Mihin katosi ylpeä lahtelainen?

Mihin katosi ylpeä lahtelainen? Tällainen kaupunki! Tällaiset mahdollisuudet! Mutta täällä vain ruikutetaan ja koetaan missä tahansa vertailussa, että ollaan jotenkin muita huonompia. Tää ei ole mikään Helsingin lähiö tai takapiha. Me ei olla mitä tahansa suomalaisia. Nyt on aika lopettaa tuhnuttelu. Ollaan ylpeitä! Silloin muuttuu myös muiden mielikuva meistä.
30321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Olen samaa mieltä,Lahti on oikeasti mukava kaupunki ja kehityy koko ajan.On ihmisiä jotka valittaa aina, vaikka havajilla asuis.
Olen muuttanut tänne vuosi sitten ja TYKKÄÄN!! Olen ylpeästi uusi lahtelainen.
Ja täällä on ihmiset ihan jees,toista kun Hesassa!

Äänestä

Kuvitteletsä Krisu olevas lahtelainen jos sä oot ollu tääl vuoden? Tuskin oot tääl ennenku tulee 2 vuotta täyteen. Tää ei oo ihan noin iisi kaupunki. Kato sitä on ylpeys.

Äänestä

Miksi asua Lahdessa jossei siihen tyytyväinen ole? :D Eikö ole ressukoilla varaa muuttaa parempaan vai eivätkö muualta työtä saa tai muutenko ovat jollain tavalla sidottuja tähän cityyn? Naurettavaa vikistä Lahden olevan jaska city kun itse voisi tehdä jotain asian parantamiseksi...hymyile vaikka...tai muuta pois jos ei miellytä :(

Äänestä

Juuri näin. Asukaa ensin vuosikymmen siellä Helsingissä/ Tampereella, niin näette Lahdenkin hiukan paremmasssa valossa.

Lahden keskusta on kehittynyt huimasti enemmän 10 vuodessa kuin esim. Tre. Lahdessa on selvä keskusta toreineen ja selvästi isomman kaupungin viba.

Liikenteen ohjaus on huikeasti kehittyneempää kuin näissä suuremmissa kaupungeissa ja julkinen liikenne toimivaa ja nykyisin yhtä järjellistä maksuperusteineen kuin suuremmissa kaupungeissa.

Pienen kaupungin viehätys paremmilla palveluilla :) Sinne takaisin.

Äänestä

Lahdesta kotoisin, opinnot 6 vuotta Helsingissä ja sitten Tampereelle, josta en pois muuta. Nykyinen kotikaupunki hakkaa mennen tullen niin Helsingin, Lahdesta puhumattakaan.

Äänestä
  • Samaamieltä kyllä Lahti on takapajula, käpykylä, asuin Lahdessa seitsemänvuotta, ja nyt olen asunut täällä mansessa kaksivuotta, Lahdessa käyn enään vain pakollisilla ystävävierailuilla, en voisi kuvitella muuttavani takaisin.

    Äänestä

  • ex-lahtelainen. kirjoitti:

    Samaamieltä kyllä Lahti on takapajula, käpykylä, asuin Lahdessa seitsemänvuotta, ja nyt olen asunut täällä mansessa kaksivuotta, Lahdessa käyn enään vain pakollisilla ystävävierailuilla, en voisi kuvitella muuttavani takaisin.

    Hehheh..mutta vaivauduit silti Lahti Suomi24 palstalle haukkumaan Lahden...jotain vetoa tässä käpykylässä siis on. Voisi oikeasti jättää nuo kommentoinnit sikseen jos ei mitään hyvää sanottavaa ole, eikä levittää pskaa joulumieltä. Hyvää Joulua ja Uutta Vuotta vaan sinullekin!

    Äänestä

40 vuotta mennyt ja loppuvuosista ei tiedä mutta kuolemaan saakka täällä eletään varmasti. Sen jälkeen saa tuhkata ja tuhkat levittää Lahden radiomastojen tykö. Sitten sitä on vähän niin kuin lahtelainen kuoleman jälkeenkin ja on hieno muistomerkki.

Ei kaikki ole ruusuista ja tuskin missään on. Sitä varten valitetaan että saataisiin tästä ruusuisempaa. Päättäjät kun on täällä vähän, miten sen nyt sanoisi kiltisti....vajaa älyisiä. Parempaan suuntaan mennään kokoajan ja en nyt kaipaisi kuin parempaa terveydenhuoltoa joka on maan halvinta ja kuten sanotaan ettei halvalla saa kuin.....

Äänestä
  • Kyllä Lahdessa kuolee varmasti - ja nuorempana kuin jossakin sivistyskaupungissa.
    Mikä kehumisperuste on "Lahden keskusta kehittynyt", mitä helkkarin hyötyä sulle köyhälle on siinä, kohta ne bussit siirtyy Trion eteen parkkeeraa. Lahdessa oli jouluhökkelikylä torilla.Muka jotakin uutta. katotaan nyt mitä kauppiaille jäi käteen, kunhan kehtaavat kertoa. Ja sitten siihen tuleekin toriparkki.
    Taas muka jollekin jotain hyvää. Rahaa menee tällaisiin parkkeihin vähintäin 15 milj.euroa kun kaupunkiin tarvittaisiin muutakin kuin valelääkäritasoista porukkaa. Lahti upottaa rahat reppulääkäreihin, jotka osaa rahastaa rahat pörssiyhtiöihin ulkomaille jne...Sitten Lahti "hakee" Mm-kisoja vaikka ei lumesta enää tietoakaan. Hakureissut on kivoja seksibaarikeikkoja, vai mikä oli kohun syy viimeksi. Laskua tuli, eikä tässä vielä kaikki suinkaan. Lahti on todella Bad!

    Äänestä

Lahti is really BAD.
Kaupunki, joka on unohtanut köyhät ja asunnottomat, ei voi kutsua itseään Sivistyskaupungiksi.

Missä on em. ryhmien Joulujuhlat, jossa köyhäkin saisi jouluruokaa?

Äänestä

No Lahti ei ole mikään köyhien hyysääjä. Eikä tarvitse ollakaan.

Äänestä

Ja mitäs vttua asutte täällä jos kaupunki on niin *****? Ai niin parempaanhan teillä ei taida olla varaa edes muuttaa.

Äänestä

25 ensimmäistä vuotta Lahdessa ja nyt puolisen vuotta tampereella.. ainoa positiivinen seikka on että ravintoloita on enemmän Tampereella, mikä on ihan mukavaa valinnanvaraa.. muutoin ihmiset eivät ole kummempia, töissä olen törmännyt ärsyttävään "tehtaanomistajat" ja "työläiset" jaotteluun.. Lahti oli hyvä paikka kasvaa ja opiskella.

Äänestä

Tampere eli Manse ja Lahti, Suomen Chicago on minun suosikit kyllä ;) Stadi on myös kiva shoppailla jne mutta asumaan en jäisi.

Äänestä

Tämä kommentti kertookin kaiken Lahtelaisten sivistystasosta! Hävettää.

"No Lahti ei ole mikään köyhien hyysääjä. Eikä tarvitse ollakaan."

Onneksi pääsin sieltä pois.

Äänestä
  • No mihinköhän sinäkin pääsit. Kaisan mielestä (onko itsekin spurgu?) on oikein ruokkia kaupungin verovaroilla jotain spurguja jouluna vai vaikka he eivät mitään edes tee? Niitä varten on kelat ja kaikki muut ruoanjakamispisteet, hyvä joulumielikeräykset. Pitääkö kaupunki tähän vielä sotkea? Taitaa olla sinulla jotain vikaa päässä kun häpeät toisten sanomisia. Kyllä Suomessa köyhäkin saa. Lahti on sitä mitä on, jos on jotain valittamista voisi itse pyrkiä vaikuttamaan asioihin haluamallaan tavalla ja mene jakelemaan köyhille ruokaa ja pyydä heidät kotiisi pyhien ajaksi.

    Äänestä

Paljonko lahjoitit Hyvä Joulumieli-keräykseen ja montako köyhää pyysit kotiisi pyhien ajaksi?

Äänestä

Minä en lahjoittanut mitään, sori, mutta eipä ollut tarkoituskaan eikä kiinnosta, en itsekään mikään varakas ole, mutta hyvin olen pärjännyt.

Äänestä

Nyt se taas nähtiin - Hyvä antaa vähästäänkin, paha ei anna paljostaankaan.
Pahinta lienee asenteesi - ei kiinnosta. Olisiko peiliin katsomisen paikka?

Äänestä
  • Johan sanoin, että eipä tässä hyvin mene itselläkään ja köyhät saa kyllä kelan luukultakin, ei täällä käsittääkseni kukaan ole nälkään kuollut? Lahjoittakaa vain te punaiselle ristille ja muille, luuletteko että apu perille menee?

    Äänestä

Juurihan kehuit, kuinka mukavasti pärjäät.....Joopa joo.......
Auttaa voit myös muilla tavoilla - katsohan täältä - http://www.suurellasydamella.fi/

Olen itsekin tt-tuella, kun töitä ei ole - mutta - siitä huolimatta pystyin lahjoittamaan yhden ruokalahjakortin á 70eJouluksi vieläkin köyhemmälle.
Mitäpä jos säätäisit oman asenteesi kohdalleen tai jättäisit asiattomat kommenttisi pois.

Äänestä

En lahjoita, koska tarvitsen rahaa itsekin. Mutta mene vain kaupungille vikisemään tapahtumaa köyhille, kai se sieltä tippuu.

Äänestä

Tiedäthän sanonnan, minkälainen loppu ahneella on.......

Äänestä

Voi voi, kun ei rahaa ainakaan sinulle, kerjäläiselle tipu ;)

Äänestä

Sisälukutaito hukassa?
Enpä ole vielä tähän ikään mennessä joutunut kerjäämään, joten se siitä kommentistasi.
Olen vain sen verran kouluja käynyt, että osaan asettautua myös sen vähävaraisen ihmisen saappaisiin ja omalta osaltani autan siinä missä voin.

Jos ja kun Lahti on sinun kaltaisiasi aivottomia ja omahyväisiä ihmisiä täynnä, en yhtään ihmettele miksi kukaan olisi Lahdesta ylpeä.

Äänestä
  • Minun mielestäni tämä vaikuttaa kerjäykseltä kun niin huudellaan rahaa suomalaisille ''köyhille''. En ole Lahdesta ja jos yhtään helpottaa niin olen tunkenut rahaa romanikerjäläisen kuppiin, jostain syystä ei huvita antaa rahaa ''köyhälle'' suomalaiselle. Tosin en tiedä mihin raha päätyy, mutta olin myöskin kerran todistamassa, Helsingissä, kun joku ''jätkä'' potkaisi vanhan romanikerjäläisnaisen maassa olevan kerjäyskupin ilmaan ja kolikot lensi. Se jos mikä oli törkeää ja teki mieli lyödä lättyyn mokomaa, koska ihminen se on romanikin. Eikä heihin kiukkua pitäisi purkaa vaan Bulgarian, Romanian jne hallintoihin, jotka eivät pidä kansalaisistaan huolta. Ja aivan sama mikä loppu minulla on. Miksi jo valmiiksi köyhän pitäisi antaa mitään? Ja paljonko olet itse antanut? Mene huutelemaan Arkadianmäellä ja pyydä sieltä rahaa köyhille.

    Äänestä

Ylpeä lahtelainen katosi ja kaatui thainaisten pimperoon, lain väärälläpuolen kulkemiseen, vapahtajan kieltämiseen ja narssismiin.

Äänestä

Voisiko tuon paremmin sanoa:)

Äänestä

Muissa kaupungeissa juopot hengailee keskenään omissa oloissaan. Lahdessa jopa nuoret liikkuu juoppojen kanssa ja heillä on jopa velvollisuus kaveerata näiden kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kolkanmäki2012 kirjoitti:

Mihin katosi ylpeä lahtelainen? Tällainen kaupunki! Tällaiset mahdollisuudet! Mutta täällä vain ruikutetaan ja koetaan missä tahansa vertailussa, että ollaan jotenkin muita huonompia. Tää ei ole mikään Helsingin lähiö tai takapiha. Me ei olla mitä tahansa suomalaisia. Nyt on aika lopettaa tuhnuttelu. Ollaan ylpeitä! Silloin muuttuu myös muiden mielikuva meistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu