Meidän poika täyttää kohta 1,5v. Poika on kova touhuamaan ja on enimmäkseen hyvällä päällä. Oppi kävelemään vuoden iässä, menee vipeltää joka paikkaan. Tutkii kaikki mahdolliset ja mahdottomat paikat. Liikkeellä on koko ajan, mutta osaa varoa korkeita paikkoja ja esim yläkerran portaissa osaa laskeutua hienosti takaperin.
Olen huolestunut keskittymisestä. Ei jaksa olla paikallaan kovin pitkään, eikä leikkiä pitkiä aikoja saman lelun kanssa. Reagoi hyvin vähän puheeseen, mutta reagoi kuitenkin esim. EI sanaan ja joskus jopa tottelee suuttumatta. Puhetta ei ole tullut, omaa mölötystä on, mutta siitä ei saa selvää. Olemme tarjonneet lusikkaa käteen syödessä, mutta ei hän tiedä miten ottaisi kiinni eikä mitä sillä tehdä.
Hän on nukkunut hyvin aina ja itkee yleensä vain syystä. Viime aikoina on kyllä tullut kiukkukohtauksia esim puettaessa.
Milloin puhumaan oppimisesta, keskittymisestä ym pitäisi huolestua?
Lastenohjelmia ja videoita tykkää katsella ja naureskelee itsekseen niille.
Pitääkö huolestua
Pohdiskeleva isä
2
282
Vastaukset
- huoli pois..
Kyllä kaikki selviää ajallaan. Ei tarvitse stressata !
- mommie bommie
Ei kannata odotella kovin kauaa. Tuossa iässä pitäisi jo tulla muutama sana ja lusikka pysyä kädessä.
Lapsi oppii puhumaan vain jos hänelle puhutaan (muutakin kuin sanaa "ei)" ja kuuntelemalla keskittymiskykykin paranee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1853631Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512532- 1211257
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101129Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741100- 46904
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019900- 40825
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202741