Murrosikä = paska ikä

karoden

Aikuiset puhuvat sellaista "saisinpa nuoruuteni takaisin"-tyylistä. Ymmärrän kyllä sen, sillä nuoruus tarkoittaa yleensä murrosiän lisäksi myös 20-30 vuoden ikää. Mutta sitä en ymmärrä, jos joku haluaa murrosiän takaisin.

Murrosikä on elämän vaikeinta aikaa.

1. Suosio on kaiken A ja O. Suosituksi pyritään sen mukaan, mitä kyseisessä porukassa arvostetaan. Joissakin porukoissa ryypätään ja poltetaan, jolloin suosituksi pyritään ryyppäämällä ja polttamalla. Joissakin porukoissa taas arvostetaan esimerkiksi hyvää koulumenestystä. Tällöin suosituksi pyritään hyvällä koulumenestyksellä. Joka tapauksessa ainoa tavoite on olla suosittu. Se vie kaikki voimat ja saattaa johtaa jopa stressiin.

2. Huono itsetunto. Tämä liittyy suosion tavoittelemiseen. Vaikka nuori tekisikin kaikkensa ollakseen suosittu, tavallisesti huono itsetunto vaivaa silti. Hän kritisoi itseään jokaisesta asiasta, joka saattaa johtaa suosion vähenemiseen tai menetykseen. Hän vertailee itseään jatkuvasti muihin nuoriin ja kokee olevansa heitä lapsellisempi ja huonompi.

3. Ulkonäköpaineet. Tämä liittyy huonoon itsetuntoon. Erityisesti viimeisen kymmenen vuoden aikana ulkonäkö vaikuttaisi tulleen merkittävämmäksi murrosikäisten arvomaailmassa. Ja syy on helppo arvata: internet. Netti on täynnä kauniiden mimmien kuvia, joihin teinitytöt vertailevat itseään. Myös porno leviää nyt entistä helpommin nuorten keskuudessa, ja seksin harrastamisesta vaikuttaisi tulleen yleisempi nuorten tapa osoittaa aikuismaisuuttaan.

4. Vanhemmat ärsyttävät. Niin murrosikäiset kokevat, minäkin. Ja kun ärsyttävät vanhemmat ovat kotona, niin murrosikäiset ratkaisevat asian viettämälla aikaansa kadulla. Tämän takia murrosikä on yleensä sitä aikaa elämästä, jolloin pienin osa ajasta vietetään kotona. Kuulostaa aika... säälittävältä, että aikaa vietetään kadulla tai kauppakeskuksessa norkoillen.

Ymmärrän kyllä, että murrosikä on murrosikäisen vanhemmillekin rankkaa. Mutta mielestäni vanhempien pitäisi ymmärtää paremmin, että murrosikä on murrosikäiselle itselleenkin vaikeaa aikaa.

Terveisin 14-vuotias poika.

8

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • N3rd g1rl 13

      No miksi minä en sitten ole suosittu, vaikka koenumeroni ovat aina 9-10 ? Minusta tuntuu, että olen harvinaisen epäsuosittu. Olin kyllä kerran suosittu, mutta kai se vain oli se kerta. Ja olen samaa mieltä, mutta sen ymmärtää, jos joku about 40-50-vuotias haluaa olla n.20. Huoh... Olisinpa suosittu.

    • karoden

      Koska hyvää koulumenestystä arvostetaan vain joissakin porukoissa, kuten aloitusviestissäni sanoin. Eikä näitä porukoita kaikkialla ole...

      • N3rd g1rl 13

        Voih...


    • -w-

      Mm.. Ja sitte vanhemmat aina sanoo ( ainaki mulle ) , et kyllä me ymmärretään että sulla on vaikeeta. Ja paskan marjat, jos ne sun porukat on jotai 50v. Niiden lapsuus ajoista on vaan niin rutosti aikaa, ja silloinku ne sitten sattu olemaan nuoria, niin seki oli jossaimäärin erillaista touhua.

    • hkdlfkf

      Aikuiset haluaa olla taas parikymppisiä, mutta niillä tiedoilla ja taidoilla jotka ovat kerääntyneet iän myötä. mistä vetoa että ap:kin vanhana haikailee " voi kun ois vielä nuori" :D

    • tyttöhpöh

      Tytöillä kun alkaa menkat niin elämä pilalla...

      • Anonyymi

        Tyttö voi vaihtaa sukupuolensa 18-vuotiaana, jos kokee että menkat on kauhea asia.


    • Anonyymi

      Ap on lapsellinen teinipoika.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      15
      10955
    2. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      77
      10104
    3. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      47
      4161
    4. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      3862
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      35
      3676
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      56
      3564
    7. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      41
      3423
    8. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      7
      3315
    9. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      53
      3103
    10. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      2835
    Aihe