En pysty osallistumaan keskusteluun!

Mitä ihmettä

Ostin halvan käytetyn läppärin. Kun yritän sillä osallistua Suomi 24 keskusteluihin sanotaan ettei pysty koska olen muka rikkonut sääntöjä. Entinen omistaja laittanut asiattomia viestejä, miksi minua rangaistaan, mitä voin tehdä, tämä on oikeusmurha!

Nyt kirjoitan duunikoneella, miten asian voi oikaista?

21

387

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Verkko.

      Käytä vältyspalvelinta.

    • IP-numeron pitää vaihtua. Useimmilla on kotona vaihtuva IP. Entisellä omistajalla ei ole asiassa minkäänlaista osuutta, joten hänelle ei kannata keuhkota, munaat vain itsesi. Jostain syystä suomi24 bannaa IP-numeroita, mikä on yleensä hyödytöntä ja kiusaa syyttömiä.

    • IPIPIPIP IP

      S24 on tehnyt tuota jo parisen viikkoa, siis katkaissut tuolla ilmoituksella toiminnan.
      Tee sillee että suljet mokkulan tai modeemin ja käynnistät sen uudestaa, IP:n pitäis silloin vaihtua ja sä voit kirjottaa tänne taas.
      Ilmeisesti se katkaisee yhteyden sitten seuraavalla kerralla taas, mutta toista tuo sammutus.
      HUOM. Selainta tai konetta ei tarvitse sammuttaa. Selaimen sivukin pysyy näytöllä auki tuon operaation aikana.

    • Heh..

      Itselle on tullut sama ilmoitus jo 6 kertaa, vaikka saletisti en ole rikkonut mitään sääntöjä. Eilen oli sulku päällä kahteen eri kertaan.
      Niitä tulee ja menee pikatahtiin nykyään täällä soomi24:ssä, heillä kun on systeemit sekaisin.

    • ¤_¤

      Se voi olla myös teknisesti vaikea asia, kun tosiaan ne IP-osoitteet muuttuvat, kunhan sulkee mokkulan vähäksi aikaa ja kytkee taas uudelleen päälle.

      Tietäneekö noista itse asiassa kukaan? Mokkula-yhteyksistä?

    • NomENe

      kirjaston koneelle, sehän se jne... yleensä duoda duoda, noh nih!!!

    • sgsdgsagsagsagsgdg

      testing...

    • bannister

      Älä osta käytettyä konetta nimimerkiltä M-Kar !

    • öhöhöh..

      Noita bannauksia tulee nykyään kuin turkin hihasta, vaikka ei olisi kirjoittanut tänne mitään kuukausiin.
      Äsken itselleni tuli ties monesko, enkä pysy enää laskuissa mukana.

      http://kproxy.com/servers.jsp

    • BUAH..

      Nyt on itsellä kahdessa eri koneessa eri IP:llä molemmissa bannaus päällä, vaikka en ole rikkonut mitään sääntöjä.
      Molemmissa omat SIM-kortit mokkuloissa.

    • semmosta se
      • BUAH..

        Jep.
        Saunalahdesta kyse.


    • Seppo.
      • ggfgfgdxx

        paskat tor auta se antanut samaa virhettä jo ennen saunalahden nat muutosta

        firefoxin lisäosa anonymox auttaa


      • Kysyn vaan

        Miten tuo toimii?


    • IP

      anonymoX on kätevä.Voi vaihdella ip:tä milloin haluaa.

      • Tämä muuten näyttäisi toimivan loistavasti!

        Ilmeisesti Saunis jakaa samaa IP:tä tosi monelle ja samalla tosi moni niistä on suomi24:n bannaama. Tästä syystä IP:n vaihtuminenkin tuottaa usein taas uuden bannatun IP:n.


    • kiiree2

      Hei, asiaa sivuten kännykkä putosi lattialle ja pamautin 3kertaa pinin väärin, kysyy pukkia, jota en muista, eikä ole papereissa. Miten saan tämän puhelimen nyt auki, ei ole aikaa mennä huomenna liikkeisiiin. Kiitos.

      • 10+8

        loistava valinta sijoittaa kysymys tähän keskusteluun..

        hae prepaid, tuollaista varten itsellä on avaamattomia prepaideja muutama.

        pukin saat matkapuhelinoperaattoriltasi. soita sinne hehehehe.


      • Sonera.
        10+8 kirjoitti:

        loistava valinta sijoittaa kysymys tähän keskusteluun..

        hae prepaid, tuollaista varten itsellä on avaamattomia prepaideja muutama.

        pukin saat matkapuhelinoperaattoriltasi. soita sinne hehehehe.

        Soneralta saa puk-koodin omilta sivuilta.


    • joulupukki jo matk..

      NATtaus on ihan ymmärrettävä toimenpide saunalahdelta koska firmoille jaettava IP-alue on erittäin rajallinen luonnonvara. Myöskin yksittäisen kuluttajan kannalta NATtaus auttaa tietoturvan parantamisessa. Eipähän ainakaan ihan jokainen aloitteleva pankki-salasanojen vakoilija osaa sitä kiertää.

      Mutta itse ongelma S24 keskustelupalstojen käytössä on S24:lla itsellään. Se haittaa 100-1000 kertaisesti enemmän syyttömiä sauniksen (tai yhtälailla kaikkia internet palvelutarjoajien) asiakkaita kuin varsinaisten bannerien aiheuttajia.

      Mutta jos S24 estää näitä mahdollisesti tuhansien käytössä olevia yhteisiä IP-osoitteita toimimasta niin kalikka kalahtaa omaan nilkkaan. Jos ei medialla ole mainoksia lukevia asiakkaita koska niiden pääsy mediaan on estetty niin kohta ei ole myöskään rahoittajia koska ei ole mitään mieltä maksaa S24:lle tyhjästä.
      Ja ei mene kauaa kun ei ole myöskään S24:aa. :(

      Kannattais alkaa S24:lla pikaisesti kaivamaan mietintämyssyä takaisin päähän ja ottaa pikapalaveri tämän asian tiimoilta jo ennen joulua että olis jotain mahdollisuuksia joululahjoihin vielä ensi vuoden joulunakin!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      116
      2406
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      38
      1471
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      642
      1004
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      888
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe