Aikuiset puhuvat sellaista "saisinpa nuoruuteni takaisin"-tyylistä. Ymmärrän kyllä sen, sillä nuoruus tarkoittaa yleensä murrosiän lisäksi myös 20-30 vuoden ikää. Mutta sitä en ymmärrä, jos joku haluaa murrosiän takaisin.
Murrosikä on elämän vaikeinta aikaa.
1. Suosio on kaiken A ja O. Suosituksi pyritään sen mukaan, mitä kyseisessä porukassa arvostetaan. Joissakin porukoissa ryypätään ja poltetaan, jolloin suosituksi pyritään ryyppäämällä ja polttamalla. Joissakin porukoissa taas arvostetaan esimerkiksi hyvää koulumenestystä. Tällöin suosituksi pyritään hyvällä koulumenestyksellä. Joka tapauksessa ainoa tavoite on olla suosittu. Se vie kaikki voimat ja saattaa johtaa jopa stressiin.
2. Huono itsetunto. Tämä liittyy suosion tavoittelemiseen. Vaikka nuori tekisikin kaikkensa ollakseen suosittu, tavallisesti huono itsetunto vaivaa silti. Hän kritisoi itseään jokaisesta asiasta, joka saattaa johtaa suosion vähenemiseen tai menetykseen. Hän vertailee itseään jatkuvasti muihin nuoriin ja kokee olevansa heitä lapsellisempi ja huonompi.
3. Ulkonäköpaineet. Tämä liittyy huonoon itsetuntoon. Erityisesti viimeisen kymmenen vuoden aikana ulkonäkö vaikuttaisi tulleen merkittävämmäksi murrosikäisten arvomaailmassa. Ja syy on helppo arvata: internet. Netti on täynnä kauniiden mimmien kuvia, joihin teinitytöt vertailevat itseään. Myös porno leviää nyt entistä helpommin nuorten keskuudessa, ja seksin harrastamisesta vaikuttaisi tulleen yleisempi nuorten tapa osoittaa aikuismaisuuttaan.
4. Vanhemmat ärsyttävät. Niin murrosikäiset kokevat, minäkin. Ja kun ärsyttävät vanhemmat ovat kotona, niin murrosikäiset ratkaisevat asian viettämälla aikaansa kadulla. Tämän takia murrosikä on yleensä sitä aikaa elämästä, jolloin pienin osa ajasta vietetään kotona. Kuulostaa aika... säälittävältä, että aikaa vietetään kadulla tai kauppakeskuksessa norkoillen.
Ymmärrän kyllä, että murrosikä on murrosikäisen vanhemmillekin rankkaa. Mutta mielestäni vanhempien pitäisi ymmärtää paremmin, että murrosikä on murrosikäiselle itselleenkin vaikeaa aikaa.
Terveisin 14-vuotias poika.
Murrosikä = paska ikä
8
235
Vastaukset
- N3rd g1rl 13
No miksi minä en sitten ole suosittu, vaikka koenumeroni ovat aina 9-10 ? Minusta tuntuu, että olen harvinaisen epäsuosittu. Olin kyllä kerran suosittu, mutta kai se vain oli se kerta. Ja olen samaa mieltä, mutta sen ymmärtää, jos joku about 40-50-vuotias haluaa olla n.20. Huoh... Olisinpa suosittu.
- karoden
Koska hyvää koulumenestystä arvostetaan vain joissakin porukoissa, kuten aloitusviestissäni sanoin. Eikä näitä porukoita kaikkialla ole...
- N3rd g1rl 13
Voih...
- -w-
Mm.. Ja sitte vanhemmat aina sanoo ( ainaki mulle ) , et kyllä me ymmärretään että sulla on vaikeeta. Ja paskan marjat, jos ne sun porukat on jotai 50v. Niiden lapsuus ajoista on vaan niin rutosti aikaa, ja silloinku ne sitten sattu olemaan nuoria, niin seki oli jossaimäärin erillaista touhua.
- hkdlfkf
Aikuiset haluaa olla taas parikymppisiä, mutta niillä tiedoilla ja taidoilla jotka ovat kerääntyneet iän myötä. mistä vetoa että ap:kin vanhana haikailee " voi kun ois vielä nuori" :D
- tyttöhpöh
Tytöillä kun alkaa menkat niin elämä pilalla...
- Anonyymi
Tyttö voi vaihtaa sukupuolensa 18-vuotiaana, jos kokee että menkat on kauhea asia.
- Anonyymi
Ap on lapsellinen teinipoika.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi7910311Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1016285Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh945817Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605153Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088