Kenellä muulla havaintoja suuresta, keltasinisestä hohteesta tai välähdyksestä Jyväskylän taivaalla? Perheeni täällä Muuramessa todisti kolme, kaksi moottoritiellä matkalla kotiin päin ja kolmannen omasta kotipihasta. Mistä kyse?
Suuri valoilmiö
35
1060
Vastaukset
- mä anonyymi
koskas?T ee ufotutkijoille raportti..
- UnknownFlyin'Object
Tänäiltanako tää sattui?
- 15+10
Yleisessä hätänumerossa voisivat tietää asiasta.
- Valoinenxdfg
Ihan tänään tapahtunut ja en lähde spekuloimaan ufoja..
- valotheijastuvat
Johtuu kiiltävästä tiestä josta heijastuu katuvalojen valoja ja se näyttää liikkuvan kun autoja menee siitä.
- Valoinenxdfg
Se oli välähdys joka tapahtui omien havaintojen mukaan kolme kertaa. Se oli myöskin suuri valovälähdys jota tuskin tulee kun auto menee moottoritiellä ohi.
- valotheijastuvat
Ei mutta siis kiiltävä tienpinta heijastaa noita katuvaloja, sitä tarkoitin.
Jos menee autoja ohi niin silloin ne näyttävät liikkuvan ne heijastuvat valot pilvissä, varsinkin jos on matalia pilviä. - hmmm.
Viime päivinä on ollut useampikin ilotulitus, voisiko olla niiden välähdyksiä? Varsinkin sumuisella säällä ne näkyvät epämääräisinä ja laajalla alueella.
- valotheijastuvat
Joo ja sitten justiin kun jos on pilviä matalalla niin katuvalot heijastuvat kadun pinnasta pilveen tuota se on luulisin. Liikkuvat autot voivat tehdä jotain välkettä siihen.
- valotheijastuvat
Itse ihmettelin kerran tuollaista, ja piti kysyä naapurilta että näenkö näkyjä vai näetkö saman :)
Sitten mietittiin että mistä tuollainen tulee, tuohon päädyttiin.- valonheijastuma
Tiestä heijastuu kun auto menee siitä niin se pilven kautta kirkkaana märästä
kadun pinnasta näkyy.
- Tutkiva uffo
Olikos lunta vielä puissa silloin? Oksat taipuu ja osuu sähkölinjoihin ja tulee valokaari. Itsekkin näin pari todella kirkasta välähdystä. Melkein voisi ufoksi luullakkin noita mut ei ikävä kyllä ole...
- valoheijastumia
Näin kanssa tuollaisen eräänä aamuna, ajattelin refleksinomaisesti että joku nyt räjäytti jotain ja kohtaa kuuluu pamaus, ei tullutkaan pamausta, mutta oli todella kirkas.
- Knud Möller
kadun pinta kiiltää jäästä heijastuu taivaalle usein salaman kaltaisia välähdyksiä. Johtuisikon tästä jään kiillosta?
- kuka muu näki?
Knud Möller kirjoitti:
kadun pinta kiiltää jäästä heijastuu taivaalle usein salaman kaltaisia välähdyksiä. Johtuisikon tästä jään kiillosta?
Tänään näkyi taas heijastumia taivaalla jotka selittyvät yien jäätyneestä ja heijastuvasta pinnasta.
- Vilkkuukojo
kuka muu näki? kirjoitti:
Tänään näkyi taas heijastumia taivaalla jotka selittyvät yien jäätyneestä ja heijastuvasta pinnasta.
Johan af Grann selvittää kaikki oudot ilmiöt, nekin jotka ovat katsojan päässä.
- Kuin revontuli!
Vilkkuukojo kirjoitti:
Johan af Grann selvittää kaikki oudot ilmiöt, nekin jotka ovat katsojan päässä.
Tänään klo 16.30 täällä Keljon marketin luona vilahti taas heijastuma jäisestä tienpinnasta taivaalle!
Kylläpä oli upea ilmestys , näkikö kukaan muu alueella liikkunut saman? - Sinipunainen
Kuin revontuli! kirjoitti:
Tänään klo 16.30 täällä Keljon marketin luona vilahti taas heijastuma jäisestä tienpinnasta taivaalle!
Kylläpä oli upea ilmestys , näkikö kukaan muu alueella liikkunut saman?Tänään en nähnyt heijastumia taivaalla.
Olisikohan ollut niin paljon sumua että maantien jäisestä pinnasta auton valot eivät tänäiltana heijastuneet ,
ainakaan täällä Keljon supermarketin luona.? - mitä arvelette?
Sinipunainen kirjoitti:
Tänään en nähnyt heijastumia taivaalla.
Olisikohan ollut niin paljon sumua että maantien jäisestä pinnasta auton valot eivät tänäiltana heijastuneet ,
ainakaan täällä Keljon supermarketin luona.?Tänään vilkku taivaalla hirveesti siinä Yhdeksän aikoihin
Prisman luona. Näkikö kukaan muu?
Luulen että syynä oli Heijastus jäisen kadun pinnasta.
Tuskin ufo oli asialla? - K.Arpo
mitä arvelette? kirjoitti:
Tänään vilkku taivaalla hirveesti siinä Yhdeksän aikoihin
Prisman luona. Näkikö kukaan muu?
Luulen että syynä oli Heijastus jäisen kadun pinnasta.
Tuskin ufo oli asialla?En usko että heijastuma taivaalle tuli jäätyneestä asfaltin pinnasta!
- eiziisus
Tässähän on lähdettävä siitä että kyseessä täytyy olla joku muu kuin UFO, sillä eihän UFOJA ole, niin me homo sapiensit olemme suuressa viisaudessamme päättäneet. piste.
Eli selitys voisi olla vaikka se että joku sytytti Kuokkalassa tähtisädetikun, ja sen valo heijastui atmösfääristä Muurameen. Eiks oo huvä selitys, skeptikot?- Minna Suokol
Näin heijastuman kyseisen alueen päällä tänään tasan klo.12.
Oliko tapahtumalla muita silminnäkijöitä tuolloin?
- siellä sattuu
jos se johtuu siitä, kun se sattui siellä Jyväskylän lähellä.
- Mä ja koirani
Olin koiraa ulkoiluttamassa juuri samana aikana klo. 12.00.
Näin että koillisesta lähestyi pitkänomainen kirkas valojuova.
Koirani rupesi haukkumaan ja riuhtomaan samanaikaisesti .
Jotain outoa tapahtui,--nyt ei jouluruokakaan maistu kun meni makuaisti jotenkin kokonaan.. - Emme ole yksin!
Mä ja koirani kirjoitti:
Olin koiraa ulkoiluttamassa juuri samana aikana klo. 12.00.
Näin että koillisesta lähestyi pitkänomainen kirkas valojuova.
Koirani rupesi haukkumaan ja riuhtomaan samanaikaisesti .
Jotain outoa tapahtui,--nyt ei jouluruokakaan maistu kun meni makuaisti jotenkin kokonaan..Outoja valoilmiöitä näkynyt taivaalla täällä Keljon suunnassa koko alkutalven ajan.
- UFO---varmasti!
Emme ole yksin! kirjoitti:
Outoja valoilmiöitä näkynyt taivaalla täällä Keljon suunnassa koko alkutalven ajan.
Taivas punaisena täällä pupuhuhdan suunnalla just nyt.
Kyse ei ole mistään heijastumasta! - mainettaan_pahempi
UFO---varmasti! kirjoitti:
Taivas punaisena täällä pupuhuhdan suunnalla just nyt.
Kyse ei ole mistään heijastumasta!Taasko siellä puukkojen kanssa heilutan?
- puukkojunkkari
mainettaan_pahempi kirjoitti:
Taasko siellä puukkojen kanssa heilutan?
Ei puukon terästä taivaalle heijastumia voi tulla!
Vaikka kuinka kiiltävä ja iso terä olisi!
- ufoukkeli
Kannattaa täyttää ilmoituskaavake netissä www.fufora.fi sivuilla, tutkijat antavat oman lausunnon ja asia myös tutkitaan aika perinpohjin ja asiasta tulee ilmoitus fuforan sivuille, ei kannata ihan yhteystietoja lomakkeeseen laittaa eikä ihan muutakaan intiimiä juttua sillä kertomus näkyy ilmoituksen jätön jälkeen fuforan sivuilla. toki nimensä siellä voi kertoa ym jos niin haluaa.
- Jere Juoppo.
Se on todennäköisesti "Valomerkki"
(Tarjoilu lopetetaan ja lähdetään jatkoille...)- keltainenpikkumies
jees..on ihmisiä jotka eivät usko ufoihin, minä uskon.
Ufohan on tunnistamaton lentävä "esine", jotenkin näin se määritelmä menee, wikipedia antaa tarkemman selityksen, ufohan se on niin kauan kunnes se on tunnistettu.
Mielenkiintoisia tapauksia tosiaan tuolla fuforan sivuilla, siellä kun tietokantaa kun selaa. Osa on selvästi hieman pilailumielessä tehtyjä ilmoituksia, onneksi kokeneet tutkijat hylkäävät tällaiset suoralta kädeltä.
Useimmiten näkyy olevan kyseessä kuitenkin lentoliikenteen valoja yms...heijastumia ja sun muita haloilmiöitä.
- juupsis33
Ne on niitä nopeuskameroita, välkkyvät aikalailla kun ihmiset ajaa ylinopeutta..
- vihreäpikkumies
Ai taivaalla vai? meinaakko että lentokoneilla ajavat liian lujaa nopeuskameroihin??
- ssasasa
Meteori tai sitten joku sähköön liittyvä.
- huuuuiiiiii!
Tai sitten ihan vaan valoon liittyväää..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks545549Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si784302Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut443566Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää623343Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?1023332Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.43040- 1102839
En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri612269Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai1292264Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu361741