Pyyhitkö seinätkin jouluksi?

Olen mielestäni ollut siisti ihminen kodin hoidon suhteen, kunnes ystäväni kertoi itsestään selvyytenä mm. pyyhkivänsä kaikki seinat aina jouluksi kostealla. Minä olin pystyseinien pyyhkimisestä luopunut kokonaan, koska mielestäni teemme siivouksessa muutenkin turhan tarkkaa.
Nyt kuitekin tuli huono omatunto siitä, että olenko liian laiska joulusiivousten suhteen.
Millä kannalla olette tässä asiassa.?.

8

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iuytrdfghbv

      Eihän seiniä tarvi pestä. Vanhojen akkojen juttuja puulämmityskaudelta kun nokea pesivät.
      Yks tuttava neuroottisuudessaan pesi , siis pesi uudet tapettiseinät, kyllä ukkonsa oli pahoillaan ku näytti saumakohdat karseilta.
      Kait se kaveris pesee komeroidenkin sisäseinät? Meinaan 20 v. sitten yks mummo jynnssäytti niitäkin 1x v.

      • des Pudels Kern

        Tietysti komeroiden sisäseinät, takaseinät ja hyllyjen alapinnatkin pitää kerran tai kaksi vuodessa putsata. Samoin tiskikaapin ritilät ja verhotankojen ja -lautojen taustat ja pinnat. Tietenkin myös tuolien ja pöytien alapinnat ja jalat.

        Minulla on myös tapana putsata pesukone, printteri ja kahvikonekin avaamalla niitä sen verran kuin sovinnolla saa. Siinä aina huomaa, ettei tämä huusholli nyt kovin puhdas ollutkaan.

        Minusta on kiva, kun kotona on puhdasta ja teen mielelläni kotitöitä. Väittävät siivoushulluksi, mutta minusta se ei pidä paikkaansa. Meillä on välillä hiekkaa lattialla ja villakoiria sohvan alla (yksi myös sohvan päällä). Ne saa kuitenkin helposti pois (alta imurilla ja päältä käskemällä) ja kotona on puhdas fiilis, kun perussiisteys on kunnossa.


    • Helpottaa!
      ( ja nolottaa että olen toisten mielipiteistä riippuvainen tällaisessa asiassa)

    • Perinteetön

      Meillä kaikki seinät on maalattu. Poistan niistä pölyn hiukan nihkeällä levymopilla silloin kun muistan. En ainakaan jouluksi. Keittiön seinät pesen joskus miedolla pesuaineella, koska pöly on rasvaista.

    • jämpti juttu

      Minä pyyhin katonkin.

    • soovoushuulu myös.

      pesen seinät kylppärissä ja vessassa ja muualla kun näkyy likaa. valokatkaisijat pyyhin säännöllisesti.
      mutta en pese esim. olohuoneen, makuuhuoneen seiniä.

    • joopa joo...

      Täällä on niin pölyiset seinät - hih - ja tapetti on vielä kohokuvioinen, lisäksi on metsikköinen asuinseutu, eli hämähäkkejäkin tuppaa olemaan, - niin kun kerran energiaa riitti, niin imuroin seinät. Minun mielestäni jopa näyttivät sitten huomattavasti puhtaammilta kun olivat imuroiduiksi tulleet. Ja kylppärissä muovitapetti niin tulipa sekin pyyhittyä nyt sitten katosta lattiaan ja kattoki tuli pyyhittyä.

      Muuten asuinhuoneissa - eihän seiniä taideta niin pesuun laittaa, pyyhkivät kuulemma vain sideharsoon käärityllä harjalla pölyt ja seitit pois...

      Oli vaan energiaa....

    • haRJAXET

      Meillä riittää pelkän perceen pyyhkiminen. Jouluna ei märkiä ky*piä pyyhitä gardiineihin. Sen kielsi vuokraemäntä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5470
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      91
      3361
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      45
      3259
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      155
      3016
    5. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      63
      2367
    6. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      52
      2308
    7. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      70
      1847
    8. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      1797
    9. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      92
      1646
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      293
      1640
    Aihe