Oletteko kokeilleet sivaltaa härkäruoskalla (bullwhip) toista selkään? Uskaltaisikohan sitä kokeilla, voiko tulla pahaa vammaa? Länkkäreissä ukot aina huutaa kun saavat ruoskaa vaikka ovatkin raavaita miehiä.
Miltä härkäruoskan isku tuntuu?
24
1507
Vastaukset
- wimppi olet
miksi et kokeile-- vai oletko wimp?
- paukuta muta
ei ole minulla sellaista, maksavat paljon mutta täytyy kyllä joskus hankkia. Kokeilisin jos olisi mahdollista olisi se sen verran hieno kokemus.
- Ruoskatietäjä
Härkäruoska on vaarallinen ja se voi myös tappaa.Punaisia viivoja tekevät pienet S/M piiskat.Ihan eri juttu.
- Ruoskatietäjä
Et näytä tietävän ruoskista mitään.
- pikkunipsuvaan
LOL miten härkäruoska voi tappaa? Ja minkäs värisen viirun se tekee jos ei punaisen, ehkä sinisen? :D
- vahvistaa vaan
Mutta kannattaa sitä varmaan kokeilla, ei se yksi kerta tapa.
- Ruoskatietäjä
Jos kovaa ja monta kertaa lyö,niin voi hyvinkin kuolla.Mutta totta se on,ei yksi kerta tapa.
- aijaija
Kipeeltä.
- hei ruoskaa
Varmaan nipsaisee ja polttaa? Veikkaisin minä.
- Juu. Elokuvissa
aina näytetään ihan totinen totuus.
- Renkaat ulvovat soratiellä
- Ukko lentää metritolkulla saatuaan luodin nahkaansa. Ampuja seisoo paikallaan.
- Autot räjähtää komeasti
- 2" piipulla .38 revolveri kaataa kivääriampujan noin 100 m etäisyydeltä
- Haavoittuneet hiukan laastaroituna osallistuu tappeluihin kuten ennenkin
- Muutaman metrin putoamisen jälkeen hiukan ravistellaan päätä ja jatketaan.
- Yhdellä kädellä roikutaan minuuttitolkulla ja pelastetaan jalassa roikkuva kaveri kanssa.
Ja sitten SciFi -filmit on vielä erikseen. - paukuukoki
Minkälaisen harhakuvan elokuvat antavat ruoskista?
- tapsa9876
Omistan ruoskan. En suosittele.
- lash aaah
Omistatko oikean härkäruoskan eli bullwhipin? Oletko vahingossa huitaissut itseäsi?
- Pertsan apulainen
Kun kokeilee niin on taas yhden kokemuksen rikkaampi!
- sonic boom
En tiedä, oletko tutustunut erilaisiin ruoskiin tai ruoskiin ylipäänsä, mutta jos olet, niin tiedät, että se ruoskan tunnusomainen "cracking sound", eli se pamahdus johtuu äänivallin murtumisesta. Se ruoskan kärjessä oleva kräkkeri (cracker) kulkee ruoskaa iskiessä huomattavasti ääntä nopeammin ja äänivalli murtuu pamahtaen.
Wikipediasta voi katsoa lisää, jos asia ei ole tuttu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Bullwhip
Omalle kohdallesi voit siis miettiä, että tuntuisiko sinusta mukavalta se, että jokin kohtuu pienialainen objekti sivaltaa selässäsi olevaa melkoisen ohutta ja herkkää ihoa reilusti ääntä nopeammin ja hurjalla voimalla? Se vedenpintakin on kuin kiveä, kun tarpeeksi suurella nopeudella siihen törmää. Sama pätee vauhdilla kulkevaan nailonnauhaan. Ei ole pehmeä enää.
Ruoskanheiluttajat aloittelijavaiheessaan onnistuvat usein vahingossa osumaan itseensä ja joka ikinen luultavasti on yhtä mieltä siitä, että sattuu ja paljon, vaikka ruoska ei epäonnistuneessa iskussa kuljekaan vielä edes äänen nopeutta.
Tietysti jokaisella meistä on omat perversiomme ja jotkut tunnetusti tykkäävät pienestä piiskauksesta. Jos siihen suuntaan menee mieltymys, kannattaa pysyä muoviviivaimissa taikka aikuisviihdepiiskoissa, sillä oikeilla ruoskilla selkiä paukuttaessa voi vammautua pahoin.
Tietysti, oma ihosihan se on, joka sieltä irtoaisi, mutta suosittelen, että jätät väliin. - paukkuaiaa
Eikai kyse ole mistään perversiosta vaan saattaahan joitakin ihmisiä kiinnostaa miltä tuntuu saada luoti jalkaan :D. Ehkä kyse on ihan silkasta tiedonhalusta.
- Raimo Mervin naapuri
Ruoskiminen sattuu, sen tiedän..
- aah nautintoa
Sattuuko nylon ruoska yhtä paljon kuin naudan tai kengurunnahkainen?
- hauskuutta vain
Ei siinä ole mitään ihmeellistä että haluaa kokeilla, kokeileehan jotkut pippurisumutettakin.
- katti paaaaa
Tuskinpa sen enempää kuin yhdeksänhäntäinen kissa.
- ruoska perkele
Mutta kokeilla kannattaa ehdottomasti. Odotan innolla!
- Arpipena
Eipä ruoska tuntunut enää miltään kun minua oli ensin vedetty motarilla neljä kilometriä auton perässä.
- indy1
Kattokaahan amerikan orjista otettuja kuvia. Kyllä se ruoska voi jonkin verran tehdä kipeää. Ja niinkuin selviää aiemmista kommenteista se ruoskan pää liikkuu yli 330 metriä sekunnissa. Hmm.. pistoolin luoti kulkee suunnilleen samaa vauhtia tullessaan piipusta ulos... kokeilkaa ja postatkaa kuvia johonki nettiin.
- Chat_Vert
Miksi ei kokeilla itsestään? Vai ystävän kanssa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2754699Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442877Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k302855Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761811Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061664Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151190