hääkutsusta kieltäytyminen

hääboikotti?

onko muita jotka on kutsuttu häihin ja sanoneet, etteivät tule... Syitä? Sain kutsun tekstarilla ja ilmoitin etten mee. En ole pitänyt yhteyttä hääpariin ja uskoni tulevan liiton kestämiseen, saatikka edes solmimiseen on horjuva. Lisäksi en luota toiseen liiton osapuolista tuttavana, kaverina tai ystävänä.

Aiemmin olen kieltäytyny yhden toisen parin vihkiäisistä, mutta sanonut kyllä heidän hääjuhlalleen, koska hääpari vihittiin sellaisin uskonnollisin menoin jotka eivät omaan vakaumukseeni sovi. Hääpari ymmärsi hyvin. Teollani viestitin omasta kannastani heidän uskontoonsa, mutta rakkautensa ymmärsin ja liiton kestävyyteen/aitouteen uskoin, joten menin hääjuhlaan jossa uskonto ei ollut niin vahvasti esillä kuin vihkiäisissä.

4

676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oijtem

      Ei tietenkään ole pakko mennä. Jos henkilö kuitenkin on sinulle tärkeä, on osallistuminen merkki siitä että olet onnellinen hänen puolestaan, valinnastaan huolimatta. Tietenkin jos et ole ollut heihin edes yhteydessä, miksi menisit.. Itse en edes kutsu sellaisia ketkä eivät ole minulle tai miehelleni läheisiä ihmisiä.

    • Ole fiksu- yritä ede

      Harvat häät on sellaisia, että kaikki kutsutut pääsee paikalle. Yleensä kiitetään kutsusta ja ollaan pahoillaan esteestä. Estettä ei tietenkään tarvitse eritellä ja hyvät tavat tulee aina muistaa (=ei sinun tarvitse päteä omilla ajatuksillasi, jos et luota heidät rakkauteensa, vaan pidät mölyt mahassasi)

    • &&& ??? %%% !!

      Ihmettelen sinun kantaasi että kun oli uskonnolliset seremoniat jotka eivät sopineet sinun vakaumuksellesi, ettet menny, tavallisesti on kysymys hääparista ja sen hetken kyllä kestää olla siellä vaikka olisikin seremoniat joihin et kulauta korvaasi. Et kai voi olla niin oikosuorainen että et voi olla todistamassa tapausta toisten suuresta päivästä vain sillä että ajattelet toisin, se on heidän päivänsä.
      Oma isäni oli myös EI uskovainen mutta juuri sellainen hetki teke sen että vieras voi unohtaa oman itsensä tärkeyden, ja ajatella muita ja heidän suurta päiväänsä.Niin ajatteli isäni eikä ollut vaikeuksia kunnioittaa toisia vaikka moni oli uskovainen.

    • Olen kieltäytynyt kaksi kertaa hääkutsusta. Ensimmäisellä kerralla olin juuri pari kuukautta aiemmin muuttanut ulkomaille, ja viikonlopuksi Suomeen lähteminen olisi ollut liian raskasta ja kallista. Toisella kerralla olin häiden aikaan lomamatkalla Thaimaassa, eikä pariskunta ollut minulle niin läheinen, että olisin häiden takia ruvennut perumaan lomaani.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4822
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3952
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1376
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1334
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      169
      1309
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      553
      1198
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe