Bretagneen?

Jani-88

Minua kiinnostaisi matkustaa Bretagneen, mutta olen ihan tietämätön Ranskassa matkustelusta, joten tässä olisi muutama kysymys?

- Miten on kätevintä matkustaa Bretagneen? Suomesta lentäen Pariisiin, mutta entä siitä eteenpäin? Junallako? Minkä hintaista on?
- Onko Ranskassa (ja siis etenkin Bretagnessa) hyvin toimivaa joukkoliikennettä? Kiinnostaisi kierrellä pikkukaupunkeja ja -kyliä, joten onnistuuko sellainen joukkoliikenteen avulla? Jos joku tietää jonkin bussiyhtiön nettisivut, josta voi katsella reittejä/aikatauluja/hintoja, niin voi laittaa linkin.
- Itseäni kiinnostaa bretonin kieli kovasti ja tekisi mieli päästää käymään paikoissa, joissa sitä voisi oikeasti kuulla puhuttavan. Mihin kannattaisi suunnata?

1

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      44
      4806
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      60
      2661
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1064
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1035
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1024
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      124
      989
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      954
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      865
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      854
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      52
      820
    Aihe