Näyttelyt

Rane90

Doggi-ihmisiä haastatelleena (myös doggi-ihmiseksi haluava) ihmettelen kasvattajien puheita siitä kenen tuomaroimaan näyttelyyn kannattaa mennä.

Elikkäs: Jos tänään on näyttely paikassa X tuomarina se ja se en vie koiraani sinne vaan huomenna on näyttely paikassaY jossa tuomarina toimii NN niin sinne!

Ymmärrän sen että tuomareilla on omia mieltymyksiä jotka liippaa liki minun koiraani elikkä saan varmasti hyvät arvostelut häneltä mutta onko se oikein! Entäpä kun aletaan pentuja suunnittelemaan ja katsotaan joku hieno uros tai narttu jolla näyttelymeriittejä riittää mutta koira on vaan muutaman tuomarin mieltymysten mukainen.

Eikö pitäisi käyttää myös niillä tuomareilla jotka voisi nähdä myös puutteet?

3

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • greatgreatdane

      Kyllä kasvattajan pitää osata katsoa puutteet ilman tuomariakin. Dogeissa niinkuin muissakin roduissa on rotumääritelmän sisällä monen tyyppisiä doggeja. Miksi viedä tuomarille joka pitää selkeästi eri tyyppisestä dogista?

      • Rane90

        Miksi antaa kuva että omistaa äärettömän hyvän koiran MUUTAMAN tuomarin mielestä vaikka suuri osa tuomareista olisikin eri mieltä.
        Eikös se ole vähän pennun hankkijan huiputtamista kun annetaan ymmärtää että esim. tulevan pentueen isä on huippu, vaikka suuri osa tuomareista raakkaisi sen huonommaksi.

        Monesti myös kennelliiton sivuilla kun katselee koirien terveystuloksia ne on mitä sattuu mutta kun näyttelytulokset on hyvät niin pentuja tehdään.


    • tuomaripeliä tämäkin

      me mennää ihan kenen tahansa tuomarin kehään, ainakin kokeillaan ja -yleensä- ei enään toista kertaa samalle tuomarille viedä samaa koiraa.
      Kaikkia ei ole tullut vielä kokeiltua..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      355
      11808
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      41
      3527
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      80
      3116
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      112
      2858
    5. 93
      2710
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      57
      2566
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2476
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2344
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1501
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1488
    Aihe