Z-juna?

Onko Z-juna nostettu kokonaan pois raiteiltaan?
6250
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hä? Mikäs juttu tämä sitten on?

Äänestä

Mikä on tset-juna? Joku jekku, vai? Elikkä onko jotrtai tekemistä tsetseenie kans?

Äänestä

Se ei oo mikkää setseenijuna, vaa hitas paikalisjuna mikä ajjaa eestaas Hesaan.

Äänestä

VR - Elämä raiteiltaan.

Äänestä

Lähijunamatkustus Lahden ja Helsingin välillä on edelleen kasvussa. Lisääntynyt suosio ei kuitenkaan tuo uusia Z-junavuoroja Lahti-Helsinki välille.

Tänä vuonna matkustajia Z-juniin Lahden asemalta astunut sisään ja poistunut jo 860 000. Viime vuonna matkustajia Lahdessa oli noin 100 000 vähemmän.

Viidessä vuodessa taajamajunaliikenteen matkustajamäärä Lahden ja Helsingin välillä yli kaksinkertaistunut. Z-junavuoroja ei silti tule ensi vuonna lisää - nykyinen aikataulusto on voimassa kesäkuun alkuun saakka.

VR on sen sijaan lisännyt matkustajavaunuja ruuhkaisimpiin Z-juniin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miksi muutettu kirjoitti:

Onko Z-juna nostettu kokonaan pois raiteiltaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu