Sosiaalitoimi

Matti ja perhe

Ootteko saaneet asiallista kohtelua sosiaalitoimistossa?

Mie en oo saant. En jaksa kauvaa.

12

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • normiperhe

      Eihän sieltä kunnon ihmiset mitään saa. Pitäis olla joku sekakäyttäjä tai maahanmuuttaja niin sitten kassa kilisis.

      • mamu-11

        Maahanmuuttajaperhe voipi olla kanssa "normiperhe"! Ei kuka saa vähemmän eikä enemmän. Ei näköjä siivous työt kelppaa?


    • 19+4

      tai pitää osata puhua virkailija pyörryksiin...muistelen vanhoja tapauksia, missä ihan normi, parikymppinen nainen kävi hakemassa sossusta rahoja silmälasiasemalle - sai rahat, mitkä käytti aurinkolaseihin, varmaan vahvuuksilla oleviin aurinkolaseihin, mutta kuitenkin.
      Jostain syystä sieltä putiikista jotkut vaan saa sitä rahaa ja jostain syystä toiset ei. Vaikka lähtökohtaisesti tilanne olis sama: rahaton.

    • Maija T.

      Emme hakaa lapsia ja he eivät käytä päihteitä joten ei ole kokemuksia!

    • sdf

      Töihin siitä!!!

    • 17+19

      Niitä töitä ei ole. Muuten menisin mielelläni.

      • aina loytänyt

        Kyllä Suomessa töitä on jos viitsii hakea


    • SuomiSynnyinmaa

      Tietääkseni työkkäri (te-toimisto) järjestää työttömille mahdollisuuden päästä työmarkkinatukea ylläpitokorvausta (9€) vastaan periaatteessa mihin vaan töihin (työllistettynä), olishan se parempi vaihtoehto kuin kokonaan tekemättä mitään ja istua kotona.

      Ja vaikka työllistettynäKIN joutuisi turvautumaan sosiaaliapuun, ei varmaan asiointi ko. tahon kanssa **tuttaisi niin paljoa kun tietäisi että tekee sentään jotain.

      Ja kun niitä oikeita töitä sitten löytyisi niin käsittääkseni sen työllistetyn paikan voi jättää ilman karenssin pelkoa.

      Korjatkaa jos olen väärässä.

      • huhuhuijaa kun o

        juu ja suolet huutaa ruokaa sekä it kuuntelet katkerana kun vakkarit vetää pari tonttuu tiliä et ei paljoo huvita moine työ jobi


    • 20+15

      korjataan, aivan varmasti korjataan.

      Uskon, että ei se *tutus siitä pienene.

      Tämä koko systeemi pitäisi korjata siten, ettei kenenkään tarvitse turvautua sossun apuun.

      Mutta sitähän kutsutaan utopiaksi.

    • aasi1

      olen käynyt aasiassa.ja sain aasialaista kohtelua,
      mut eipä tarvinnu käydä aasialaissesa sosiaalihuolossa,
      jos kellään on antaa neuvoo .
      olempa ihmessäni.ja jos pitäskö meijän sekin tietää.
      ei oo nämä oman kylän huollotkaan nin sanotusti paikalistettua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      93
      2255
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      156
      1848
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      176
      1393
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      234
      845
    5. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      62
      769
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      11
      766
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      764
    8. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      662
    9. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      212
      633
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      49
      591
    Aihe