Pitääkö huolestua

Pohdiskeleva isä

Meidän poika täyttää kohta 1,5v. Poika on kova touhuamaan ja on enimmäkseen hyvällä päällä. Oppi kävelemään vuoden iässä, menee vipeltää joka paikkaan. Tutkii kaikki mahdolliset ja mahdottomat paikat. Liikkeellä on koko ajan, mutta osaa varoa korkeita paikkoja ja esim yläkerran portaissa osaa laskeutua hienosti takaperin.
Olen huolestunut keskittymisestä. Ei jaksa olla paikallaan kovin pitkään, eikä leikkiä pitkiä aikoja saman lelun kanssa. Reagoi hyvin vähän puheeseen, mutta reagoi kuitenkin esim. EI sanaan ja joskus jopa tottelee suuttumatta. Puhetta ei ole tullut, omaa mölötystä on, mutta siitä ei saa selvää. Olemme tarjonneet lusikkaa käteen syödessä, mutta ei hän tiedä miten ottaisi kiinni eikä mitä sillä tehdä.
Hän on nukkunut hyvin aina ja itkee yleensä vain syystä. Viime aikoina on kyllä tullut kiukkukohtauksia esim puettaessa.

Milloin puhumaan oppimisesta, keskittymisestä ym pitäisi huolestua?
Lastenohjelmia ja videoita tykkää katsella ja naureskelee itsekseen niille.

2

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huoli pois..

      Kyllä kaikki selviää ajallaan. Ei tarvitse stressata !

    • mommie bommie

      Ei kannata odotella kovin kauaa. Tuossa iässä pitäisi jo tulla muutama sana ja lusikka pysyä kädessä.

      Lapsi oppii puhumaan vain jos hänelle puhutaan (muutakin kuin sanaa "ei)" ja kuuntelemalla keskittymiskykykin paranee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45159
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      121
      25963
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      163
      10782
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9311
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7923
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe