Aliathon Holiday village

Hei, lapsiperhe varasi matkan puolihoidolla toukokuulle kyseiseen hotelliin. Millaisia kokemuksia hotellista? Mitä nähtävyyksiä/paikkoja suosittelette vanhemmille ja kolmelle kouluikäiselle muksulle. Kiitos.
4827
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Aliathon on vallan kiva hotelli. Me majoituimme kaksioon Ageian Village- osaan, siis vanhemmalle puolelle ihan laguunialtaan tuntumaan ja iloitsimme sijainnista. Fishing Village on toki uudempi, komeampi ja siellä on jättimäinen allas, mutta vanhemmassa osassa oli kasveja ja leppoisa tunnelma. Uutta puolta kansoittivat britit ja heidän ohjelmansa kyllä kuului illasta toiseen. Meille ei kuitenkaan kuulunut bingon peluuta ja muuta heidän hauskaansa...Häätilaisuuksia hotellissa järjestettiin päivittäin, kappeli on respan vieressä. Mietin, miten tunnelmaan oikein pääsee, kun vieressä polskitaan uima-altaassa kun hehkeät morsmaikut sipsuttavat hääasuissaan altaan viereltä!
Olimme self catering-lomalla, joten ruokailuista en osaa sanoa kuin toisen käden kommentteja: pitivät liian meluisana ja kolkkona ruokailutilaa, joka oli siellä Fishing Village-puolella.
Pafoksessa teimme sightseeing-kierroksen kaksikerrosbussilla, seoli ihan ok.
Lasipohjaveneretkellä näimme mahdollisesti yhden pienen kalan, ei siis jäänyt kerrottavaa. Satamaan oli kohtalainen kävelymatka, jonka voi tehdä hienoa rantakävelytietä pitkin tai sitten bussilla tai yli-innokkaiden taksien kyydissä. Ylä-Pafosissa on kauppahalli, jonne pääsee kätevästi bussilla, kun menee siis tien toiselle puolelle pysäkille. Vasemmanpuoleinen liikenne näet hämmentää aluksi.
Lapsia ei ehkä kiinnosta hienot mosaiikit tai muut historialliset nähtävyydet, mutta lähellä hotellia on vesipuisto ja isompaan järjestetään kuljetuksia.
Mereen pääsee uimaan, kun lähtee hotellista vasemmalle- kyllä se yleinen ranta sieltä löytyy kunhan hiki päässä tallustaa pari kilometriä. Rannalla oli palveluita.
Kaiken kaikkiaan ja lopuksi: hyvää reissua!

Äänestä

Olemme menossa toukokuussa -14 tuonne Aliathon Holiday Villageen. Onko kellään jakaa kokemuksia hotellista? Kuvia on netissä aika niukasta huoneistojen sisältä ja Pafoksen katuelämästä. Hotellissa näyttäisi olevan lapsille paljon kaikkea. Tämä on meillä ensimmäinen kerta Kyproksella. Kanariat, Mallorca ja Kreeta on nähty aiemmin. Odotamme kovasti reissua!

Äänestä
  • Oltiin siellä lokakuussa 2012.
    Meillä oli All inclusive ja huoneisto sieltä vanhemmalta puolelta.
    Huoneistossamme oli keittonurkkaus, makuuhuone, olohuone ja ammeellinen kylpyhuone.
    Ilmalämpöpumput oli sekä olkkarissa, että makkarissa, joten kuuma ei sisällä tullut, vaikka ulkona oli liki 30 astetta.
    Me asustimme maantasalla, eli meillä oli maaterassi. Pidimme asunnosta paljon ja ruokakin oli hyvää ja sitä todellakin oli riittävästi. Henkilökunta pääpiirteittäin todella mukavaa ja asiallista, hymyilevää ja tuntuivat tykkäävän lapsista ja ottivat heidät hyvin huomioon.

    Aliathonilla on 3 uima-allas aluetta, niistä yksi sijaitsee siellä uudemmalla puolella ja siellä on lapsille paljon kaikkea. On tenniskenttää, ja joku omituinen kenttä, nimeä en muista. Englanninkielistä lasten ohjelmaa oli paljon ja iltaisin myös aikuisille löytyi ohjelmaa. Ja hotellilla on todella paljon brittejä. Lähes päivittäin joku pari vihittiinkin alueen "kappelissa". Oli jotenkin outoa, kun turistit käveli ohi ja siellä pariskunta vannoi ikuista rakkautta hotellin pihalle rakennetussa paikassa.

    Hotelli on aika kaukana keskustasta, mutta bussilla pääsee helposti, eikä tuo nyt isompien lasten kanssa ole kummoinen matka kävelläkään, näkee siinä matkalla monenlaista. Elämä siellä oli aika rauhallista, ainakin tuolloin kun me siellä olimme.

    Paljon on nähtävää, varsinkin, jos historia kiinnostaa...
    Lähellä on myös minigolf ja vesipuisto.

    Meillä ainakin oli onnistunut reissu!

    Äänestä

Kiitos vastauksesta. Huone oli tosiaan siisti ja raikkaasti sisustettu. Keittolevy, jääkaappi, vedenkeitin ja mikro. Meillä oli yksiö, maaterassi, suihku. Kahvinkeitintä ei ollut, joten oli omat systeemit mukana. Meillä oli puolihoito, joten joimme lounaskahvit huoneiston terassilla. Hottelin ruoka oli tosi hyvää ja paljon vaihtoehtoja, teema vaihtui päivittäin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


teijak kirjoitti:

Hei, lapsiperhe varasi matkan puolihoidolla toukokuulle kyseiseen hotelliin. Millaisia kokemuksia hotellista? Mitä nähtävyyksiä/paikkoja suosittelette vanhemmille ja kolmelle kouluikäiselle muksulle. Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu