Krabilla vuokrattiin pitkähäntävene omaan käyttöön kuljettajineen päiväretkiä varten, mutta onnistuuko sama Phuketissakin? Miltä rannalta se onnistuisi ja minkälaisia retkiä veneellä voisi tehdä? Majoitumme yhdeksi viikoksi Bang taon lähelle ja toiseksi viikoksi Kata Beachille, joten voiko näiltä rannoilta vuokrata veneen itselleen - mihin hintaan - ja minne mennä?? Samanlaisia saaria kuin Ao Nangin liepeillä ei kai Phuketin rannikolla ole kohtuumatkan päässä - vai onko?? Kaikki neuvot ja kokemukset otetaan kiitollisena vastaan.
Pitkähäntäveneet ja retket Phuketissa?
First time Phuket
3485
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ajattelin että täällä olisi paljon Phuketissa matkailleita...? Mutta eikö kukaan ole retkeilllyt siellä pitkähäntäveneellä!? osaako joku edes kertoa, neuvotellaanko hinnat ja reitit suoraan venekuljettajien kanssa vai onko siellä Ao nangin tapaan jokin yhteinen "lipunmyyntikoppi" josta vene varataan ja maksetaan?
Hei! Perjantaina tultiin Phuketista. Me ainakin ajettiin tuktukilla Chalongin satamaan ja veneen omistajan kanssa neuvoteltiin hinta. Matkattiin korallisaarelle. Matka ei kestänyt kuin puoli tuntia ja sovittiin aika koska lähdetään sitten takaisin. Vene kuskeineen odotti meitä saarella. Meidän hotellin vieressä päivystänyt tuktuk-kuskii neuvoi ja kyseli meille valmiiksi onko pitkähäntäveneitä vapaana siellä satamassa
Me oltiin iime keväänä Khao lakissa ja ainakin White sand beachillä oli sellanen pikkufirma pitkähäntäveneretkii myymässä. Sai valita kahdesta eri snorklausretkestä. Retki kesti 5 tuntia ja ruoka oli mukana. Se syötiin yhdellä saarella ja kuskilla oli myös kylmälaukku, tai oikeestaan arkku, täynnä limsoja. Retki oli edullinen 2aik ja 2 lasta, siis ei Similanin saarille menty sillä.
Varmaan löytyy reissun tarjoajia, Khao lakin keskustassakin oli paljon toimistoja myymässä snorklaus- ja sukellusretkiä.