Pedagoginen arvio

Milo_1

Voisiko joku kertoa minulle mitä on(oikeasti) taustalla jos lapsesta tehdään pedagoginen arvio. Lapseni saa kokeista keskimäärin 7- 8 arvosanoja ja tämän arvion mukaan tarjottu tukiopetus ei kuitenkaan riitä lapselleni. Kokemuksia kenelläkään?

8

3003

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kurppananpeetu

      Kyllä on ihme juttu. Lapsesi arvosanat ovat hyviä, mutta tarjottu tukari ei riitä? Miksi tukaria ylipäänsä on tarjottu? Eipä se tukarin tarjoaminen paljon pelasta, jos sitä ei oteta vastaan...

      Onko kyse siitä, että lapsesi arvosanat ovat noin yleensä ok, mutta joku tietty aine ei ota onnistuakseen? Onko sinulle varmasti kerrottu kaikki koearvosanat? Kovin monet lapset "unohtavat" näyttää kotona niitä huonoja arvosanoja. Jos et lue koulun sähköistä tiedonvälitystä, et tiedä, mitä todelliset arvosanat ovat olleet.

      Olisiko taustalla sosiaalisten kykyjen vajavaisuus tai peräti suoranainen häiriköinti? Millähän luokalla lapsesi on? Asiat ovat alakoulun puolella vähän erilailla kuin yläkoulussa.

    • Ammattikasvattaja

      Uusien erityisopetuslakien mukaan pedagoginen arvio tehdään siinä vaiheessa, kun lapsen kohdalla harkitaan siirtymistä yleisen tuen piiristä tehostetun tuen piiriin.

      Lapsesi on siis todennäköisesti jo saanut yleistä tukea eli esim. tukiopetusta, erityisopettajan tukea ym.

      Tehostetttu tuki tarkoittaa sitä, että lapselle voidaan esim. opettaa jossain määrin suppeampia oppiaineksia joko yhdessä tai useammissa aineessa. Kokeita voidaan jossain määrin helpottaa.

      Kuulostaa oudolta, mikäli koetulokset KAIKISSA aineissa ovat selkeästi hyväksyttyjä. Ehkä jokin aine EI suju? Niin täytyy olla - muuten pedagogista arviota ei tehdä.

    • nuorin lakimieheksi

      Meillä lapset kaikki ovat kympin oppilaita,eikä koskaan ole tukiopetusta saaneet. Haluisivat kovasti ja minäkin, mutta ei kuulema saa. He käyvätkin omakustanneisella kieli matikka ym kursseilla, ja ovat varmaan koulun parhaita.
      Tavoitteena on hyvä ammatti, lääkäri, lentäjä, pusýgologi, tiedemies, ja semmosia. Itse olen ylikoulutettu filosofi.

    • puuhpööh

      Todennäköisesti pedagoginen arvio halutaan tehdä, kun joku yksittäinen aine ei suju kuten pitäisi. Itse ehdottaisin tehostettua tukea, jos koenumerot alkavat vitosella tai ehkä joskus kutosella mutta tuen tarve on selkeä. Joillekin oman toiminnan ohjaus (Esim. miten aloittaa tehtävien tekemisen yms. siihen liittyvää) voi olla niin heikkoa, että he tarvitsevat tehostettua tukea.
      Tukiopetus on yleistä tukea ja on sekä lapsen että koulun etu, että tehdään suunnitelma tehostetusta tuesta. Meillä se tarkoittaa käytännössä oikeutta erityisopettajan tukeen ja ehkä lisää tukiopetusta vielä suunnitelmallisemmin kuin yleisen tuen aikana (silloinkin saa tukiopetusta ja voi käydä erkkaopella mutta ei niin säännöllisesti kuin tehostetun tuen aikana).
      Tehostettu tuki EI tarkoita vielä minkään aineen yksilöllistämistä vaan oppiaines on sama kuin muillakin. Opettaja vain vielä vääntää enemmän rautalankaa kuin ehkä muuten tekisi. Sitten jos tämä tehostettu tukikaan ei auta, voidaan tehdä esitys erityisoppilaaksi siirtämisestä eli siirto erityisen tuen piiriin. Silloin voidaan yksilöllistää aine tai kaksi. Tämäkään ei tarkoita sitä, että lapsi siirtyy pienryhmään, jos on mahdollista antaa riittävästi tukea lähikoulussa. Se on aina oppilas- ja koulukohtaisesti arvioitava juttu (tai ainakin pitäisi olla).

    • aktiivisesti mukana

      Opettajista kannattaa myös tehdä pedagoginen arvio,ovatko he päteviä toimimaan lasten opettajina. Minä ainakintarkkailen hyvin paljon lasteni opettjia , olenaina tarkkaillut ekasta luokasta asti vuodesta 90 kunesikoinen lähti kouluun, ja se jatkuu niin kauan kunnes viimeinen on työelämässä.

      Arvostelen ja aina epäkohtien tullessa esiin puhuttelen, opastan ja neuvon opettajaa ja jos ei mene perille, pidämme koouksen ja valitan korkeimmille tahoille.
      Tähän mennessä on hyvint oiminut. Näin meillä, ja olemme tyytävisiä.

      • Kurppananpeetu

        Menisit pois saastuttamasta tätä palstaa! Meille täysjärkisille joululahjaksi...


    • Ule23

      Koska erityisopettajille täytty olla jonkinlainen tarkoitus. Niitä asiakkaita täytyy saada jostain että olisi työpaikka. Suomessa rikotaan ihmisoikeuksia koko ajan. Kai ymmärätte että ihmisen pakottaminen vastaanotamaan tukea on ihmisoikeusvastaista?

      • Anonyymi

        Päinvastoin, tuen saaminen on ihmisoikeus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe