Vinkkejä Okinawasta

travellllllerrrr

Olen menossa keväällä Japaniin ja piipahdan vajaan viikon visiitillä Okinawalla. Olen yrittänyt tutkailla mitä kaikkea kannattaisi yrittää nähdä ja missä käydä, joten kysyisin saarella käyneiltä vinkkejä.

Majapaikkana on pääkaupunki Naha, mutta haluaisin tutustua sekä saaren etelä- että pohjoisosaan. Rannallakin olisi mukavaa pistäytyä - uimaan ei ole pakko päästä mutta jos auringosta pääsisi nauttimaan niin olisi huippua. Missä on Okinawan parhaat rannat ja miten niille löytää? Okinawalla on tutkimani mukaan bussilinjoja, mutta ovatko ne kuinka toimivia ja kannattavia? Millainen rantaetiketti Okinawalla on? Onko ns vapaita rantoja vai maksullisia? Entä millainen on paikallisten englanninkielen osaaminen? Japania kun en juurikaan osaa niin täytyy turvautua englantiin.

Kiitos etukäteen niille, jotka jaksavat kertoilla kokemuksia ja vinkkejä. :)

5

1908

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PITÄIS PÄRJÄTÄ

      Olen käynyt ainoastaan Japanin pääsaarella Honshulla (Tokiossa ja Kobessa), joten henkilökohtaista kokemusta ei Okinawan saarelta ole. Se käsitys minulla on okinawalaisten englannin kielen taidosta, että se on parempi kuin muualla Japanissa. Tämä johtunee etupäässä siitä, että Okinawalla sijaitsee Yhdysvaltain sotilastukikohta. Omasta mielestäni Japani on Etelä-korean ja Singaporen ohella paras matkustuskohde Aasiassa. Tosin ihan joka paikkaan ei ole hyvä mennä tällä hetkellä keväisen tsunamin aiheuttamien tuhojen ja ydinonnettomuuksien takia.

      • Anonyymi

        Väärä käsitys. Nahassa englannin osaaminen on ainakin ravintoloissa ja baareissa hyvin heikoissa kantimissa, paljon huonompaa kuin pääsaarilla. Johtunee siitä että Okinawa on japanilaisten Kanaria, jossa isossa kuvassa lähes kaikki turistit on japanilaisia. Kyllä Okinawalla toimeen tulee englannilla ja kaikki opasteet on englanniksi, mutta ruokabaareissa menee huitomiseksi.
        Ulkomaalaisille palvelukulttuuri Nahassa on selkeästi huonompaa kuin pääsaarilla. Esimerkkinä mainostavat tavarataloissa ALV-palautuksen mahdollisuutta turisteille, mutta kun olet ostanut tuotteen ja pyydät veron palauttamista, palauttaminenpa ei onnistukaan, eikä kukaan puhu englantia.


    • Tokyo-Jim

      Okinawalla on tullut käytyä toistaiseksi vain kerran ja silloinkin marraskuussa (ei parasta rantaloma-aikaa). Tosin nähtävää ja tekemistä siellä riittää kyllä. Okinawallahan on oma kulttuurinsa ja kielensäkin. Liikkuminen hoitui vuokra-autolla ja Nahan alueella monorail-junalla (eipä siellä muita tainnut ollakaan). Naha ei ole hirveän iso, jalankin pääsee moneen paikkaan.

      Historiasta kiinnostuneelle Okinawa on hieno paikka, historiallisia paikkoja löytyy useita. Jos sinulla on viikko käytössäsi, niin suosittelen piipahtamaan jollain pienemmistä lähisaaristakin. Omaan reissuun ei saatu mahtumaan, mutta "we'll be back".

      Suosittelen pistäytymistä syömään johonkin Nahan lukuisista pienistä ravintoloista, hyvää okinawalaista ruokaa ja usein iltaisin saattaa olla myös paikallista live-musiikkia.

      En tiedä mistä olet tietoa yrittänyt tähän mennessä etsiä, mutta kokeile ainakin tätä sivustoa, löytyy myös ranta-opas:
      http://www.okinawa-information.com/

    • travellllllerrrr

      Kiitos molemmille kovasti vastauksista. :)

      Tokyo-Jim: Kuinka helppoa/vaikeaa Okinawalla on suunnistaa jos vuokraa auton? Eli lähinnä onko tienviitat myös englanniksi ja millaista liikenne on? Olen miettinyt, että auton vuokraaminen voisi olla kannattavaa siinä mielessä että pääsee liikkumaan miten ja milloin haluaa. Olisiko sinulla tietoa esim skootterin vuokrauksesta? Saako Okinawalla kyydittää? :)

    • chromecoma

      Englantia osataan jonkin verran, toiset enemmän toiset vähemmän, mutta elekieli yhdistettynä yksinkertaisiin sanoihin helpottaa. Suurin osa paikallisista on hyvin avuliasta.

      Jos vasemmalla puolella liikennettä ajaminen ei jännitä niin auton vuokraaminen on hyvä keino kiertää saarta. Auton vuokrakaan ei ollut mikään kovin suuri ja se kulutti niin vähän, että tankkauksestakaan ei tullut lisäkuluja.

      Skootteria ei vuokrattu jos ei ollut japanilaista ajokorttia. Eli kansainvälinen ei käynyt, mikä tuntui hiukan hölmöltä.

      Bussilinjoja löytyy, mutta vuorot ei ilmeisesti ole kovin säännöllisiä.

      Suunnistaminen oli helppoa. Ostimme Okinawan kartan ja lisäksi autossa oli navigaattori, joka näytti sen hetkisen sijaintimme ja käytimme sitä apuna kartalla pysymiseen (olisi varmasti ollut muuhunkin siitä navista, mutta kun oli japaniksi niin ei tullut oikeen käytettyä). Tiet oli enimmäkseen merkitty englanniksi.

      Hieno saari!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      223
      1399
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      248
      954
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      89
      856
    4. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      752
    5. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      66
      742
    6. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      48
      703
    7. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      80
      614
    8. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      611
    9. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      24
      605
    10. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      67
      604
    11. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      109
      589
    12. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      49
      588
    13. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      569
    14. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      303
      565
    15. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      563
    16. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      34
      554
    17. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      46
      548
    18. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      534
    19. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      519
    20. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      519
    Aihe