Siis millä kiväärillä on maailman suurin lähtönopeus ??
Millä kiväärillä on maailman suurin lähtönopeus ?
10
546
Vastaukset
- jurnutska
hyvin vaikea sanoa, kun kalibereja on olemassa niin tuhoton määrä, ja uusia keksitään kaiken aikaa. yksi varteenotettava vaihtoehto voisi olla .223 Winchester Super Short Magnum (.223 WSSM), jolla voidaan päästä yli 1400 m/s lähtönopeuksiin.
- --..--..-,,
223 WSSM on tämän hetken nopein kaupallinen kaliperi. eli siihen saa myös tehdaspatruunoita (tosin vain jenkeissä). sitä nopeemmat on kaikki ns. villikissakalipereja. Jos totta puhutaan, niin yli 1100 m/s lähtönopeuksia ei käytännön elämässä tarvita mihinkään, ja kaikki nämä hypernopeat ovat enemmän tai vähemmän turhakkeita.
- 242424
Villikissacalibeeri 5 mm/35 SMc on jo hyvin lähellä nopeinta tämänhetkistä. Lähtöjä saa puristettua yli 1500 m/s.
- 31312
Veikkaisin 17 ultra magnumia. Nopea vaikkakin hyödytön. (1630m/s).
- Aamun koi
Usassa on kokeiltu potkuriturbiiniohjattuja haulikon slugeja joissa nopeus vasta kiihtyy slugin jätettyä aseen piipun. Nopeudet ovat olleet jopa 12000-12500yd/s.
- Viisastelua
Otsikko on hieman harhaanjohtava, eihän se kivääri lennä vaan luoti.
- Kysyjä
Etäisyys 1500 maali villisika. Mikä luoti mikä ase?
- kysyjä
Sori. Etäisyys 1000 Mennään maksimilla.
- vyötä syöttäjään
Maximilla minäkin, rajottimet vaan kiinni niin kyllä se sika sieltä kilometristä helposti saa osumaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1342714Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2612297Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?221403- 1151072
- 961021
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041013Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13922Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La55818Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50771Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.277742