http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/12/vm_nuoret_asuntovelalliset_vaaravyohykkeessa_3073961.html
"Valtiovarainministeriön mukaan erityisesti nuoret perheet, joilla on iso asuntolaina, ovat vaarassa ylivelkaantua, jos työttömyys iskee. "
Huh huh, suoraa puhetta VM:ltä. Muutoinkin koko artikkeli kauheaa luettavaa kuplahintaisen läävän purkukuntoisesta neukkukuutiosta ostaneelle pankin torpparille, jolle tulee kohta kiire hankkia lisävakuuksia.
"Valtiovarainministeriön mukaan erityisesti nuoret perheet, joilla on iso asuntolaina, ovat vaarassa ylivelkaantua, jos työttömyys iskee. "
Huh huh, suoraa puhetta VM:ltä. Muutoinkin koko artikkeli kauheaa luettavaa kuplahintaisen läävän purkukuntoisesta neukkukuutiosta ostaneelle pankin torpparille, jolle tulee kohta kiire hankkia lisävakuuksia.
Vastaukset 27
Vanhimmat
En usko ja ei koske suomalaisia,me omistus-asujat meillä on varaa xo juomiin ja sen sellaisiin,pitäisköhän ostaa jouluksi uusi maasturi edullisella lainalla.
Grillataan tässä haukea ja kyytipoikana on tietenkin xo:ta.
Nyt kyllä otetaan lisää lainaa ollaan se ansaittu tässä 250m2 hulpeassa talossa,jossa autitallin ovet aukeaa kaukosäädöllä.
Kerranhan tässä nuoria,vaimo ja lapsetkin nautii yltäkylläisyydestä,taidankin mennä ensimmäisenä ainavalmiin ikikiukaan löylyihin.jossa on lasikatto ja tähtitaivas.
Mitenkäs sielä vuokra asunnoissa menee illat?arvaanpa katselette televisiota 20 tuuman kokoisesta ja haaveilette kuinka jotkut voi elää noin äveriästä elämää.
No tästähän olemmekin kertoneet palstan tuhnuille osto juna meni jo.
No niin sauna jo kutsuukin.
must tuntuu et bunkkaat ite 18m2 kopissa runk..massa.. urpo!
Ai on varaa kun ei omista kun sen asuntolainan. Eihän se tee elämästä vielä äveriästä. Outo ajatus.
Tai sitten luki luki nukkui ja heräsi todellisuuteen.
Tarkalleen ottaen 16 neliötä, yksin, toimeton. Yhteinen wc käytävällä, saunavuoro maanantaisin 2.00. ja tietysti kerrostalossa vuokralla, palstan luki.
Olen jokseenkin varma siitä että suurin osaa kerrostaloissa asuvista on jokseenkin tyytyväinen omaan asuntoonsa ja asuntokauppaansa, monet erittäinkin tyytyväisiä. Myös kerrostaloissa vuokralla asuvatkin voivat olla ihan tyytyväisiä asumismuotoonsa, ja heillä voi olla monia syitä tähän valintaansa, esim. se että ei tule tarvitsemaan asuntoa k.o. alueella kuin muutaman vuoden.
Monilla ihmisillä on myös useitakin asuntoja omistuksessaan ja käytössään työnsä tai jonkun muun asian vuoksi , ja voi olla pientaloa ja kerrostaloa molempiakin.
Eli toisin kuin ehkä luulet ei näissä kerrostaloissa asuvissa paljon ole sellaisia jotka kadehtisivat tai edes paljon mitäänkään piittaisivat siitä jos joku asuu, kuten sinä ainakin sanot asuvasi, vaikka kuinka isossa o.k-ökylinnassa uusia katumaastureita pihallaan ja vaimokin juuri vaihdettuna nuoreen 90-luvun malliin. Mitä taasen tulee tavallisiin pientaloihin niin ainakin monilla vähän vanhemmilla on kokemusta niissäkin asumisesta, ja tietoa sellaisen hyvistä ja huonoista puolista.
Noissa VM:n jutuissa puhutaan euroalueen hajoamisen mahdollisuudesta, ja siitä että siirryttäisiin takaisin omaan valuuttaan. Jos näin käy tai päästetään käymään niin siitä on arvaamattomia seurauksia. Varmasti monille seuraisi siitä vaikeuksia ja menetyksiä, joskin toiset taasen onnistuisivat siinä vastaavasti rikastumaan. On hyvä pitäää mielessä se että tällaisissa rahatalouden suurissa myllerryksissä realivarallisuus(kuten tyypillisesti asuntovarallisuus) pysyy entisellään, mutta sen omistussuhteissa tapahtuu merkittäviä muutoksia. Juuri tästä syytä monet ihan haluaisivatkin tällaisia isoja myllerryksiä ja siksi myös pyrkivät tekemään propakantaa sen puolesta että tällaisia tapahtuisi.
On tainnut halpa Viron xo pehmentää jo aivosi aika pahoin. Hanki vaan sitä lasikuitumattoa ja pari kuormaa sepeliä, pääset vanhan rintamamieslääväsi pihaan ilman maasturiakin sillä nykyisellä 80-luvun Corollalla.
Moni säästää uhkaavien näkymien takia
Entä kuinka vaikeaan liemeen velallinen joutuu, jos euro romahtaa? Asiantuntijat vastaavat kysymykseen vastentahtoisesti.
- Se on aika katastrofi tietysti. Kaikki varallisuuden arvot laskevat. Toivon mukaan sitä ei tapahdu, toivoo Ulla Halonen.
Mika Kuismanen povaa puolestaan nousua. Nimittäin koroille.
- Voidaan me ajatuskulkuja aina rakentaa. Eiköhän peruslähtökohta ole, että jos näin käy, kyllä se heijastuu rahan hintaan nimenomaan sillä tavalla, että rahan hinta nousee.
Koska talouden näkymät ovat uhkaavat, asiantuntijat kehottavat varautumaan taantumaan säästämällä.
- Kyllä nyt kannattaa kotitalouksien hyvin tarkkaan miettiä menojaan ja suhteuttaa sitä tuloihin, joita on odotettavissa vuoden parin perspektiivillä, Kuismanen sanoo.
Ulla Halonen FK:sta huomauttaa, että moni onkin jo alkanut säästää. Jos velanmaksuun tulee ongelmia, hän kehottaa velallisia ottamaan välittömästi yhteyttä pankkiin, jotta velat voidaan järjestellä uudelleen.
Tuhnu se ei osaa:
A ymmärtää lukemaansa ; linkissä ei mainita siitä että hinnat rommaa, aloittajan toive kyseessä.
B laskea; Tuhnut tarttuu tuohon SÄÄSTÄMISteemaan jonka Kuismanen ja Halonen otti esille. Millä tavalla on parempi maksaa sama summa vuokraisännälle tai pankille? Lyhennysosa omistusasunnosta voi laskea olevan nimenomaan SÄÄSTÖÄ , ainakin minä panostan mieluummin asumismukavuuteen kuin että perhe majailisi jossain betonikoirankopissa ja kuukausittainen säästö-osa laitettaisiin pörssiin. Jos asuntojen hinnat romahtaa, niin tuskin säästöt pörssissäkään nousee.. Asuttava se on jokatapauksessa jossain.
Minä kun olen kunnon muuli ja paksukalloinen, niin viimeiseen asti nyt ei anneta perää,en ota pankkiin yhteyttä en en.
Taidanpa ottaa xo:n jäillä taas ja mennä saunaan jälki lämmöille,kiuas kun ei ole niitä huonoinpia vaan parhaasta päästä.
Näillä tuloilla kun makselee vaikka kahtalainaa,onneksi on huomenna vähän rauhallisempaa ja saa tehtyä työt etätyönnä.
Jos oikeen menisi tukalle niin myyn lumilingon,grillistä en luovu ja komposiitipullosta.
Eli me eliitiasujat ei pankinjohtajan persettä nuolla missään tilanteessa vaikka maailmanlopputulisi,olisi se niin nolo kävellä pankkin ja myöntää julkisesti olleen väärässä,vaikka tuhnut varoittikin vakavasti aikaa sitten tulevasta.
Jokos on kinkut tilattu,meidän ok- talossa nunna kypsentää seitsemän kinkkua jouluksi.
Aah kuinka mielyttävää lämpöä tuo nunna tuottaakin.
Miksi et ostanut käteisellä kun rahaa on? Niin minä olisin tehnyt. Ei tarvitsisi pankkia elättää. Ei paljon eroa vuokraisännän elättämisestä.
Lukilla anger-vaihe varakkaita asujia kohtaan.
Karmeaa katkeruutta materiasta varakkaampaa väkeä kohtaan, mainitaan useasti mm. lumilinko, xo, sauna, nunna, kinkku, grilli kompo,
Nuo kaikki asiat ovat ihan arkipäiväisiä nykyään, vaikka enenvanhaan moisiin oli varaa vain rikkaimmilla. Vähän sama kuin läppärit; nykyäänhän niitä on joka perheenjäsenellä jo.
No, toiset on valinneet odottelun, eikä läppärinpuutekaan haittaa sillä ainahan voi mennä kirjastoon jonottamaan siihen koneelle.
Suorastaan kuulen rommauksen. Johan tälle imbesilliydelle olikin aika tulla loppu.
Rommaus kävi äsken, KOROT ROMMASIVAT TAAS !
Mikä nyt sitten neuvoksi? Myynkö tämän asunnon ja lähden kiertämään maailmaa, vai mikä olisi viisainta?
kohta omatalo on maksettu,siinähän on sitä pääomaa joka on mukava muuttaa cash muotoon kun on oikea aika.vuokrallasuja on vaan lihottanu meikäläistäkin sehän niis on se huono puoli. eihän hinnanlasku haittaa ku niitä joiden on pakko myydä.
Koska talouden näkymät ovat uhkaavat, asiantuntijat kehottavat varautumaan taantumaan säästämällä.
- Kyllä nyt kannattaa kotitalouksien hyvin tarkkaan miettiä menojaan ja suhteuttaa sitä tuloihin, joita on odotettavissa vuoden parin perspektiivillä, Kuismanen sanoo.
No eiköhän me näillä varoitteluilla saada muutama työtön lisää ja muutama asuntokin vasaran alle....Nämä varoittelut saavat aikaan sellaisen itseään voimistavan huonon kiereteen, jossa lompakko isketään kiiinni ja tulee lisää työttömiä. Tämän jälkeen vähemmän verotuloja jne...
Ei kuulosta VM:n ohjeet rakentavilta.
Mikä on suurin realistinen riski nuorella ennestään varattomalla perheellä? Joutuu takaisin vuokralle.
Nuoret ovat tajunneet sen että jos ei tee mitään, ei saa mitään.
Nuorena sitä luottaa itseensä ja jaksaa tehdä töitä aisioiden eteen. Suuressa asuntolainassa on tietysti riski, että ei selviä veloistaan ja joutuu myymään asuntonsa, ehkä menettä muutamaksi vuodeksi luottotietonsa yms, mutta mitä sittten, nykyisin kun velatkin vanhenee ja elämää on senkin jälkeen.
Mutta jos kaikki menee hyvin, kuten suurimmalla osalla enee, niin nelikymppisenä on iso velaton kämppä, joka on iso etu monessa myöhemmässä elämänkäänteessä.
näin on, ite oon 43 ja kaksi vuotta jäljellä. eikä oo vuosiin tarvinnu enään maksaa ku puolet mitä samanlaises okt ois vuokra. on munkin passiin kertyny mukavasti muisto reissuista, on siis ehtiny elämästäkin nautiskelee...ainahan ne kateelliset on täällä porannu asuntojen hintojen laskusta. mut kun otat lainan niin jo 10 v päästä inflaatio on mukavasti parantanut käteis tilannetta jota ei vuokralla tapahdu koskaan, joka vuosi korotan...
selittäkääpäs miksi ei taloja pakkohuutokaupas myydä, pankit myy niitä pimeesti välittäjien kautta ettei kupla puhkeis ja haetaanko vuorkra-asuntoja vaan piruuttaan
n.5000 hakemusta pelkästään h:ki
Oisko siks että ei ole mitään järkeä myydä pakkohuutokaupalla? Ai miksikö ei ole, ni siksi kun kämppiä ei saa laittaa lihoiksi alle markinahinnan. Tästäkin täällä saavat jonkun salaliittoteorian aikaseksi. Taitaa ketuttaa ettet nyt saakaan ostettua pakkohuutokaupasta -70% hinnalla :D:D:D
Se on unelmani ja fantasiani,järjellistä perustetta asialle ei ole mutta näin se vaan on.
ROMMAUS ALKOI!
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/parveke-romahti-dramaattisin-seurauksin-orivedella/art-1288433416325.html?ref=tf-promo6
kyll määki orivedell !!!!!
Ei kai rikkaat tartte asuntolainaa.....
Tuota kun et tiedä, en ihmettele miksi edelleen olet köyhä.
Rikkaat ne just ymmärtää rahan päälle, ja varsinkin näillä koroilla on suorastaa tyhmää olla olematta velkaa.
Köyhän on oltava nöyrä, varsinkin jos on tyhmä.
Ei muuten asuntojen hinnat kasvukeskuksissa laske ja vaikka muutama prossa mentäis alaspäin, on oman maksaminen järkevää!
Kuten tuossa edellä sanottiin, inflaatio auttaa oman ostanutta ja kurittaa vuokralla asuvaa...
Tuosta löytyy tilastoa asumisesta:
http://www.investori.com/b/index.php/asunto101
ainut, mikä harmittaa, etten ostanut omaa jo aikaisemmin! 90-luvulla asuntonsa ostanut Helsinkiläinen on tehnyt upean tilin!
kova on epätoivo. Ei lasku oikene omia sepityksiä keksimällä.