Olis semmone ongelma että auton yhteys pätkii ajaessa ku painaa kaasua n.4 sek pohjassa sen jälkeen se ei ota mitään yhteyttä paitsi sitten vasta ku auto on pysähtyny. se alko siitä ku akku kärähti tossa talvella mut sitä ennen se toimi ihan normaalisti. osaako joku autta? onko säätimessä vikaa vai jossain muussa?
kyosho dbx ve ongelma
10
817
Vastaukset
- Zorro
Onko vakio-sähköt ja mitkä akut sulla on (Ni-Mh, Li-Po, montako kennoa, jännite?)
- rc
mulla on LiPo 2 kennoa jännite on 7,4
- Suojapiiri
Onko siihen lisätty suojapiiri, joka ottaa kaasun poispäältä,kun radiosignaali heikkenee? Silloin voisi liittyä johonkin ohjaimen radion pätkimiseen.
- Rc
Ei oo lisätty suojapiiriä
- Rc
Ei oo lisätty suojapiiriä
- rc
Ongelma ratkskin jo. Nopeudensäätimessä oli vika ja ostettiin uus.
- RC_Guru
Kyoshon VE sarjassa on yleinen vika että nopeudensäädin paukahtaa. Uusi maksaa n. 100€ mallista riippuen. Sama koskee Orionin Vortex sarjaa.
Mikäli satut omistamaan VE sarjan auton tai Orionin moottori/noparikombon, tee äkkiä jonkun sortin kosteussuojaus jos meinaat ajaa autolla ulkona. Nopari saattaa pahimmassa tapauksessa syttyä palamaan tilkan vettä saatuaan.
Noparin sisältä löytyy myös pala kosteusindikaattoripaperia - kastunutta noparia on turha yrittää saada takuuseen!- vuosisiinämeni
eka akku kärähti jo ennenkun edes ulos pääsi:( keittiön lattialla hieman ajelin ja jo löi lieskaa,siis ei todellakaan mitään kosteuden kanssa tekemistä. myyjä väitti kivenkovaa että olin ajanut LIIANKOVAA liian nopeasti ???? siis jos ei vehje kestä about 3kmh vauhtia lattialla niin kylä siinä mun mielestä jotain mätää on,suostu kuitenki uuden akun takuun piikkiin antamaan. ja sit kun sai uuden akun kiinni niin taas hetken päästä savua ilmassa:( kerkesin kuitenkin tällä kertaa sammuttamaan virrat ennenku palo lopullisesti , laite liikkeeseen ja reklamaatiota myös temppuilevasta pakista. soittivat liikkeestä että ei mitään vikaa löytyny ? ei ku hakemaan pois ja koittamaan, no pakki temppuili edelleen ja sitte alko myös viestiketjun aloittajan mainitsemat yhteyden pätkimiset eli 4s ajoa ja veto loppu ,eikä pakkikaan toiminu ku satunnaisesti. taas vehje huoltoon ja tälläkertaa kaveri puhu ohi suunsa ,että sitä alkuperästä noparia ei enää kuulemma vaihdeta samanlaiseen koska niissä on kuulemma ollu älyttömästi häikkää joten korvaava vaihdettiin ja nyt pelittää hienosti:) mutta kyllä noi mun mielestä olis kuulunu hyvinki takuunpiiriin jos kerran lähes jokasesta palaa akkuja ym.
- rc-aloittelija
Täälä voi korjauttaa säätimen ainakin jos uuden hankkiminen on hintavaa.
käynnissä myös rc-auton dynamometri projekti.
http://www.robusttech.fi/
- rc ongelmat
Mullaki alko pätkii ku eka akku kärähti. sen jälkeen kärähti vielä kaks akkua mutta saatiin ne takuuseen. vietiin liikkeeseen ja myyjä testas autoo ja sano että ei oo mitään vikaa. ku kokeilin kotona nii vielä pätki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t775872- 353231
- 442848
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402112Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin272095- 1041913
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291889- 1771857
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241518Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna171288