kyosho dbx ve ongelma

rc ongelmat

Olis semmone ongelma että auton yhteys pätkii ajaessa ku painaa kaasua n.4 sek pohjassa sen jälkeen se ei ota mitään yhteyttä paitsi sitten vasta ku auto on pysähtyny. se alko siitä ku akku kärähti tossa talvella mut sitä ennen se toimi ihan normaalisti. osaako joku autta? onko säätimessä vikaa vai jossain muussa?

10

956

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zorro

      Onko vakio-sähköt ja mitkä akut sulla on (Ni-Mh, Li-Po, montako kennoa, jännite?)

    • rc

      mulla on LiPo 2 kennoa jännite on 7,4

    • Suojapiiri

      Onko siihen lisätty suojapiiri, joka ottaa kaasun poispäältä,kun radiosignaali heikkenee? Silloin voisi liittyä johonkin ohjaimen radion pätkimiseen.

      • Rc

        Ei oo lisätty suojapiiriä


      • Rc

        Ei oo lisätty suojapiiriä


    • rc

      Ongelma ratkskin jo. Nopeudensäätimessä oli vika ja ostettiin uus.

    • RC_Guru

      Kyoshon VE sarjassa on yleinen vika että nopeudensäädin paukahtaa. Uusi maksaa n. 100€ mallista riippuen. Sama koskee Orionin Vortex sarjaa.

      Mikäli satut omistamaan VE sarjan auton tai Orionin moottori/noparikombon, tee äkkiä jonkun sortin kosteussuojaus jos meinaat ajaa autolla ulkona. Nopari saattaa pahimmassa tapauksessa syttyä palamaan tilkan vettä saatuaan.

      Noparin sisältä löytyy myös pala kosteusindikaattoripaperia - kastunutta noparia on turha yrittää saada takuuseen!

      • vuosisiinämeni

        eka akku kärähti jo ennenkun edes ulos pääsi:( keittiön lattialla hieman ajelin ja jo löi lieskaa,siis ei todellakaan mitään kosteuden kanssa tekemistä. myyjä väitti kivenkovaa että olin ajanut LIIANKOVAA liian nopeasti ???? siis jos ei vehje kestä about 3kmh vauhtia lattialla niin kylä siinä mun mielestä jotain mätää on,suostu kuitenki uuden akun takuun piikkiin antamaan. ja sit kun sai uuden akun kiinni niin taas hetken päästä savua ilmassa:( kerkesin kuitenkin tällä kertaa sammuttamaan virrat ennenku palo lopullisesti , laite liikkeeseen ja reklamaatiota myös temppuilevasta pakista. soittivat liikkeestä että ei mitään vikaa löytyny ? ei ku hakemaan pois ja koittamaan, no pakki temppuili edelleen ja sitte alko myös viestiketjun aloittajan mainitsemat yhteyden pätkimiset eli 4s ajoa ja veto loppu ,eikä pakkikaan toiminu ku satunnaisesti. taas vehje huoltoon ja tälläkertaa kaveri puhu ohi suunsa ,että sitä alkuperästä noparia ei enää kuulemma vaihdeta samanlaiseen koska niissä on kuulemma ollu älyttömästi häikkää joten korvaava vaihdettiin ja nyt pelittää hienosti:) mutta kyllä noi mun mielestä olis kuulunu hyvinki takuunpiiriin jos kerran lähes jokasesta palaa akkuja ym.


      • rc-aloittelija

        Täälä voi korjauttaa säätimen ainakin jos uuden hankkiminen on hintavaa.
        käynnissä myös rc-auton dynamometri projekti.

        http://www.robusttech.fi/


    • rc ongelmat

      Mullaki alko pätkii ku eka akku kärähti. sen jälkeen kärähti vielä kaks akkua mutta saatiin ne takuuseen. vietiin liikkeeseen ja myyjä testas autoo ja sano että ei oo mitään vikaa. ku kokeilin kotona nii vielä pätki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      58
      1656
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      365
      1162
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      137
      940
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      14
      784
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      598
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      558
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      46
      542
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      485
    Aihe