Meidän poika täyttää kohta 1,5v. Poika on kova touhuamaan ja on enimmäkseen hyvällä päällä. Oppi kävelemään vuoden iässä, menee vipeltää joka paikkaan. Tutkii kaikki mahdolliset ja mahdottomat paikat. Liikkeellä on koko ajan, mutta osaa varoa korkeita paikkoja ja esim yläkerran portaissa osaa laskeutua hienosti takaperin.
Olen huolestunut keskittymisestä. Ei jaksa olla paikallaan kovin pitkään, eikä leikkiä pitkiä aikoja saman lelun kanssa. Reagoi hyvin vähän puheeseen, mutta reagoi kuitenkin esim. EI sanaan ja joskus jopa tottelee suuttumatta. Puhetta ei ole tullut, omaa mölötystä on, mutta siitä ei saa selvää. Olemme tarjonneet lusikkaa käteen syödessä, mutta ei hän tiedä miten ottaisi kiinni eikä mitä sillä tehdä.
Hän on nukkunut hyvin aina ja itkee yleensä vain syystä. Viime aikoina on kyllä tullut kiukkukohtauksia esim puettaessa.
Milloin puhumaan oppimisesta, keskittymisestä ym pitäisi huolestua?
Lastenohjelmia ja videoita tykkää katsella ja naureskelee itsekseen niille.
Pitääkö huolestua
Pohdiskeleva isä
2
278
Vastaukset
- huoli pois..
Kyllä kaikki selviää ajallaan. Ei tarvitse stressata !
- mommie bommie
Ei kannata odotella kovin kauaa. Tuossa iässä pitäisi jo tulla muutama sana ja lusikka pysyä kädessä.
Lapsi oppii puhumaan vain jos hänelle puhutaan (muutakin kuin sanaa "ei)" ja kuuntelemalla keskittymiskykykin paranee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä20411863- 298208
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586266Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1725194- 514948
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai484500Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1164408- 1183890
- 813383
- 511907