Tällä palstalla väittävät ilmeisesti provoilijat Toyotan ruostuva herkästi. Kokemukseni mukaan nykyautoissa ei suuria eroja ole, ruostuminen riippuu enemmänkin auton hoidosta ja hoitamattomuudesta.
Perheemme Corolla on jo neljä kk vanha eikä vielä yhtään ruostetta, samoin lähes ruosteeton on kesäpaikan naaapurin Corolla mallia -87, jolla ajettu 400tkm, sekä serkkuni Camry -87, ajettu 370tkm. Toisen naapurin Golf mallia 90 aivan hajalla, samoin A80 mallia -89. Jälkimmäisiä ei ole juuri nähty pestävän tai imuroitavan.
Opelimme alkoi kukkia kohtuullisesta hoidosta huolimatta viiden vuoden jälkeen, samoin Saab 9000 seitsemän vuoden kohdalla.
Provotyypeille toivotan kuitenkin mukavaa juhannusta ja katselkaa kuinka tyytyväiset ihmiset ajelevat Toyotillaan hampaita kiristelemättä ja hikoilematta kun heillä on terve itsetunto. Ja Toyota-ihmisillähän on mukava juhannus luonnostaan kun auto pelaa ja ilmastointi toimii jos on asennettu. Ja heiluvat karvanopat korvaa ilmastoinnin ilmaa hämmentäessän.
Perheemme Corolla on jo neljä kk vanha eikä vielä yhtään ruostetta, samoin lähes ruosteeton on kesäpaikan naaapurin Corolla mallia -87, jolla ajettu 400tkm, sekä serkkuni Camry -87, ajettu 370tkm. Toisen naapurin Golf mallia 90 aivan hajalla, samoin A80 mallia -89. Jälkimmäisiä ei ole juuri nähty pestävän tai imuroitavan.
Opelimme alkoi kukkia kohtuullisesta hoidosta huolimatta viiden vuoden jälkeen, samoin Saab 9000 seitsemän vuoden kohdalla.
Provotyypeille toivotan kuitenkin mukavaa juhannusta ja katselkaa kuinka tyytyväiset ihmiset ajelevat Toyotillaan hampaita kiristelemättä ja hikoilematta kun heillä on terve itsetunto. Ja Toyota-ihmisillähän on mukava juhannus luonnostaan kun auto pelaa ja ilmastointi toimii jos on asennettu. Ja heiluvat karvanopat korvaa ilmastoinnin ilmaa hämmentäessän.
Vastaukset 11
Vanhimmat
täällä kyllä näitä provoja riittää, no huh huh.
Tää oli kyllä aika hauska:
"Perheemme Corolla on jo neljä kk vanha eikä vielä yhtään ruostetta..."
Ei ole kyse provoilusta kun ottaa esiin faktat jotka ilmenevät laajasta pohjoismaisesta ruostetutkimuksesta.
Ko. tutkimus täyttää edes jotenkin tieteellisyyden periaatteet. Ainakin aivan toisin kuin tarinat "meidän perheen tojo oli sitte niin hyvä"... läpä läpä!
Jotkin yksittäiset anekdootit eivät todista mitään silloin kun tehdää laajaa tutkimusta suurella aineistolla.
Taitaa olla vaikea ymmärtää miten tutkimusta tehdään ja miten tuloksia tulkitaan??
http://www.vesterbacka.com/ruosteraportti.pdf
tai
http://www.vibilagare.se/rostregistret.asp
(valitse merkki ja malli)
Provoilu on sitä kun esittää täyden valheen perustelematta sitä millään tosiasioilla tai lähdeviitteillä.
Esitä sinä lähdeviite joka väittää tämän kirjoituksen valheeksi.
Väitän, että itse olet provoilija.
Jos uudelle autolle tehdään ruostetutkimus ja sen perusteella määritellään ruostuminen, niin kyse on olettamuksesta.
Kyseisessä tapauksessa ei tutkita millään tavoin sitä miten kori on esim. puhdistettu ennen ruosteenesto pinnoitteen laittamista korinosien pintaan.
Nykyisin suurimmista ruosteongelmista kärsivät autot olisivat saaneet uutena ollessaan hyvät arvosanat ko. perustein tehdyssä tutkimuksessa.
Näillä ruosteongelmaisilla tarkoitan tässä tapauksessa -02 Mondeota ja -99 E-mersua joiden molempien ruosteongelman selvitystä olen joutunut seuraamaan omistajana. Kumpaankin autoon on vaihdettu kaikki ovet ruostevaurion seurauksena.
Kummankaan auton ovista ei varmaankaan kukaan olisi pystynyt sanomaan etukäteen, että ruostevaurio aiheutuu nimenomaan ruosteen torjuntaan saumassa käytetystä massasta.
Molemmat autot olisivat ilmeisesti saaneet korkean arvosanan noissa mainituissa tutkimuksissa, vaikka ne ruostuivat paljon aikaisemmin kuin heikosti ruostesuojatut autot.
Edellä mainituista syistä sana FAKTA ruosteasioissa uusiin autoihin liittyen on liioittelua koska tutkimus perustuu olettamukseen ja niiltä puuttuu tutkimuksellinen näyttö käytetyistä aineista ruosteen torjunnassa.
Tämä ei ole puollustus puhe Toyotan puolesta koska en ole kyseistä merkkiä koskaan omistanut enkä anakaan lähitulevaisuudessa aio omistaa, vaan varoitus sokeasta uskomisesta johonkin epämääräiseen tutkimukseen ostopäätöstä tehtäessä.
Mä käväsin tuolla ruottalaisten ruostesivuilla, selailin siitä alusta autoja läpi, jaguar, honda, mazda, alfa ja audi.. tosta valikoimasta VAIN audi oli saanun paremman ruostumattomuuspisteen kun minun vm2000 corolla.. En vaan ymmärrä mistä tää "corollat ruostuu" vikiseminen johtuu? kerroks mulle..
Oliskohan se siitä syystä, että täällä palstalla Corolla-fanaatikot puhuvat autostaan kuin siinä ei olisi mitään vikaa, myyntimiehet jauhavat samoja ylistyslauluja jne.
Varsinkin laatu on otettu vahvana käsitteenä esiin.
Kuitenkin on niin, että ruostuminen ei kuulu laadukkuuteen.
Myyntitilastojen kärjessä roikkuvan automallin vikojakin pitää voida seuloa.
90-luvun corollat olivat vielä hanakampia ruostumaan.
Ilmiö on ikävä täällä tiesuolan maassa.
Kansantaloudellisesti surkeaa.
Paradoksaalisesti niissä maissa joissa ruosteen uhka on pienempi, ei Corolla olekaan myydyimpiä autoja. (koko euroopan myyntitilasto).
Kotimaisia jälleenmyyntiarvotaulukoita tarkastellessa käy ilmi, että ruostumattomuutta arvostetaan.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=581&posting=22000000003717126
Esimerkkinä Audi A4, jonka hinta tippuu kuudessa vuodessa 19000-21000e. Vertailin hommaa saman hintaiseen Camryyn, joka oli aivan samoissa lukemissa, joten jälleenmyyntiarvo on aivan sama. Sitten jos taas Verrataan vaikka kyseistä Audia Corollaan, niin Corolla säilyttää hintansa paljon paremmin.
Totuus kuitenkin on se, että mitä kalliimpi auto, niin sitä huonommin se pitää arvonsa. Esimerkiksi ruostumisen kanssa sillä ei ole mitään tekemistä.
Jos minun on pakko ostaa vanha 80-luvun auto, on se todennäköisesti kokosinkitty Audi 80:n joita vieläkin löytää äärimmäisen siistikuntoisena, jos ei ole kolhittu.
Voi olla lähes varma, ettei se ole ruosteessa.
Vaikka sillä olisi ajettu 600000 km, voi koneen aina vaihtaa, mutta ruostehommia en ala tekemään enkä suin surminkaan teettämään.
Siksipä juuri ko. automalli on vanhanakin pirun kovissa hinnoissa.
Tuskin mikään muu merkki samanikäisenä yltää vastaavaan.
Tässä Tuulilasin tilastoimaa autoliikkeitten hinnoista...
ESIMERKKI:
Audi A3 1,6 hinta vm.2002 20100-22800 eur
1998 13300-14600 eur
Avensis 1,6 hinta vm.2002 19300-23700 eur
1998 11600-12500 eur
VW Golf hinta vm.2002 15600-18700 eur
1998 10200-11200
Avensis menettää hintaansa paljon rankemmin kuin Audi A3. Todella selvästi!
Jopa uutena halvempi Golf pyörii 1998-mallisena vain noin tuhat euroa halvempana kuin Avensis.
Luotan näihin tilastoihin enemmän kuin Essonbaarikeskusteluihin joissa ihmisillä ei ole esittää kuin anekdootti omasta "menestyksekkäästä" autohistoriastaan.
No olet sitten katsonut ruosterekisteristä tarkkaan valikoiden juuri niitä huonoimpia (paitsi Audi). Katso nyt vaihteeksi esim. Astra tai uusi Vectra tai joku Volkkari, niin pääset oikeampaan vertailuryhmään.
On Toyota japseista parhaasta päästä ruostumattomuudeltaan, mutta vielä vähän jäljessä parhaita. Honda ja Mazda ovat tuossa suhteessa vielä "vanhajapanilaisia" peltitankkeineen, ruostuvinen saumoineen, alustan kurahyllyineen ja huonoinen tehdassuojauksineen.
Jos mennään tuonne kymmenen vuotta vanhoihin autoihin. Otetaan esimerkiksi ruostumisherkkänä pitämäsi Corolla tai Carina ja vertailu vuosimalliksi-93. Verrataan saman hintaluokan eurooppalaisiin niin ainakin ostajan kannalta markkinat ovat täysin päin vastaiset. Vaikka noita autoja myytiin todella paljon ja niitä on liikenteessä todella paljon ei niitä notku vaihdokkeina juuri missään ja hinnat ovat pilvissä. Esim. -93 fx perus corolla 1.6 koneella maksaa käytännössä enemmän kuin saman vm Opel Omega ja vieläpä samoilla kilometreillä ja Omegaa on tarjolla huomattavasti enemmän.
Totuus onkin se, että jos noita kymmenen vuotta vanhoja Toyotia on edes joskus pesty ne kestävät kirkkaasti ruostevertailun eurooppalaisten kanssa.
Tosin tuppaa olemaan niin, että joka Toyotan ostaa niin huolettomuus jatkuu myös omistajan suhtautumisessa ajokkiinsa ja se saakin huomattavasti vähemmän puunausta osakseen kuin muut merkit.
Itseäni ei ruostumisongelma Toyotan omistajana ole vaivannut vuoden -88 mallimuutosten jälkeen ja nytkin on käytössäni -87 vuoden puolella rekistöröity -88 Corolla jolla on ajettu 420000km eikä sitä ole vielä hitsattu koskaan eikä myöskään ruostesuojattu koskaan. Mielestäni tuo käsittely joka jo tuolloin oli tehty autoon valmiiksi tehtaalla on riittävä jos omistaja edes joskus vaivautuu pesemään autonsa/alustan.
..kuten mainitsitkin käyttäjästä ruoste lähtee...
Perheessämme on -97 Carina ja -00 Astra, eikä kumpaisessakaan ole ruostetta. Tosin pyrin vahaamaan autot keväisin ja syksyisin. Ruostekäsittelyä ei ole tehty kumpaankaa autoon.