Tampere-Alicante

Onko tietoa lentääkö Ryanair Tampereelta Alicanteen keväällä 2012??
7665
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kuulemma reitti jatkuu, mutta Ryanairin ja Alicanten lentoaseman neuvottelut ovat vielä kesken ja siksi lennot eivät ole vielä tulleet myyntiin.

Äänestä
  • Halpalentoyhtiö Ryanair aikoo vähentää Alicanten lentojen määrää puolella kesäkaudella 2012. Yhtiö ei hyväksy Alicanten lentokenttäyhtiön vaatimuksia, jonka mukaan Ryanairin on käytettävä lentoaseman matkustajasiltoja.

    Ryanair ilmoitti leikkaavansa puolella Alicanten lentotarjontaa kesällä 2012, mikä on jatkoa samankaltaiselle leikkaukselle talviaikatauluihin 2011-2012. Yhtiön arvion mukaan sen matkustajamäärä Alicantessa vähenee vuoden 2010-11 noin 3,5 miljoonasta vajaaseen kahteen miljoonaa. Yhtiö siirtää Alicantesta pois yhteensä kuusi matkustajakonetta ja sulkee 18 reittiä. Leikkaukset vähentävät Ryanairin mukaan alueelta noin 1500 työpaikkaa.

    Ryanairin mukaan supistukset ovat seurausta Alicanten lentokenttäyhtiön määräyksestä, joka pakotti huhtikuussa 2011 Ryanairin ottamaan käyttöön matkustajasillat. Yhtiö maksaa niiden käytöstä noin kaksi miljoonaa euroa. Ryanair laskee sen päättämien leikkausten vähentävän Alicanten lentoaseman tuloja noin 30 miljoonalla eurolla.

    AENA on perustellut matkustajasiltojen käyttöä muun muassa turvallisuuden lisääntymisellä. Ryanair ei hyväksy perusteluja, sillä sen matkustajien ei tarvitse käyttää matkustajasiltoja esimerkiksi Lontoon Stanstedin ja Gatwickin kentillä, joissa on merkittävästi enemmän liikennettä kuin Alicantessa.

    Samaan aikaan kun Ryanair ilmoitti Alicanten lentoliikenteen supistuksista, yhtiö ilmoitti avaavansa uuden basen Palman lentoasemalle maaliskuussa 2012. Yhtiö sijoittaa Palmaan neljä lentokonetta, jotka operoivat yhteensä 47 kentälle. Näistä kokonaan uusia reittejä on 17.
    Last Updated ( Friday, 23 December 2011 )

    Äänestä

Kiitos vastauksesta

Äänestä
  • Tampere-Alicante -reitti tuli myyntiin. Lentopäivät ovat maaliskuun lopusta lokakuun loppuun torstai ja sunnuntai. Lisäksi Tampereelta avataan kolmas reitti Espanjaan Malagan ja Alicanten lisäksi. Uusi reittikohde on Palma de Mallorca. Lennot alkavat maaliskuun lopulla.

    Ryanair lentää maaliskuun lopulla alkavalla kesäkaudella Tampereelta 12 kohteeseen (voi tulla vielä 1-2 uutta kohdetta näiden lisäksi), Turusta neljään ja Lappeenrannasta kolmeen kohteeseen.

    Äänestä

Mille kentälle Raikku Alicanteen lentää ja mitenkä sieltä pääsee Torreviejaan. Netistä en ihan suraa vastausta löytänyt. Kenttä on kai joku vanha sotilaskenttä mutta minkäniminen ja bussillako Torreen mutta miten ?

Äänestä

Alicantessa on yksi kenttä, joka palvelee Ryanairiakin, El Altet http://fi.wikipedia.org/wiki/Alicanten_lentoasema

Espanjassa Ryanair lentää suuriinkin kenttiin, mm. Madridin pääkentälle. Sama Valenciassa, Palma de Mallorcassa ja Kanarialla.
Barcelonan seudussa on käytössään kolme: El Prat (pääkenttä), Girona ja Reus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


madonna kirjoitti:

Onko tietoa lentääkö Ryanair Tampereelta Alicanteen keväällä 2012??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu