Murrosikä = paska ikä

karoden

Aikuiset puhuvat sellaista "saisinpa nuoruuteni takaisin"-tyylistä. Ymmärrän kyllä sen, sillä nuoruus tarkoittaa yleensä murrosiän lisäksi myös 20-30 vuoden ikää. Mutta sitä en ymmärrä, jos joku haluaa murrosiän takaisin.

Murrosikä on elämän vaikeinta aikaa.

1. Suosio on kaiken A ja O. Suosituksi pyritään sen mukaan, mitä kyseisessä porukassa arvostetaan. Joissakin porukoissa ryypätään ja poltetaan, jolloin suosituksi pyritään ryyppäämällä ja polttamalla. Joissakin porukoissa taas arvostetaan esimerkiksi hyvää koulumenestystä. Tällöin suosituksi pyritään hyvällä koulumenestyksellä. Joka tapauksessa ainoa tavoite on olla suosittu. Se vie kaikki voimat ja saattaa johtaa jopa stressiin.

2. Huono itsetunto. Tämä liittyy suosion tavoittelemiseen. Vaikka nuori tekisikin kaikkensa ollakseen suosittu, tavallisesti huono itsetunto vaivaa silti. Hän kritisoi itseään jokaisesta asiasta, joka saattaa johtaa suosion vähenemiseen tai menetykseen. Hän vertailee itseään jatkuvasti muihin nuoriin ja kokee olevansa heitä lapsellisempi ja huonompi.

3. Ulkonäköpaineet. Tämä liittyy huonoon itsetuntoon. Erityisesti viimeisen kymmenen vuoden aikana ulkonäkö vaikuttaisi tulleen merkittävämmäksi murrosikäisten arvomaailmassa. Ja syy on helppo arvata: internet. Netti on täynnä kauniiden mimmien kuvia, joihin teinitytöt vertailevat itseään. Myös porno leviää nyt entistä helpommin nuorten keskuudessa, ja seksin harrastamisesta vaikuttaisi tulleen yleisempi nuorten tapa osoittaa aikuismaisuuttaan.

4. Vanhemmat ärsyttävät. Niin murrosikäiset kokevat, minäkin. Ja kun ärsyttävät vanhemmat ovat kotona, niin murrosikäiset ratkaisevat asian viettämälla aikaansa kadulla. Tämän takia murrosikä on yleensä sitä aikaa elämästä, jolloin pienin osa ajasta vietetään kotona. Kuulostaa aika... säälittävältä, että aikaa vietetään kadulla tai kauppakeskuksessa norkoillen.

Ymmärrän kyllä, että murrosikä on murrosikäisen vanhemmillekin rankkaa. Mutta mielestäni vanhempien pitäisi ymmärtää paremmin, että murrosikä on murrosikäiselle itselleenkin vaikeaa aikaa.

Terveisin 14-vuotias poika.

8

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • N3rd g1rl 13

      No miksi minä en sitten ole suosittu, vaikka koenumeroni ovat aina 9-10 ? Minusta tuntuu, että olen harvinaisen epäsuosittu. Olin kyllä kerran suosittu, mutta kai se vain oli se kerta. Ja olen samaa mieltä, mutta sen ymmärtää, jos joku about 40-50-vuotias haluaa olla n.20. Huoh... Olisinpa suosittu.

    • karoden

      Koska hyvää koulumenestystä arvostetaan vain joissakin porukoissa, kuten aloitusviestissäni sanoin. Eikä näitä porukoita kaikkialla ole...

      • N3rd g1rl 13

        Voih...


    • -w-

      Mm.. Ja sitte vanhemmat aina sanoo ( ainaki mulle ) , et kyllä me ymmärretään että sulla on vaikeeta. Ja paskan marjat, jos ne sun porukat on jotai 50v. Niiden lapsuus ajoista on vaan niin rutosti aikaa, ja silloinku ne sitten sattu olemaan nuoria, niin seki oli jossaimäärin erillaista touhua.

    • hkdlfkf

      Aikuiset haluaa olla taas parikymppisiä, mutta niillä tiedoilla ja taidoilla jotka ovat kerääntyneet iän myötä. mistä vetoa että ap:kin vanhana haikailee " voi kun ois vielä nuori" :D

    • tyttöhpöh

      Tytöillä kun alkaa menkat niin elämä pilalla...

      • Anonyymi

        Tyttö voi vaihtaa sukupuolensa 18-vuotiaana, jos kokee että menkat on kauhea asia.


    • Anonyymi

      Ap on lapsellinen teinipoika.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      180
      22376
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      77
      9579
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      37
      7567
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      84
      6385
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      188
      6066
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      47
      5071
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      114
      4709
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      103
      4445
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      94
      2175
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      82
      1449
    Aihe