Toivottavasti

Lappeenranta ei heitä rahojaan hukkaan.
Kaikki se reilut 20milj€ menee täysin turhuuteen jos uusi teatteri rakennetaan.
Palvelee vain kourallista koko populaatiossa.Tulee siinä istumapaikalle hintansa.
Herätkää ajoissa siellä päätöksenteossa.
7127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

On aivan älytöntä rakentaa teatteri Isonkristiinaan jonkin eliitin käyttöön. Paras sijoituspaikka uudelle teatterille olisi lentokentän päässä Prisman vieressä. Vielä jos se saataisi Prisman kanssa "saman katon alle", niin kävijämäärät kasvaisivat mahtavasti. Niinkuin Prismoissa yleensä niin huonoa tuotetta ei olekaan, ettei se kaupaksi menisi, kunhan vain saa bonusta. Sama koskisi teatteriesityksiäkin, ei tarvitsisi panostaa laatuun vaan määrään.

Äänestä
  • Ei olisi hullumpi ajatus perustaa teatteri Prisman jättihallin johonkin kolkkaan. Ei tarvittaisi miljoonaremonttia vanhaan teatteriin, eikä markkinamiesten kupattavaksi uutta. Teatteri voisi toimia non stop periaatteella. Siinä ruisleivän, jauhelihan ja lenkkimakkaraostosten lomassa voisi kokea samalla kulttuurielämyksen. Ai niin maitopurkki unohtui listasta. Näin kun ostoksiin mukaan voisi keskittää teatterilipun, voi sitä poonusten määrää. Moni poonushöynäytetty saattaisi käydä teatterissa pelkkien poonusten takia, näin saataisiin kulttuuria myös syvien rivien kansalaisille. Välillä voisi sielläkin olla tarjouksia, kuten esim. Viulun soittaja katon harjalla ma-ke ale hintaan 20€.

    Äänestä

Niinhän jo nytkin tehdään! Ei teatteria taviksille tehdä, vaikka ihan mielellään kävisivätkin katsomassa oikeita esityksiä."Eliitille" ne esitykset suunnataan. Lippujen hinnat ovat vaan kovin korkeat ja ohjelmisto ei sytytä yhtään!

Äänestä

turha laittaa veronmaksajien rahoja mihinkään niin turhaan kuin teatteri

Äänestä
  • Näin säätöjen aikana.Teatterin sain lopettaa ja työtekijät kilometritehtaalle.

    Äänestä

Onkohan "Kreikan tauti" tarttunut Lappeenrantaan? Hienoa pitää saada, vaikka lainarahalla. Paljon en vanhoja aikoja haikaile mutta nykyisessä taloustilanteessa olisi hyvä muistaa vanha ohje "suu säkkiä myöten"- elämisestä. Nykyisen teatterin voisi remontoida vaihe vaiheelta aloittaen teatterin työntekijöille vaarallisista tiloista kulissien takana. Siellä lienee ongelmia ilmanvaihdossa ja sähkövirityksissä. On vanha klisee muistuttaa seuraavista vaaleista mutta pidetään tämä asia mielessä kun seuraavat kunnallisvaalit ovat edessä. Me veroilla raskautetuthan täällä maksajina ollaan.

Äänestä
  • Kuka sitä uutta teatteria tarvitsee? Tämä touhu on yhtä teatteria. Kaupungilla isot velat ja lisää pitäisi ottaa. Kuka sen maksaa, pöllöt!?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


turhaa aivan turhaa kirjoitti:

Lappeenranta ei heitä rahojaan hukkaan.
Kaikki se reilut 20milj€ menee täysin turhuuteen jos uusi teatteri rakennetaan.
Palvelee vain kourallista koko populaatiossa.Tulee siinä istumapaikalle hintansa.
Herätkää ajoissa siellä päätöksenteossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu