Ahdistaako?

yks ahdistunut

Vaikka tämä ei olekaan politiikkasivu, tahdon keskustella palstalaisten kanssa nykymenosta.
Harmittaa päättäjien rohkeuden puute. Tarkoitan EU:ssa suunnitteilla olevaa rahaliiton yhtenäistämistä. Merkelin mukaan ovat tiivistämässä taloudessa linjaa. Liittovaltio, voi kamala!

Menisi viimeinenkin itsenäisyyden ripe.
Tuota taustaa vasten koko itsenäisyyspäivän vietto pitäisi olla ennemmin surujuhla, itsenäisyyden hautajaiset.

Kansanäänestys asiasta pitää olla, on se sen verran suuri muutos. Lipponen tietysti veisi viimeisetkin tuhkat pesästä..

5

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Laaja asia.

      Mun käsittääkseni nyt ei ole kyse politiikkoista, kansasta. Suomi kun nyt on nimellisesti demokraattinen valtio, ei politikoilla ole paljoa liikkumisvaraa, enenpi hienosäätämistä koko touhu. Jos jokin ryhmä alkaa ajamaan vaikkapa Natoon liittymistä, vastustus on isompi kuin kannatus. Ihan sama eurooppa-asioissa.

      Se on tämän demokratian kääntöpuoli.

      Suoraan sanoisin, älymystö jää tolvanoitten jalkoihin.

      Mä muuten kannatan Euroopan yhdysvaltoja. Ei se ikinä tule toteutumaan, hyvä kun nyt edes tämä unioni. Maapallo kun nyt jotenkin jokatapauksessa tulee jakautumaan muutamaan isoon klikkiin. Jenkit, eurooppa itäiset maat, venäjä. En oikein ole hahmottanut, mitä Australia tulee tekemään. Mutta suomi on lilliputtuvaltio näitten mammuttien joukossa.

      Toisekseen, Natoon liittyminen ei enää ole todennäköistä Kuitenkin omat puolustusvoimat ja ollaan mukana YK:ssa ja lisäksi EU tukee toisiaan, ei tässä pienellä maalla enää riitä resursseja neljänteen sotilashommeliin. Eikä ole euroopan yhdenmukaisuuden kannalta hyvä liittoutua liikaa jenkkien kanssa.

      Plaah, liian laajasti asiaa, ei mitään kansanäänestyksiä enää tarvita, me ollaan EU:ssa ja se siitä.

      =DW=

    • Se muodollinenkin itsenäisyys on jo annettu pois.Tehty kansalta kysymättä kuten muukin Euvostokähmintä.
      Linkissä http://kotisivu.dnainternet.net/tonisoi/illutavoitteet.html on muutamia tulevan kehityksen kaavailuja. Te joita asia kiinnosta, lukekaa ja seuratkaa meneekö asiat noin vai jotenkin muuten.

      • Kohta 10
        olen aina sanonut et varokaa rock musiikkia.
        Noi kun omaksuu niin kyllä uhkakuvia piisaa.
        Itte olen kehitellyt tosta raha kriisistä oman salaliitto teorian.


    • ahdistunut, vähemmän

      Oli hyvä linkki. Olisipa päättäjillä rohkeutta irrottautua oikeasti itsenäisiksi.
      Ymmärrän kyllä, että olemme pallolla, missä tietty yhteys on. Tuo velaannuttaminen on jo saamassa yliotteen, ellei sitä rohkeutta löydy.

      Kristinuskon tukeminen ja toisaalla vainoaminen menee yli. Tai kaikki kierous on pahoille voimille mahdollista.

      Oli miten oli, aikamme täällä vain ollaan ja päästään pois. Ehkä on hyvä siirtyä odottamaan tanssii tähtien kanssa ohjelmaa:)

    • Minusta kehitys joka vie EU:ta kohti liittovaltiota on parempi kuin tämä missä nyt ollaan. Tehdään päätöksiä joita kukaan ei sitten noudata. Mikä itsenäisyys tässä on koskaan ollut, nuoltu vuoroin itä- tai länsinaapurin takapuolta ja saatu tapella vuoroin kummankin sotia...

      Ja EU paranee kun isojen jäsenmaiden sanelulle laitetaan rajat. Eu-parlamentti kaksikamariseksi, toinen olisi kuten nykyinen. Toinen laajennettu komissio johon joka jäsenmaalta yhtä monta jäsentä ja sille ylin päätösvalta. Parlamentaarinen hallitus samojen puoluekoalitioiden pohjalta kuin mitkä nytkin eri maissa ovat (oikeisto, liberaalit, vasemmisto, populistit, agraaripopulistit, vihreät, äärihörhöt, nationalistit jne). Ja vaaleihin vielä äänikynnys niin etteivät marginaalihörhöt pääse valtaamaan kansanedustuslaitosta kansalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      94
      934
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      888
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      798
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      141
      718
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      675
    6. Lämmöllä muistelen niitä hetkiä...

      Silloin vuosia sitten! H.
      Rakkaus ja rakastaminen
      78
      531
    7. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      498
    8. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      486
    9. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      86
      477
    10. Olit kyllä niin

      Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki
      Ikävä
      44
      467
    Aihe