 kk ikäiset nukkuu? Meillä poika nukkuu tosi paljon ja olen vähän huolissani onko se normaalia. Tosin unet vaihtelevat kestoltaan, mutta yks päivä nukkui aamupäivällä 2 tunnin unet ja iltapäivällä 5 tunnin unet!! ja vielä noin puolen tuntia iltapuoleen. Yks päivä kyllä nukkui 2 tunnin ja 1 tunnin päikkärit ja sit noin puolen tunnin unet iltasella. Yleensä pari-kolme tuntia aamupäivällä ja iltapäivällä 2-4 tuntia ja sit vielä ne puolen tunnin unet.Ilalla on pisimmän ajan valveilla. ja Yötkin nukkuu suht hyvin. Monesti aamusta heräilee mutta kun otan viereen nukahtaa uudestaan. Aamulla saattaa jo nukahtaa tunnin hereilläolon jälkeen, pitkille päikkäreille. Hereillä ollessaan on erittäin hyväntuulinen, tyytyväinen ja virkeä. Kasvanut on tosi hyvin, viimeksi neuvolakäynnillä oli tullut 5,2 senttiä kuukaudessa pituutta, paino menee keskikäyrällä. Mitat oli 4 kk 67,2 cm/7,095kg. Vaikuttaa kyllä terveeltä vauvalta. Esikoinen ei koskaan nukkunut näin paljon.
5 kk ja uni
mammuli80
4145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
siis todella paljon teillä kyllä nukutaan! uskomatonta, et tollasten päikkärien jälkeen nukkuu viä yötkin ok.. no, meillä on pian 6kk ikänen,ja nukkuu vaan puolen tunnin-tunnin pätkiä kerrallaan :( tosi rasittavaa.. kokopäivän aikana yhteensä 2,5-3,5 tuntia kun nuo useat eri tirsat laskee yhteen. yöt vaihtelevasti,mutta noin 10-11h yöllä. on kyllä ollu koko ikänsä huono nukkuja,ikinä ei oo tyyliin 3-4 tunnin päikkäreitä nukkunu,ei ees pienenä. olis kyllä munkin mielestä mielenkiintoista kuulla kuinka paljon muitten suunnilleen saman ikäset nukkuu.
Turhaan olet huolissas. Anna nukkua, jos nukuttaa. Enemmän hallaa siinä tekee, jos väkisin yrittää hereillä pitää.
Meidän poika on viikon päästä 5kk ja nukkuu tällä hetkellä 15-17h/24h. Ole iloinen, että nukkuu noin paljon - mä ainakin olen :) Ehtii olla hereillä sitten myöhemminkin.
Nukkuessaan vauva kasvaa ja kehittyy.
Jostain olen lukenut, että tuon ikäisen pitäisi nukkua juuri jonkun 16h/vrk, mutta pitää aina muistaa, että jokainen vauva on yksilö. Jotkut tarvitsee enemmän unta ja jotkut vähemmän.
Olenkin iloinen, jos se vain on normaalia ja kaipa se sitten on! Ulkona siis nukkuu niin hyvin, eikä tarvi kärrätä, kun on jo unessa kun ovesta pääsee ulos. 1,5 -2 tuntia jaksaa olla hereillä, sit alkaa väsymysitku. Ilalla valvoo toisinaan 3-4 tuntiakin. Ehtiipä touhuta 2v8kk tytön kans paljon ja tehdä kotihommia siinä sivussa. Kyllä tulee sekin aika, kun ei sitten enää nukuta. Tyttö ei enää vähään aikaan ole nukkunut päivällä ollenkaan ja välillä yötkin mennyt alle 11 tuntia. Nyt kyllä menossa silläkin joku unikausi, kun nukkuu jopa yli 12 tuntiakin.
Meillä on kans typy ollu tosi runsasuninen vauvana. 5kk iässä nukkui pitkät yöunet ja kolmet kunnon päikkärit. Nukkui siis yöllä kellon ympäri 20-08 (joskus jopa 19.30-8.30) ja päikyt n.9.30-11, 13-14.30 ja 16.30-18. EI ole koskaan osannut pitkiä päikkyjä nukkua..(Johtui ehkä siitä, että oli ns. vaipaton vauva ja heräsi pissahätään viimeistään 1,5h nukuttuaan).