Kuubassa hakattu ja pidätetty yli 50 toisin ajattelevaa

Pois diktatuuri

5

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seuraaja

      Taas sama vauhkooja...

    • Kyyninen ihminen

      Kuuba on kommunistidiktatuuri, jossa murhataan ihmisiä poliittisten mielipiteiden vuoksi. Ei siinä pitäisi olla mitään yllättävää.

    • Kyyninen ihminen

      Yhdysvallat on kapitalistidiktatuuri, jossa murhataan ihmisiä poliittisten mielipeiten vuoksi. Ei siinä pitäisi olla mitään yllättävää.

    • Kuubaan uudelleen

      Kaksinaismoralismin huippu: USA.
      Jos Yhdysvaltojen kansalainen matkustaa Kuubaan, siitä seuraa 250 000 dollarin sakko. Siksi he matkustavat sinne Kanadan tai jonkun muun kolmannen valtion kautta, näin ei tule passiin leimaa,koska Kuuban tullissa leimataan tuloleima erilliselle maahantulotodistukselle, joka kerätään pois maasta lähtiessä. Sakko on pikku juttu sen rinnalla mitä jenkille seuraa, jos tekee kauppaa Kuuban /kuubalaisten kanssa... otapa siitä "kyyninen ihminen" selvää.... että se siitä USA:n vapaudesta ja kansalaisoikeuksista...suuri farssi sekin.

      Nimimerkki Juuri Kuubassa ollut ja maahan ja kuubalaisiin ikihyväksi ihastunut maailmanmatkaaja

      • Miami New Cuba

        En ole nimim kyyninen ihminen, mutta sanonpa sinulle jotain, realistisena ihmisenä. En usko että amerikkalainen saisi noin suuren sakon jos matkustaisi Kuubaan.Amerikkalaiset vapaat demokratian kannattajat matkustavat mieluummin vaikka Dominikaaniseen tasavaltaan tai muihin ystävällismielisempiin maihin kuin Kuubaan, jossa Castro on lietsonut aiheetonta ja järjetöntä amerikkalaisvihaa, joka on mennyt Suomenkin vasemmistomediassa läpi vuosikymmenet, valitettavasti. Tunnen amerikkalaisia, he menevät Kuubaan vasta sitten, kun sieltä häviää kommunistinen sorto ja viha, ja ihmisoikeuksia aletaan soveltaa käytäntöön, lait paranevat, ja palvelu paranee. Vaikka USAssakin on korjattavaa, onhan se jättimaa, siellä on hyvää ja pahaa, niin on se sentään demokratian linnake, vauras, moniarvoinen ja kohtelee kuubalaisiakin paljon paljon paremmin kuin militantti nykyKuuba.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      103
      3963
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      51
      2860
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2669
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      42
      2182
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      31
      1930
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      29
      1773
    7. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      234
      1720
    8. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1612
    9. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      87
      1584
    10. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1398
    Aihe