Oregon tai Indiana

Hei! Olen lähdössä kesäksi luultavasti Oregoniin tai Indianaan Aupairiksi. Toivon että voisitte kertoa mulle kaikkea mahdollista kyseisestä paikasta. Sää, keskilämpötilat suunnilleen, entäpä hintataso? Minkälaiset ulkoilumahdollisuudet? Shoppailumahdollisuudet? Biletysmahdollisuudet? Kaikkea mahdollista vaan mitä paikasta tulee mieleen! Olisin todella kiitollinen jos saisin vähän uutta tietoa :) En mee minkään järjestön kautta, koska kyse on noin lyhyestä ajasta. Mulla asuu siellä tuttujen tuttuja joitten kautta saan varmasti mukavan ja hyvän perheen :) Käykö Suomen ajokortti noissa osavaltioissa muuten? Entäpä muuten liikenne siellä päin. Selviänkö mun ''kohtalaisilla'' ajotaidoilla liikenteessä :D

Kiitos jo valmiiksi!! :)

11

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12

      Kuka sinulle hankkii viisumin (J-1) ? Jos aiot turistiviisumilla tai ESTAlla tehda toita olet laiton tyontekija ja sinut voidaan karkoittaa maasta.

    • Nuo asiat on kyllä ihan hoidossa. Missasit mun viestin pointin :)

    • .asdfgh

      Biletysmahdollisuudet? Kannattaa miettiä vielä uudestaa onko USA oikea maa, jos haluat bilettää. Tiesitkö, että Yhdysvalloissa täysi-ikäisyyden raja on 21?

      Autoilu on USA:ssa helppoa. Jos pärjäät Suomen liikenteessä, pärjäät myös USA:ssa. Kelpaako Suomen ajokortti? Riippuu varmaan ajasta jonka olet siellä.

      Miksi just Oregoniin tai Indianaan, eihän ne ole lähelläkään toisiaan? Pitäisi tietää tarkemmin mihin kaupunkiin, ennen kuin osaa sanoa ulkoilu- tai shoppailumahdollisuuksista.

    • lewis & clark

      Edelliset vastaajat ovat aivan oikeassa ja on tosiaankin vaikea vastata tietämättä kaupunkien sijaintia, sillä se on oleellista viihtyvyyden, shoppailun ja ulkoilunkin kannalta.

      Lämpötilat yms. yleiset perustiedot voit itsekin selvittää netiltä. Kesäisin Oregon on tyypillisesti viileämpi kuin Indiana, jossa voi suomalaisittain olla liiankin kuuma. Oregonissa ei ole 'sales tax'ia, joka voi säästää hiukkasen ostoksissa. Oregonin maisemat ja ulkoilumahdollisuudet ovat erittäin vaihtelevat rannikolta vuoristoon jokineen ja vesiputouksineen. 'Northwest' on erittäin kaunista seutua, mutta vaikka siellä on pitkä Tyynen Valtameren rannikko, se ei ole varsinaista rantalomarannikkoa.

      Indiana puolestaan on yksipuolinen maisemaltaan, pääasiassa viljelymaata. Kaunis sinänsä sekin, mutta aivan toisella tavalla.

    • Kaikki varmasti riippuu perheestä, mihin menet. Mukavassa perheessä nautit varmasti olostasi molemmissa osavaltioissa. Itse olen aina pitänyt keskilännen ilmapiiristä. Laajat peltoalueet ovat upeita ja niillä työskentelevät ihmiset rehtejä ja reiluja. Liikenne on toiset huomioonottavaa, joten pärjäät varmasti hyvin molemmissa osavaltioissa. Suomalaisella ajokortilla pärjäät ainakin 90 vuorokauden puitteissa. Jos olet pitempään, niin sitten saattaa olla toisin.

      Oregon on iso osavaltio, mutta jos sijoituspaikkasi on vitostien (I 5) läheisyydessä tai sen länsipuolella, niin meri ja rantapaikat ovat aika lähellä. Oregon on aika karua aluetta. Kapean rantakaistaleen ulkopuolella on jylhää vuoristoa ja laajoja metsäalueita. Jos asuinpaikkasi sattuu sijaitsemaan jossain vuoristoalueella vitostien itäpuolella, niin matkat ovat pitkiä ja tiet mutkaisia. Jos taas asut meren läheisyydessä, niin hintataso on korkeampi kuin muualla.

      Menet kumpaan osavaltioon tahansa, niin uskon isäntäperheesi tutustuttavan sinut ikäiseesi nuorisoon ja sitä kautta kuulet varmaan parhaiten shoppailu- ja biletysmahdollisuudet. Lähde ilman ennakkoluuloja tai –odotuksia ja nauti matkasta.

    • Tiedän kyllä että täysi-ikäisyyden raja on 21 :) Indiana tai Oregon siksi että mulla asuu molemmissa osavaltioissa sukulaisia ja tuttuja ja niiden kautta saan perheen joille menen. Näin varmistuu että ne on varmasti hyviä tyyppejä kun en mene minkään virallisen säätiön kautta.

      • ollakko vai eikö

        Ekassa viestissä sinulla asuu siellä tuttujen tuttuja ja nyt ne on jo sukulaisia ja tuttuja?


    • Oli tarkotus mennä tuttujen tutuille, mutta asia varmistu niin että pääsenki mun sukulaisille. Voi että mää vihaan tätä suomalaista paskan jauhantaa ku pitää nussia pilkkua joka asiasta :)

      • Älä provosoidu!

        Älä välitä noista pilkunviilaajista. Joillakin tuntuu aina olevan tarve vinoilla ja koettaa nolata kysyjää. Kysymykseen näiltä kaikentietäviltä ei yleensä saa minkäänlaista vastausta. Onneksi melkein aina joku kuitenkin antaa asiallistakin tietoa.


      • 12+1

        Mitas sitten taalla kyselet. Kysy niilta sukulaisilta millaista siella on. Luuletko etta taalla joku jaksaa sinulle analysoida kahta osavaltiota?

        Ja tuohon viilaamiseen, kylla nailla palstoilla kay niin monta taivaanrannanmaalaajaa etta ei ole ihme etta ensin selitetaan viisumeista.


    • Ei sitä tiiä vaikka jaksaiskin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      236
      6547
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      52
      4596
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4421
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4209
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3702
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3618
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3596
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3501
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3273
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2415
    Aihe