Tyylikäs elämäkerta Frans Kärjestä
Mertsi Saarela: Kärjen pappi vai kärkipappi. Säveltäjä Toivo Kärjen isä. Vaasa 2011.
Laihian kirkkoherra Mertsi Saarela on laatinut elämäkerran Frans Kärjestä, joka toimi pitkään Laihialla kappalaisen virassa. Frans Kärki (11.2. 1884-4.2. 1965) oli värikäs ja monipuolinen evankelinen pappi. Erityisesti hänet muistetaan Laihialla siitä, että hän kiersi ahkerasti talosta taloon seurojen pidossa. Näillä seuramatkoilla sattuneita kommelluksia Saarela on hyvin kuvannut kirjassaan.
Kärki oli ahkera seurakuntapappi, mutta sen ohessa hän oli kansanperinteen kerääjä. Näissä merkeissä hän liikkui ennen vallankumousta Inkerinmaalla ja 1930-luvulla Ruotsin metsäsuomalaisten keskuudessa.
Kärki avioitui ensimmäisen Japanin lähetin Ester Kurvisen kanssa. Ester sairastui, eikä hänestä tässä kirjassa paljon kerrota. Esterin ja Fransin pojista erityisen kuuluisaksi tuli säveltäjä Toivo Kärki. Frans Kärki ei oikein innostunut poikansa esittämästä tanssimusiikista, mutta toisaalta hän antoi tunnustusta Toivo-pojan taiteellisille kyvyille. Saarela selvittää hyvin isän ja pojan suhdetta.
Frans Kärki oli evankelisen herätysliikkeen pappi. Tämä tulee kirjassa vahvasti esiin. Seuroissa laulettiin Siionin kannelta ja Kärki saarnasi keskeistä ristin evankeliumia. Kirjoittaja tuo esiin evankelisen herätysliikkeen vahvan aseman Laihian seurakunnassa. Kirjassa on talletettuna monen kertojan muistoja. Eniten niitä on saatu Laura Kytömäeltä, joka oli aikoinaan Kärjen rippikouluoppilaita. Laura on Sleyn pitkäaikaisen piirisihteerin Martti Kytömäen puoliso.
Kärki oli maalaisliiton kansanedustajana vuosina 1919-1927. Hänellä oli läheinen työyhteys Santeri Alkion kanssa. Tästä eduskunta-ajasta ja Kärjen toiminnasta kansanedustajana olisi voinut kertoa enemmänkin.
Kirjassa on hieno kansi ja erinomainen 14-sivuinen kuvaliite. Viimeisenä on kahden aukeaman kuva Frans Kärjen hautajaisista Tampereelta 1965. Vahinko vain, että kuvassa Karkun evankelisen opiston pitkäaikainen rehtori P. J. I. Kurvinen ”häviää” sivujen väliin! Ilma Kurvinen näkyy hyvin.
On erinomaista, että Frans Kärjestä, erityislaatuisesta evankelisesta papista, on saatu hyvä elämäkerta.
TT Reijo Arkkila
(Kirjoittaja on Suomen Luterilaisen Evankeliumiyhdistyksen entinen toiminnanjohtaja)
”Julkaistu ensimmäisen kerran Sanansaattaja-lehdessä.”
Kärjen pappi vai kärkipappi
Keijo60
0
434
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial81656Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1241642Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2451162Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221078Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.186996- 128919
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2866- 10845
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks48833Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29827