*.,.,.TOTUUKSIA,.,.*

http://www.ts.fi/teemat/asuminen/117897_515h.jpg

.
.


♥○○○♥◘:¤:◘♥♥◘:¤:◘♥○○○♥


Kaipuu rakkauteen
saa suuria sanoja suuhun


Niitä totuuksia -


Suusta
suuhun -


jotka palavat
pienimmässäkin
tulessa


♥○○○♥◘:¤:◘♥♥◘:¤:◘♥○○○♥

6

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rahvaanrunoilija

      Mikä on totuus? Tykkäsin ajatuksesta, että jokin totuus palaa tulessa, pienimmässäkin.

      Hyviä pulkkakelejä ja jouluodotuksia!

      *rahvaanheilutus*

      • *MURUKULTA*

        Hei r_r ! :)

        -♥-○○○♥◘:¤:◘♥♥◘:¤:◘♥○○○♥♥○○○♥◘:¤:◘♥♥◘:¤:◘♥○○○-♥-

        Sanotaan että jokaisella on/luo oma totuutensa joten onko siis yhtä ainoaa totuutta olemassakaan. Kysymys taitaa olla hieman samaa katgoriaa kuin että kauneus on katsojan silmissä.
        Tästä tieten pääsee moraalikeskusteluun mutta siitäkin pääsee eri moraalikäsityksiin, vaikkapa ''kissanmoraaliin'', jolloin ne 'totuudet' helposti palaa pienimmästäkin liekistä tuhkaksi.

        Tämän ajatuksenhan voi tieten sitten taas kääntää positiivisesti (ja miksi ei..) että siitä tuhkasta voi kasvaa voimallisesti jotain uutta! :))
        Nämä meidän ajan tuhkat ei ikävä kyllä meitä enempää hyödytä,vaikka puristusvoima joskus tuntuukin luissa ja ytimissä.. timantit kun vaativat pikkiriikkisen pitempää aikaa... ;)

        Oikea totuus ei pala tulessakaan, mutta mikä ja kenen on se ‘oikea totuus‘... :)
        *jää pähkäileen*… eikä sytytä.. http://wikikko.info/wik/images/1/1d/IMG_5532.jpg


    • Kalle K.

      Tässä rupesinkii kahtomaan että mittee oot
      laettannu ruuvulle ja näköjään rupesit rätnäelemmään
      tuota tykkeemisasijata usseemmalta kantilta..
      Sähkömustetta oot tuas ruvennu siästämään mutta
      onhan tuossa kuitennii asijata enemmän kun jossae pitemmässä...
      Enpä tuota kehtoo lähtee mehtään tuommosella
      koeran ilimalla vaekka siellä ne kanisterit oes kuusen
      juurella oottamassa...
      kohta uus talo on valamis ja Erik kehas että tillauskirja
      on puukattu tääteen....mitä sillä tarkottannoo?

      • *MURUKULTA*

        Huomenta Kalle K ! :)

        o ♥○○○♥◘:¤:◘♥♥◘:¤:◘♥○○○♥ ♥○○○♥◘:¤:◘♥♥◘:¤:◘♥○○○♥ o

        Ves tippuu räästältä ja senhän tietee mitä siitä tulloo ku kohalleen ossuupi. Jouluflunssa tuaas tässä kurittoo roppaa oikein vimosen piälle.. mut koitampa jottain tähän viäntöö.. (ku vielä sivullekii piäsöö...

        Vai on se tillauskirija jo täysi! Mikähän sen on täyttännä nii noppeest, vaikka kyllä nykyään jo moni harrastoo er asseita, niiku miekii, niin että kyllä se Eerikki oikein hyvän teon tek, ku sen ne kerhotilat pystytti.
        Ny en tiiä sitä Marttojen tilannetta, katoppa ku se Bertta oh monest koittanna soittoo Eerikille vuaan sieltä kuuluu vuaan jotta; ''Oho, tuota...Yhteyttä valittemaanne numeroon ei ny suaaha millään, vuaan kokkeilkaapa sitten keväämmällä toisenniin kerran. Atjöö!''
        Eekä siine mehtää kannate mennä ny, pelekkää vettä vuaan tippasoo korpi kuusen oksista niskoon, suatta vielä samanmoisen röhän kuin mieki. Parree ku määttä ja alatte verestelleen Tiernapoikia kylän Joulujuhlaan. Ja muistakeeki jotta siellä kylätiellä Joulun alla lomsiessa ee hairahuta minnekään vierään paikkoon esitämmään mitteen taijenaatintoa, onko selevä!

        Nyt mie keitän lissee teetä ja tarjoon siullehi Kalle K, kiitokseks sanolist ja käänist. :)

        http://static.iltalehti.fi/mieli/vihreateejuttu0212_md.jpg


    • Omalla tavalla tulkiten, niin tuo palaminen saattaa olla välillä rikinkatkuista, kun tunteet ovat pelissä ja usein tulee vielä väärintulkittua ;).

      Runo on näköisesi ja henkii toiveikkuutta.

      • *MURUKULTA*

        Hei ja huomenta b** ! :)

        o ♥○○○♥◘:¤:◘♥♥◘:¤:◘♥○○○♥ ♥○○○♥◘:¤:◘♥♥◘:¤:◘♥○○○♥ o

        Kirjoittaminen on siitäkin hyvä että samalla siinä toisinaan käy itseään läpi todenteolla. Toisinaan sitä kirjoittelee vain kevyttä trallalaata, ja sekin on hyvä. Kaikella on tarkoituksesnsa ja paikkansa ja se toiveikuuskin nostaa aina päätään, jostakin se kurkistaa, saisi vielä sen kiinni - - useemmin..
        Nyt kun tässä 'näen' runoni uudelleen, huokaan...'pihkura'..ja ei ku viitta herteille..:)
        http://www.cartinafinland.fi/fi/imagebank/image/77/77517/Kes%E4m%F6kin kivitakassa palaa l%E4mmin ja kotoisa tuli 77517.jpg


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      156
      5698
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      170
      3774
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      141
      3442
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      38
      3235
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2796
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      61
      2353
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2280
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      236
      2273
    9. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      94
      1871
    10. Ehkä mä ymmärrän sua nyt

      Paremmin kuin silloin aikoinaan. Kaikkia jännitteitä, joita on täytynyt tulla sun taustasta. Oot ollut aika rohkea elämä
      Ikävä
      5
      1352
    Aihe