Miten SINÄ selität?

Lienette miettineet, MIKSI täällä on niin monia ilkimyksiä, wanhojen ja "wiisaiden" joukossa? Jos asianlaitojen syntyperä, juuret, ylipäätään kiinnostavat, kerro nyt ihmeessä oma näkemyksesi.

Onhan toki tiedossa, että netti-etikettiä eivät etenkään nuoret hallitse, mutta että täällä elämän iltapuolella vielä ollaan niin rääväsuita. Huh.

Itse ajattelen, että ilkimykset ja suunsoittajat ovat on-net-to-mi-a, elämässään pettyneitä, katkeroituneita ja yksinäisiä., kipeitäkin. Kuuntelijaa, ymmärtäjää ei mailla halmeilla? Joten tään takia heistä ei kantsi ottaa nokkiinsa?
15151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Joka nettiyhteisössä niitä trolleja on. Kyllä täällä kuuntelijoita saa kun ei ihan peruskatkera ole. Kaikkeen kielteisesti suhtautuvat ihmiset ei elävässäkään elämässä ole suosittuja.
Valitettavaa mutta totta.Ei kannata välittää moisista roisista.

Äänestä

Miksi sinä huolehdit ja murehdit?
Olisihan ihan hyvä ja hieno asia, jos palstalle tulisi uusia, mielenkiintoisia ihmisiä, joilla on nettietiketti hallussa.

Uudet asenteet ovat tulossa. Hyväntuuliset ja hyvä mielipidekirjoitukset varmasti auttaisivat niitä katkeroituneitakin eläkeläisiä, joita myötätunnolla ajattelet.

Äänestä
  • En huolehdi. En murehdi. Sanoin ajatelleeni.

    Äänestä

Kyllähän tänne kirjoittavat ovat tavallisia 70 -ikäisiä kansalaisia, jotka sillä tavoin purkavat sisimpäänsä.
Ei täällä mitään ilkimyksiä ole. Tuollainen luonnehdinta on outoa suhtautumista oman ikäluokan kirjoittajatovereihin.
Höppänyyttähän varmaan esiintyy ja se täytyy ikluokka huomioon ottaen hyväksyä.
Joka ei palstan seurasta pidä, voi olla kirjoittelematta tänne.
Mitähän aloittajan mainitsemat "wanhat ja wiisaat" ovat ja miten he erottuvat joukosta?

Äänestä
  • Et kuullut äänensävyäni, kun puhuin wanhoista ja wiisaista. Selitän:

    Sehän on fraasi, joka meihin yleensä liitetään.

    Äänestä

Näin selitän: taidat olla änkyrä luonne !?

Äänestä
  • Annoit paljon puhuvan oman vastauksesi, mutta kun en kysellyt diagnoosia itsestäni.

    Äänestä

Se jokatapauksessa paljastui alotuksestasi .

Äänestä
  • Huomannet, että olet juuri noita änkyröitä itse. Piti tulla siihen nyt avaajaa mollaamaan eikä sua kiinnostanut yhtään hänen tekstiään kommentoida. Heh, pilkkasi osui omaan nilkkaasi.

    Äänestä

  • Syvältä sykähtää kirjoitti:

    Huomannet, että olet juuri noita änkyröitä itse. Piti tulla siihen nyt avaajaa mollaamaan eikä sua kiinnostanut yhtään hänen tekstiään kommentoida. Heh, pilkkasi osui omaan nilkkaasi.

    Kyllä komentoin kuten huomasit, tekstisi kertoi kaiken.

    Äänestä

Onko tämä " tyttö kiltti " huonolla itsetunnolla varustettu, harmi , terapiasta olisi varmasti hänelle apua, suosittelen.

Äänestä

Keittiöpsykologina olen sitä mieltä, että tämä on eräänlainen varaventtiili. Täällä yksinäiset tai ihmiset, jotka eivät kehtaa tuoda livessä ilmi omia paineitaan, käyvät päästämässä ne ulos.

Mihinkään perusonnettomuuteen en todellakaan usko, en äärihyvyyteen, saati -pahuuteen yksilössä.
Onnea ja onnettomuutta on meillä jokaisella elämässämme.
Uskon ihmiseen ja ihmisyyteen,sitä annan, ja sitä saan.

Muutenkaan en diagnosoi ihmisiä muutamalla rivlillä pimeästä kirjoitettuna tuntemattomalle. Niitähän loppujen lopuksi olemme toisillemme, lähes kaikki.

Äänestä

skutaa,,,,,,,

Kyllä tänne tavallista fiksummatki sopii tavallisten kirjoittajien joukkoon, mutta saa varautua kovaanki kielenkäyttöön, loukkaantuminen on turhaa, eiku samalla mitatalla takasi jos on kanttia sanoa.

Äänestä

Paljon meidän porukasta ollaan jo lapsen asteella. Tarkoittaa sitä että
lapsiksi tullaan uudestaan ja kinastellaan kuin, koulupennut...

Olen ajatellut ,jos saatais vanhuuden ilkeilyyn ROKOTUS ,mutta ei kuulema saada
sanoi ylläpito..

Äänestä

hassu sana " ilkeily " se vasta lapsellinen sana on, eikö tuosta jo voisi kasvaa aikuiseksi, jättää tommoset sanat romukoppaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tyttö Kiltti kirjoitti:

Lienette miettineet, MIKSI täällä on niin monia ilkimyksiä, wanhojen ja "wiisaiden" joukossa? Jos asianlaitojen syntyperä, juuret, ylipäätään kiinnostavat, kerro nyt ihmeessä oma näkemyksesi.

Onhan toki tiedossa, että netti-etikettiä eivät etenkään nuoret hallitse, mutta että täällä elämän iltapuolella vielä ollaan niin rääväsuita. Huh.

Itse ajattelen, että ilkimykset ja suunsoittajat ovat on-net-to-mi-a, elämässään pettyneitä, katkeroituneita ja yksinäisiä., kipeitäkin. Kuuntelijaa, ymmärtäjää ei mailla halmeilla? Joten tään takia heistä ei kantsi ottaa nokkiinsa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu