Firefox ajetaan alas!

Google ei rahoita

"Mozillan rahakas sopimus Googlen kanssa on katkolla.../....Mozillan liikevaihdosta 84 prosenttia tuli viime vuonna Googlelta"
http://www.digitoday.fi/data/2011/12/06/onko-firefoxilla-tulevaisuutta/201118428/66

Tämä oli odotettavissa.. Firefoxista ei ole Googlelle mitään hyötyä varsinkaan nyt kun sillä on oma tehokas ihmisten vakoilu- ja seurantatyökalu Chrome -selain jolla Google saa kerättyä tarvitsemansa tiedot asiakkailleen eli mainostajille.

20

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulikettu.

      Firefoxista vois maksaa jonku verran,on se niin hyvä verrattuna muihin selaimiin.

      • hiksa.

        Mitä nyt raskaampi ja hitaampi kuin muut.


      • Tulikettu.
        hiksa. kirjoitti:

        Mitä nyt raskaampi ja hitaampi kuin muut.

        Mulla toimii nopeasti Firefox.Koneesta löytyy potkua.Adblock ja Noscript asennettu.


      • Tulikettu. kirjoitti:

        Mulla toimii nopeasti Firefox.Koneesta löytyy potkua.Adblock ja Noscript asennettu.

        Kai mikä tahansa toimii nopeasti riittävän suorituskykyisellä laitteistolla.

        Tuollainen kehiin, niin jo on kumma jos ei toimi vikkelästi: http://en.wikipedia.org/wiki/Matrioshka_brain


    • 22+22

      Eipä haittaa minua kun Chrome on nopeampi ja siihenkin saa jo ihan mukavasti kaikenlaista lisäkikkaretta, pääasia että ainakin ne tärkeimmät löytyy eli mainosten estot ja siihen liittyvät.

      Voisihan Google palkata Mozillalta parhaimmat koodarit Chromea kehittämään, sitten kun Firefox on kuolinkouristuksissaan.

      Microsoft ei osaa kunnollisia tuotteita tehdä.

    • Mat Topois

      Se vaan on niin että kun kuukkelin vakoiluorganisaatio tulee liian mahtavaksi joku vetää maton alta.

    • ubuntu-käyttäjä

      Eiköhän se ole aikakin Firefoxin kuihtua pois. Kyseistä puljua on viime aikoina johdettu huonosti, minkä lisäksi yhteistyö Microsoftin kanssa on täysin tuomittavaa. Googlen kiinnostus on päättynyt ja kuten arvata saattaa, Bing-yhteistyö on Mozilla Firefoxin loppu.

      Itse olen siirtynyt käyttämään Operaa pääselaimena, Firefoxin poistin Ubuntusta kokonaan. En jää kaipamaan Firefoxia, tuskin jää kukaan muukaan.

      Googlen Chrome ei ole mikään vaihtoehto Firefoxille. Chrome on samanlainen vakoilukone kuin Carrier IQ, paitsi, että Chrome saattaa vakoilla jopa pahemmin käyttäjäänsä kuin Carrier IQ kykeni kännyköitä vakoilemaan. Google on ihan samanlainen vakoileva perkele kuin Microsoft ja myös Carrier IQ firmana. Näiden kaikkien yläpuolelta löytyy vähintään ainakin NSA, joka sen tiedon käyttäjien toiminnasta lopulta saa, todennäköisesti useampikin viranomaistaho kuitenkin.

      On mullakin Chrome asennettuna, halusin sitä kokeilla. En tosin uskalla oikeasti sitä surffailuun käyttää samasta syytä jonka vuoksi tarkistin puhelimenikin Carrier IQ:n varalta ja samasta syystä, miksi en osta Microsoftin tuotteita. En halua tulla seuratuksi.

      Operankin kohdala luottamus on siinä ja siinä. Kaupalliset intressit senkin takaa löytyvät.

      • Vai sulla luurissa IQ... Kumma kun mulla ei ole, vaikka onkin Android!
        Ai niin, flashaus auttaa kummasti... :-)


      • ubuntu-käyttäjä
        djmosse kirjoitti:

        Vai sulla luurissa IQ... Kumma kun mulla ei ole, vaikka onkin Android!
        Ai niin, flashaus auttaa kummasti... :-)

        Ymmärsitkö lukemasi vai et? Tarkistin nimenomaan, että puhelimestani ei löydy Carrier IQ:ta, eikä löytynyt. Android mullakin on, mutta oma puhelimeni osoittautui puhtaaksi. Se nyt ei tietenkään tarkoita etteikö Suomessa myytävissä puhelimissa voisi olla piilossa jokin muu vakoiluohjelma kuin Carrier IQ.

        Näyttää Windows-merkonomeille olevan tuo luetun ymmärtäminen tavattoman vaikea asia.


      • ubuntu-käyttäjä kirjoitti:

        Ymmärsitkö lukemasi vai et? Tarkistin nimenomaan, että puhelimestani ei löydy Carrier IQ:ta, eikä löytynyt. Android mullakin on, mutta oma puhelimeni osoittautui puhtaaksi. Se nyt ei tietenkään tarkoita etteikö Suomessa myytävissä puhelimissa voisi olla piilossa jokin muu vakoiluohjelma kuin Carrier IQ.

        Näyttää Windows-merkonomeille olevan tuo luetun ymmärtäminen tavattoman vaikea asia.

        Milläs tarkistit?
        Luotat prosessi listoihin yms?


      • ubuntu-käyttäjä
        djmosse kirjoitti:

        Milläs tarkistit?
        Luotat prosessi listoihin yms?

        Android-marketista saa ihan ohjelman tarkistuksen ajamiseksi. Lopputulos on 70% varma.


    • Penna Tervo

      Itse käytän sekä Firefoxia että Chromiumia. Myös Opera koneella mutta sitä käytän hyvin harvoin. Operan käyttöliittymä ei miellytä minua henkilökohtaisesti ja lisäksi sen laajennusvalikoima ei ole läheskään niin tasokas kuin Chromiumilla, Firefoxista nyt puhumattakaan. Yli puolet tuttavista joilla Windows näyttävät käyttävän joko Firefoxia tai Chromiumia. Eteenkin XP:n käyttäjät suosivat Firefoxia.

      • Selain

        Vaikeaa olis alkaa käyttään toista selainta kuin Firefox.Operaa kokeillu mutta ei vedä
        vertoja Firefoxille.


    • enokkis

      Saa nähdä, jos toteutuu tuo, niin niittihän se on Foxille. Ensin päivitysriehunta lieveilmiöineen, ei ole pojoja kerännyt.
      Jos loppukin homma kusee, niin ala mitään pas*kaa selainta koneella paapomaan.

    • jeeeppiiis
      • Yök.


    • 3 armon vuotta vielä
      • Yes

        Hyvä juttu!


      • hopa..
        Yes kirjoitti:

        Hyvä juttu!

        Sitten se onkin the end. Firefoxin kehitys on ollut jo noin kolme vuotta ihan hyydyksissä. Epäilen todella että Firefox saisi enää Operaa ja Chromea mitenkään kiinni käytettävyydessä ja nopeudessa.


    • Vastahan tänään uutisoitiin, että Mozillalla on 3v sopimus Googlen kanssa. Chrome ja Opera eivät uhkaa Firefoxia kun eivät ole yrityskäyttöön sopivia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      75
      4321
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      109
      4066
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      152
      2555
    4. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2517
    5. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      67
      2387
    6. 133
      2116
    7. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      42
      2087
    8. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      50
      1973
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      63
      1730
    10. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      54
      1718
    Aihe