Olen menossa Usaan vierailemaan siellä asuvan poikaystäväni luokse, ja mietin että joudunkohan kauheasti selittelemään maahantulohaastattelussa etten ole jäämässä maahan tai ei ole aikeita mennä naimisiin tms.. Vai olisiko helpompi antaa heille jonkun hotellin osoite ja sanoa että olen tulossa vain lomailemaan? Tarkistavatko he mistään että yövynkö oikeasti hotellissa jos niin sanon? Vai onko parasta vaan rehellisesti sanoa niinkuin asia on.. Kokemuksia?
USAan poikaystävän luokse
4
234
Vastaukset
Helpointa sanoa että "visiting my friend" ja antaa se oikea osoite. Kysyvät varmaan kauanko aiot olla ja vastaat sitten sen ajan mitä tiedät siellä olevasi (1-3 viikkoa oletan?). Ja paluulippu sulla kuitenkin varmaan on joten jos alkavat kysymään hankalia niin näytä sitä.
Eikä ne niitä osoitteita tarkistele sen kummemmin, ole huoletta. Immigrationin läpi menee niin paljon populaa päivittäin etteivät ne jaksa alkaa sen kummemmin rehellisen näköisiä suomalaisia tenttaamaan.- olliolliolli
Vaimoni on syntyjään kainuulainen ja sen viattomamman näköistä ja rehellisempää ihmistä saa hakea maan päältä, mutta niin vain joutui JFK:lla sivuhuoneeseen lisäkuulusteluihin.
Eli se siitä sinun "rehellisen näköinen suomalainen" tarinasta.
Eikä tuo paluulippu alibikaan ole mikään pinteestä vapahtaja.
- Varaa hotelli
Eivät päästä maahan, jos selität jotain amerikkalaisesta poikaystävästä tai edes ystävästä. Varmin tapa on, että varaat ensimmäiseksi yöksi hotellin ja pidät mukana varaustositetta. Eihän sinne hotelliin ole pakko mennä, riittää että se on varattu.
- Hysteriaa
Ei siinä mitään pahaa ole, jos matkustaa Yhdysvaltoihin tapaamaan ystäviään. Sinne matkustaa joka vuosi miljoonia ihmisiä ihan vain tästä syystä. Ei se ole sen kummempaa, kuin vastaavasti joku ulkomaalainen (esim. Yhdysvalloista) matkustaa Suomeen tapaamaan ystäviään. Älkää nyt hysterisoiko ihan normi matkustamista.
Tottakai voit ilmoittaa jonkun hotellin osoitteen asumispaikaksesi, mutta ihan yhtä hyvä osoite on ystäväsi osoite. Osoite täytyy kuitenkin olla maahan tullessa.
Maahanpääsyyn tai sen estämiseen vaikuttaa oma käyttäytymisesi maahantulotarkastuksessa. Suomalaiset ovat siinä jonossa aina vahvoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1024867Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2133886Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371354
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701353En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531145