Käyttäjät palauttavat Lumioita sellaisella tohinalla että ne on jo pistetty alelaariin, ei hyvältä näytä Nokian kannalta. Pitääköhän tarkistaa mihin suuntaan osakekurssi on menossa?
http://www.digitoday.fi/mobiili/2011/12/05/kaytetyn-lumian-saa-pilkkahintaan/201118368/66
Joko Lumia floppasi
27
187
Vastaukset
- ubuntu-käyttäjä
Ei kai paskaa puhelinta kukaan halua pitää. Windows epäonnistui myös Nokian nimen alla ja hyvä niin. Maailma on edes vähän parempi paikka kun Microsoft ei jyrää puhelinmarkkinoilla. Nokialle ihan vaan tervemenoa konkurssiin.
- Pilkkaa nilkkaan
Hintaa on vaikea saada pysymään korkealla pelkästään hypettämällä niin kuin winu_fanit ovat täälläkin yrittäneet.
- ubuntu-käyttäjä
Varsinkin kun Microsoftin tuote on silkka kasa vanhentunutta paskaa. Samsungit, HTC:t, ZTE:n luurit ja Applen puhelimet ajavat ohi kummaltakin puolelta.
Nokia voisi lopettaa jo ja mennä vaan suosiolla konkurssiin. Ei vaan jatkaa meegon parissa..
Meego-mallia ja Lumiaahan vertailtiin jossakin. Vaikka Meego-luuri oli raudaltaan kevyempi (ainakin prosessori oli hitaampi), niin se voitti tuon yhden vertailun. Eli kaipa tuosta voisi päätellä, että Meegoon satsaamalla markkinoille olisi saanut Nokia-luureja siinä missä nyt tulee Windows-Nokia-luureja.
Ja tuollainen käytettyjen luurien alehinnoittelu voinee antaa vinkkiä tuotteen haluttavuudesta. Tästä tosin ei ole Meegon tietoja vertailuksi.
- Windows 8
Jätkä muna pystyssä ettii jotain Nokian Windows-puhelimeen liittyviä linkkejä, vaikket edes välitä koko puhelinmallista. Pitäisköhän sun keksiä parempaa tekemistä päivisin?
- Ottaako koville?
Ei kestänyt mikkismerkonomien lumien hypetys monta päivää. ;)
Ottaako koville? kirjoitti:
Ei kestänyt mikkismerkonomien lumien hypetys monta päivää. ;)
Niinpä juuri, kun en todellakaan edes etsinyt. Se vain tuli vastaan ihan itsestään, suosittelen ampparit.com johon kerätään uutisaiheita eri medioista. Kun valitsee vielä jonkin kategorian kuten minä, useimmiten Uusimmat - Talous - IT niin ei oikein voi mennä tuollaiset otsikot ohi.
BB:n ja urheilun pääasiallisesti blokkaan pois häiritsemästä..- Windows 8
exergy kirjoitti:
Niinpä juuri, kun en todellakaan edes etsinyt. Se vain tuli vastaan ihan itsestään, suosittelen ampparit.com johon kerätään uutisaiheita eri medioista. Kun valitsee vielä jonkin kategorian kuten minä, useimmiten Uusimmat - Talous - IT niin ei oikein voi mennä tuollaiset otsikot ohi.
BB:n ja urheilun pääasiallisesti blokkaan pois häiritsemästä..Kova jätkä, osaa käyttää oikein perus linkkilistapalvelua ja vielä ylpeästi pätee sillä vuonna 2011, sama kun yrittäisit valistaa ihmisiä googlesta.
Heti kun näin linkin viittaavan digitodayhin niin arvasin että sontaahan siellä oli. Milloin blokkaat digitodayn ja tietoviikon pois häiritsemästä omassa ubuntu-webkioskissas? - kokeile joskus
Windows 8 kirjoitti:
Kova jätkä, osaa käyttää oikein perus linkkilistapalvelua ja vielä ylpeästi pätee sillä vuonna 2011, sama kun yrittäisit valistaa ihmisiä googlesta.
Heti kun näin linkin viittaavan digitodayhin niin arvasin että sontaahan siellä oli. Milloin blokkaat digitodayn ja tietoviikon pois häiritsemästä omassa ubuntu-webkioskissas?>...valistaa ihmisiä googlesta.
Sinua ilmeisesti pitää vähän valistaa. Google löytää jänniä asioita Lumia flop haulla. ;) Windows 8 kirjoitti:
Kova jätkä, osaa käyttää oikein perus linkkilistapalvelua ja vielä ylpeästi pätee sillä vuonna 2011, sama kun yrittäisit valistaa ihmisiä googlesta.
Heti kun näin linkin viittaavan digitodayhin niin arvasin että sontaahan siellä oli. Milloin blokkaat digitodayn ja tietoviikon pois häiritsemästä omassa ubuntu-webkioskissas?Eli olit ihan siinä jonon kärjessä vai?
- ....................
exergy kirjoitti:
Eli olit ihan siinä jonon kärjessä vai?
Kyllä on erinomainen paikka etsiä tietokonetekniikkaa JYVÄJEMMARIN viikkojulkaisusta, mutta se "tietous" kyllä kuvastuu vastailussasi !
- ifööön
Eipä ole vaikeaa löytää huonoja uutisia Nokialle ja WP7-sontapuhelimelle. Et varmasti itse koskaan käy taloussanomat.fi tai digitoday.fi?
http://www.taloussanomat.fi/informaatioteknologia/2011/12/05/lumia-lanseeraus-syo-nokian-myyntivolyymeja/201118401/12
- Kannattaako lykätä?
Eikö tulisi halvemmaksi kuopata koko systeemi?
http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/takaisku windows phonelle kiinasuunnitelmiin lykkays/a734458 - Görlitz
Ei mene hyvin Lumialla, ei mene...
- /7\|/7\
tämä on juuri se asia johon microsoft pyrkii.. sen tarkoitus on ajaa nokia konkurssiin ja ostaa sen haaska sitten halvalla. patenttisalkun kyttäämistä tuo on pahimmasta päästä. eikö ihmiset tajua tuota??
- ....................
Ja exergy loppaa kohtapuolin myös !
- lumen (lm)
"Joko Lumia floppasi"
Jo! Ten ...................... ? - &&Tempest
Lumia tuskin vie Nokiaa ja Microsoftia enää alemmaksi sillä 1,5%:n taso on jo niin matala että pelkällä hypellä ja esim. suomalaisten idioottimaisella Nokia-isänmaallisuudella tuota osuutta saadaan kyllä nostettua. Mutta kysymys onkin nyt siitä pääseekö Nokia/Microsoft enää yhdessäkään juuri 10% suurempaan markkinaosuuteen. Markkinoilla jo noihin asemiin jäämistä pidettäisiin valtavana tappiona.
Nokia/Microsoft saanee reilun 10%:n siivun koska niin moni entinen RIM:n ja muun puristuksiin jääneen pienemmän tekijän luurien käyttäjät saattavat niitä kokeilla. Tai sitten taas ei. Androideja valmistetaan niin valtavasti jatkossakin ettei sieltä ole paljoakaan markkinoita vallattavaksi eikä Applen luurien käyttäjät hevillä siirry Windows-puhelinten käyttäjiksi. - Ihana Windows!
Ihan sama, miten Lumialle käy, koska tämä Windows7 on niin ihana käyttöjärjestelmä tietokoneissa, että...
Kertakaikkisen toimiva ja suoraviivainen, käyttäjäystävällinen, helppo asentaa, helppo ottaa ohjelmia ja niitä on kaikkein eniten (paitsi jos jättää linuxin palikkaohjelmat pois).
Kaikki toimii Windowsissa - ihan kaikki! Ja kaikki ohjelmatkin saa juuri Windowsiin.
Niin -- Windows7 - sitä käyttää kaikki!! Myös linux-rypistelijät ovat siihen pakotettuja!- Linux-rypistelijä
>... ovat siihen pakotettuja!
Pieleen meni pahasti. Kohta kymmennen vuotta olen hienosti pärjännyt ilman microsoftin hirvityksiä. ;) - Haaveiden linna ?
Linux-rypistelijä kirjoitti:
>... ovat siihen pakotettuja!
Pieleen meni pahasti. Kohta kymmennen vuotta olen hienosti pärjännyt ilman microsoftin hirvityksiä. ;)Tuo "hienosti" sana ei kyllä sopinut vastaukseesi, mutta loput on sinun unelmasta totta !
- ubuntu-käyttäjä
Ajattelutapasi on täysin sairas. Miten linux-käyttäjät muka ovat Windows 7:n käyttämiseen pakotettuja? Ei meillä Linux-käyttäjillä yleensäottaen edes ole Windowsia koneella ja jos onkin niin korkeintaan joku piraattilevy jota ajetaan virtuaalisesti ja vain silloin jos joku haluaa pelata jotain Windowsin peliä. Aikuisilla moista tarvetta ei ole.
Mulla on kolmessa koneessa Ubuntu 11.10 enkä tosiaan elämässäni tarvitse Windowsia mihinkään. Siksi en siitä Microsoftille maksakaan.
Meinaatko, että on oikeasti järkevää tuhlata kiintolevyä siihen, että pitää Windowsia käyttämättömänä makaamassa koneella? Useimmat linux-käyttäjät ovat jyränneet linuxilla kokonaan Windowsin pois tai ostaneet suoraan koneen linuxilla valmiiksi asennettuna.
KUKAAN ei ole pakotettu Windowsin käyttämiseen. Ei yksikään linux-käyttäjä eikä yksikään Mac-käyttäjä. Äitini firma pyörii Macilla, ei muuten löydy windowsia siitä puljusta, eikä enää tarvettakaan Windowsiin. Kaverini firma pyörii taas kokonaan Ubuntulla, eikä ole tarvetta Windowsiin sielläkään.
Windows 7 on muuten ihan yhtä karmea rypistys kuin Vista oli aikanaan. Kokeilin ja totesin paskaksi. Muutaman minuutin testi riitti ja kiitos hei, takaisin linuxin maailmaan. En edes osaa itse asiassa käyttää enää Windowsia, siitä on niin kauan kun viimeksi taistelin Vistan kanssa aikanaan. Enkä muuten meinaa opetellakaan Windowsin käyttämistä. XP:n nyt hallitsen vielä jotenkuten, mitään kehittyneempää en sillä osaa enää tehdä.
Mä olen ollut niin monta vuotta kokonaan linux-maailmassa, että Windows on käynyt kaukaiseksi muistoksi. Apple OS X:n käyttötaitoni olen pitänyt aktiivisesti yllä, koska sillä taidolla voi joskus saada töitäkin jos en eläkkeelle päädy ensin. - Sisäpiiritietoa?
Kiinalaiset on perillä asiasta?
http://goo.gl/G9RXU- Kauanko kestää?
Tällä vauhdilla tuo on totta ennemmin kuin uskoisikaan.
http://www.google.com/finance?q=Nok - Näyttää pahalta
Kauanko kestää? kirjoitti:
Tällä vauhdilla tuo on totta ennemmin kuin uskoisikaan.
http://www.google.com/finance?q=NokVai sanoisko että hyvältä ?
http://www.tekniikkatalous.fi/ict/quotmicrosoft voi viela joutua ostamaan nokianquot/a736891
- ubuntu-käyttäjä
Kiinalainen uutinen tuskin on kovin kaukana totuudesta. Ennemmin tai myöhemmin Microsoft Nokia menee konkurssiin. 1.5% osuudella ei paljon puhelinmarkkinoilla juhlita, varsinkin kun Windows phone ei myy edes jenkeissä.
Kiinalaiset siis vain julkaisivat uutisen etuajassa. Saavat julkaista uutisen Nokian konkurssista tässä pian uudelleen. Faktapuoli uutisessa on muuten kyllä kohdallaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134892Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293543No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452430- 501558
- 411480
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241334- 141222
- 271128
- 1651089
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221057