Murrosikä = paska ikä

karoden

Aikuiset puhuvat sellaista "saisinpa nuoruuteni takaisin"-tyylistä. Ymmärrän kyllä sen, sillä nuoruus tarkoittaa yleensä murrosiän lisäksi myös 20-30 vuoden ikää. Mutta sitä en ymmärrä, jos joku haluaa murrosiän takaisin.

Murrosikä on elämän vaikeinta aikaa.

1. Suosio on kaiken A ja O. Suosituksi pyritään sen mukaan, mitä kyseisessä porukassa arvostetaan. Joissakin porukoissa ryypätään ja poltetaan, jolloin suosituksi pyritään ryyppäämällä ja polttamalla. Joissakin porukoissa taas arvostetaan esimerkiksi hyvää koulumenestystä. Tällöin suosituksi pyritään hyvällä koulumenestyksellä. Joka tapauksessa ainoa tavoite on olla suosittu. Se vie kaikki voimat ja saattaa johtaa jopa stressiin.

2. Huono itsetunto. Tämä liittyy suosion tavoittelemiseen. Vaikka nuori tekisikin kaikkensa ollakseen suosittu, tavallisesti huono itsetunto vaivaa silti. Hän kritisoi itseään jokaisesta asiasta, joka saattaa johtaa suosion vähenemiseen tai menetykseen. Hän vertailee itseään jatkuvasti muihin nuoriin ja kokee olevansa heitä lapsellisempi ja huonompi.

3. Ulkonäköpaineet. Tämä liittyy huonoon itsetuntoon. Erityisesti viimeisen kymmenen vuoden aikana ulkonäkö vaikuttaisi tulleen merkittävämmäksi murrosikäisten arvomaailmassa. Ja syy on helppo arvata: internet. Netti on täynnä kauniiden mimmien kuvia, joihin teinitytöt vertailevat itseään. Myös porno leviää nyt entistä helpommin nuorten keskuudessa, ja seksin harrastamisesta vaikuttaisi tulleen yleisempi nuorten tapa osoittaa aikuismaisuuttaan.

4. Vanhemmat ärsyttävät. Niin murrosikäiset kokevat, minäkin. Ja kun ärsyttävät vanhemmat ovat kotona, niin murrosikäiset ratkaisevat asian viettämälla aikaansa kadulla. Tämän takia murrosikä on yleensä sitä aikaa elämästä, jolloin pienin osa ajasta vietetään kotona. Kuulostaa aika... säälittävältä, että aikaa vietetään kadulla tai kauppakeskuksessa norkoillen.

Ymmärrän kyllä, että murrosikä on murrosikäisen vanhemmillekin rankkaa. Mutta mielestäni vanhempien pitäisi ymmärtää paremmin, että murrosikä on murrosikäiselle itselleenkin vaikeaa aikaa.

Terveisin 14-vuotias poika.

8

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • N3rd g1rl 13

      No miksi minä en sitten ole suosittu, vaikka koenumeroni ovat aina 9-10 ? Minusta tuntuu, että olen harvinaisen epäsuosittu. Olin kyllä kerran suosittu, mutta kai se vain oli se kerta. Ja olen samaa mieltä, mutta sen ymmärtää, jos joku about 40-50-vuotias haluaa olla n.20. Huoh... Olisinpa suosittu.

    • karoden

      Koska hyvää koulumenestystä arvostetaan vain joissakin porukoissa, kuten aloitusviestissäni sanoin. Eikä näitä porukoita kaikkialla ole...

      • N3rd g1rl 13

        Voih...


    • -w-

      Mm.. Ja sitte vanhemmat aina sanoo ( ainaki mulle ) , et kyllä me ymmärretään että sulla on vaikeeta. Ja paskan marjat, jos ne sun porukat on jotai 50v. Niiden lapsuus ajoista on vaan niin rutosti aikaa, ja silloinku ne sitten sattu olemaan nuoria, niin seki oli jossaimäärin erillaista touhua.

    • hkdlfkf

      Aikuiset haluaa olla taas parikymppisiä, mutta niillä tiedoilla ja taidoilla jotka ovat kerääntyneet iän myötä. mistä vetoa että ap:kin vanhana haikailee " voi kun ois vielä nuori" :D

    • tyttöhpöh

      Tytöillä kun alkaa menkat niin elämä pilalla...

      • Anonyymi

        Tyttö voi vaihtaa sukupuolensa 18-vuotiaana, jos kokee että menkat on kauhea asia.


    • Anonyymi

      Ap on lapsellinen teinipoika.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      112
      1226
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      120
      1081
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      136
      979
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      96
      812
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      303
      777
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      81
      686
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      616
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      579
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      514
    Aihe