Pedagoginen arvio

Milo_1

Voisiko joku kertoa minulle mitä on(oikeasti) taustalla jos lapsesta tehdään pedagoginen arvio. Lapseni saa kokeista keskimäärin 7- 8 arvosanoja ja tämän arvion mukaan tarjottu tukiopetus ei kuitenkaan riitä lapselleni. Kokemuksia kenelläkään?

8

3045

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kurppananpeetu

      Kyllä on ihme juttu. Lapsesi arvosanat ovat hyviä, mutta tarjottu tukari ei riitä? Miksi tukaria ylipäänsä on tarjottu? Eipä se tukarin tarjoaminen paljon pelasta, jos sitä ei oteta vastaan...

      Onko kyse siitä, että lapsesi arvosanat ovat noin yleensä ok, mutta joku tietty aine ei ota onnistuakseen? Onko sinulle varmasti kerrottu kaikki koearvosanat? Kovin monet lapset "unohtavat" näyttää kotona niitä huonoja arvosanoja. Jos et lue koulun sähköistä tiedonvälitystä, et tiedä, mitä todelliset arvosanat ovat olleet.

      Olisiko taustalla sosiaalisten kykyjen vajavaisuus tai peräti suoranainen häiriköinti? Millähän luokalla lapsesi on? Asiat ovat alakoulun puolella vähän erilailla kuin yläkoulussa.

    • Ammattikasvattaja

      Uusien erityisopetuslakien mukaan pedagoginen arvio tehdään siinä vaiheessa, kun lapsen kohdalla harkitaan siirtymistä yleisen tuen piiristä tehostetun tuen piiriin.

      Lapsesi on siis todennäköisesti jo saanut yleistä tukea eli esim. tukiopetusta, erityisopettajan tukea ym.

      Tehostetttu tuki tarkoittaa sitä, että lapselle voidaan esim. opettaa jossain määrin suppeampia oppiaineksia joko yhdessä tai useammissa aineessa. Kokeita voidaan jossain määrin helpottaa.

      Kuulostaa oudolta, mikäli koetulokset KAIKISSA aineissa ovat selkeästi hyväksyttyjä. Ehkä jokin aine EI suju? Niin täytyy olla - muuten pedagogista arviota ei tehdä.

    • nuorin lakimieheksi

      Meillä lapset kaikki ovat kympin oppilaita,eikä koskaan ole tukiopetusta saaneet. Haluisivat kovasti ja minäkin, mutta ei kuulema saa. He käyvätkin omakustanneisella kieli matikka ym kursseilla, ja ovat varmaan koulun parhaita.
      Tavoitteena on hyvä ammatti, lääkäri, lentäjä, pusýgologi, tiedemies, ja semmosia. Itse olen ylikoulutettu filosofi.

    • puuhpööh

      Todennäköisesti pedagoginen arvio halutaan tehdä, kun joku yksittäinen aine ei suju kuten pitäisi. Itse ehdottaisin tehostettua tukea, jos koenumerot alkavat vitosella tai ehkä joskus kutosella mutta tuen tarve on selkeä. Joillekin oman toiminnan ohjaus (Esim. miten aloittaa tehtävien tekemisen yms. siihen liittyvää) voi olla niin heikkoa, että he tarvitsevat tehostettua tukea.
      Tukiopetus on yleistä tukea ja on sekä lapsen että koulun etu, että tehdään suunnitelma tehostetusta tuesta. Meillä se tarkoittaa käytännössä oikeutta erityisopettajan tukeen ja ehkä lisää tukiopetusta vielä suunnitelmallisemmin kuin yleisen tuen aikana (silloinkin saa tukiopetusta ja voi käydä erkkaopella mutta ei niin säännöllisesti kuin tehostetun tuen aikana).
      Tehostettu tuki EI tarkoita vielä minkään aineen yksilöllistämistä vaan oppiaines on sama kuin muillakin. Opettaja vain vielä vääntää enemmän rautalankaa kuin ehkä muuten tekisi. Sitten jos tämä tehostettu tukikaan ei auta, voidaan tehdä esitys erityisoppilaaksi siirtämisestä eli siirto erityisen tuen piiriin. Silloin voidaan yksilöllistää aine tai kaksi. Tämäkään ei tarkoita sitä, että lapsi siirtyy pienryhmään, jos on mahdollista antaa riittävästi tukea lähikoulussa. Se on aina oppilas- ja koulukohtaisesti arvioitava juttu (tai ainakin pitäisi olla).

    • aktiivisesti mukana

      Opettajista kannattaa myös tehdä pedagoginen arvio,ovatko he päteviä toimimaan lasten opettajina. Minä ainakintarkkailen hyvin paljon lasteni opettjia , olenaina tarkkaillut ekasta luokasta asti vuodesta 90 kunesikoinen lähti kouluun, ja se jatkuu niin kauan kunnes viimeinen on työelämässä.

      Arvostelen ja aina epäkohtien tullessa esiin puhuttelen, opastan ja neuvon opettajaa ja jos ei mene perille, pidämme koouksen ja valitan korkeimmille tahoille.
      Tähän mennessä on hyvint oiminut. Näin meillä, ja olemme tyytävisiä.

      • Kurppananpeetu

        Menisit pois saastuttamasta tätä palstaa! Meille täysjärkisille joululahjaksi...


    • Ule23

      Koska erityisopettajille täytty olla jonkinlainen tarkoitus. Niitä asiakkaita täytyy saada jostain että olisi työpaikka. Suomessa rikotaan ihmisoikeuksia koko ajan. Kai ymmärätte että ihmisen pakottaminen vastaanotamaan tukea on ihmisoikeusvastaista?

      • Anonyymi

        Päinvastoin, tuen saaminen on ihmisoikeus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      202
      4404
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      58
      3142
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      88
      1737
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1316
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      12
      1314
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      23
      1117
    7. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      10
      1101
    8. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      49
      1075
    9. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      247
      1073
    10. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      49
      976
    Aihe