Samsungin 32" LCD-TV meni pimeäksi tehtyään noin viikon verran sellaista että käynnistyi ja sammui itsestään. Netistä etsimällä löysin tietoa että Smasungin telkuissa kondensaattori on liian pienelle teholle mitoitettu ja hajoaa siksi usein. Ruuvasin töllöttimen auki ja tuijottelin kondensaattoreita. Yksikään ei ole pullistunut, yhdessä on hiukan mustaa kärjessä, mutta se näyttää enemmänkin tussilta tai maalilta, kuin palaneelta, eli musta on hyvin tumma ja tarkasti rajattu. Voiko tämä silti olla merkki siitä että kondensaattori on hajonnut, eli onko elektrolyyttikondensaattorissa jokin tällainen systeemi että se tummuu hajotessaan, vai onko kondensaattori vain merkattu mustalla tehtaassa jostain syystä, esim. lajittelun helpottamiseksi tms.
Kiitos kaikista vinkeistä!
Kondensaattorin hajoaminen
18
8823
Vastaukset
- voi olla...
Voi olla rikki vaikka päältä päin ei huomaa mitään.
- Asentaja®
Useimmiten ne tussi- tai maalimerkinnät ovat vain tarkkuuden lajittelussa tehtyjä merkintöjä, koska monesti tulee halvemmaksi lajitella vakiokomponenteista muutama kriittisessä paikassa tarvittava tietyn vähimmäistarkkuuden omaava kuin ostaa ne valmiina. (Varsinkin kun homman tekee joko robotti tai riisikuppipalkkalainen pikkulapsi).
- Bad Caps
Höpsistä se tieto, että ovat liin pienelle teholle mitoitettu. Kysymys on siitä, että valmistaja on käyttänyt huonolaatuisia elkoja, kun ne ovat halpoja. Tyypillisesti hajoavat 0,5 - 2vuoden sisällä.
Asiasta voi luke lisää googlaamalla Bad Caps hakusanaa.
Hakkurivirtalähteen toisiopiirin ja taustavalohakkurin elkot pitäisi mitata vuotovirran suhteen, sekä myös mitata ESR (Equivalent Series Resistance) erityisellä mittaria. Olen tavannut noita elkoja, joissa vuotovirta huitelee yli 0,5A noin 5V jännitteellä. - Samppa-1982
Vaihda suosiolla vaan kaikki toision elkot ettei tarvii joka viikko ruveta tuhtaamaan.
- Anonyymi
Vaihda kaikki melkot suosiolla jos vain kolvi pysyy k'dessä. Hinta 20-40 e-
- etsivä löytää
Mulla alkoi tietokoneen lcd-näyttö sammua ja käynnistyä parin sekunnin välein säännöllisesti. Ihmettelin ilmiötä, mutta sitten keksin lykätä ulkopuolisella teholähteellä virtaa suoraan 12 voltin linjaan, jotta nään, mistä savu nousee. Ja nousihan se ja vika löytyi kuin löytyikin taustavaloinvertterin feteistä, joista pari oli oikkarissa. Invertterin muuntajan vierestä oli lisäksi yksi pulssipolko 0,15 uF 250v haljennut ja ilmeisestikin vioittanut fetit.
- 343567uyg
Loistavaa etsivyyttä kuvastaa tuollainen vianhaku. Harmi kun et saanut fettejä ohjaavaa piiriä poltettua...
- Ammattimis
Kaikki kondesattorit on aivan samanlaisia, ainoastaan eri tarrat päällä. Itse vaihdoin juuri yhden kakskyt kappaletta elkoja ja toimii. Täytyy vaan muistaa mitenpäin komponentti tulee sillä nämä on tinattavia kompontteja eikä niitä enää sen jlkeen voi kääntää.
PS. Kondsattori toimii kuten patteri, mutta patteria ei voi ldata.- muuan sähkömies
Kyllä patterin voi ilmata ja kondensaattorin kääntää montakin kertaa, kun imee tinat vaan välillä pois juotoksista.
- PL504
muuan sähkömies kirjoitti:
Kyllä patterin voi ilmata ja kondensaattorin kääntää montakin kertaa, kun imee tinat vaan välillä pois juotoksista.
Oli miten oli, jos aikoo etsiä vikaa monimutkaisessa laitteessa niinkuin telkkarissa niin vähimmäisvaatimus on kyllä että tietää jotain elektroniikasta. Jos repii takakannen pois telkkarista siinä toivossa että löytäisi vikoja vaan katselemalla elkoja niin on parasta että ruuvaa kannen nopeasti takaisin kiinni.
Vähintä mitä tarvitaan on kytkinkaava, oskilloskooppi ja tietoa ja kokemusta. - elko
PL504 kirjoitti:
Oli miten oli, jos aikoo etsiä vikaa monimutkaisessa laitteessa niinkuin telkkarissa niin vähimmäisvaatimus on kyllä että tietää jotain elektroniikasta. Jos repii takakannen pois telkkarista siinä toivossa että löytäisi vikoja vaan katselemalla elkoja niin on parasta että ruuvaa kannen nopeasti takaisin kiinni.
Vähintä mitä tarvitaan on kytkinkaava, oskilloskooppi ja tietoa ja kokemusta.Tällaiset Samsungin telkkarit näillä ks oireilla kannattaa toimitta Samsung-huoltoon ja vaatia takuukorjausta. Vaikka takuu olisi jo umpeutunut, korjaavat kyllä takuuna kuitenkin, koska menee tuotevastuun piikkiin... ainakin minun kanssani toimivat näin. Itsekin olin jo aikeissa ryhtyä kolvaamaan konkkia vaihtoon, mutta järki voitti.
- 9876hm,
Olisit "elko" kuitenkin laittanut laatua sinne sisuksiin, niin ei ole heti kohta sama tilanne taas.
- Anonyymi
oon kymmeneen samsungin toosaan vaihtanut konkat ne ON vaan alimitoitettuja et hajoo takuuajan jälkee jossai vaiheessa yleensä ollu 5-10vuotta
- Anonyymi
Et haluis mulle kolvata konkkia🤔
- Anonyymi
Oli aika nostaa tämäkin ketjuihan vaikka palstan aktivoimiseksi
- Anonyymi
Aika vanha aloitus ja tv on varmaankin jo korjattu, mutta voinen sanoa, ettei nuo virtalähteen elkoviat yleensä tuollaista oiretta anna, että vehje käynnistyy ja sammuu vuoron perään itsestään. Paremminkin tulisi ensimmäisenä mieleen, että virrankulutus on kasvanut liian suureksi esim. taustavaloinvertterissä. Tuo invertterihän saa virran käynnistettäessä vasta viiveellä, kun prosessori on antanut luvan ja jos se silloin haukkaa liikaa virtaa, virranrajoitus sammuttaa vehkeen . Samoin käy led-tv:n kanssa, jos ledejä on oikosulussa , jolloin virrankulutus kasvaa.
- Anonyymi
Mikähän tämän vian aiheuttaa? Samsung siis kyseessä, joka toiminut täysin moitteettomasti ilman oireita. Kun piti laittaa päälle ja painoin kaukosäätimestä, niin stand by valo sammuu eli virta kytkeytyy. Valo vilkahtaa kun painaa kaukosäätimestä eli yhteys tuntuu toimivan, mutta kuvaa tai ääntä ei tule. Olen irroitellut töpseliä, pitänyt virtanappia pohjassa jne. kokeiluja ilman tulosta. Mikähän on mahtanut hajota?
Olen joskus korjannut Topfieldin tallentavan digiboxin kondensaattoreita vaihtamalla hyvällä menestyksellä, vaikken sähkölaitteista mitään ymmärräkkään. Olisikohan tämäkin vielä itse korjattavissa vai luovutanko suosiolla?- Anonyymi
Luultavasti korkeajännitepuolella vikaa - siellä 700V tienoilla jännite pitäisi olla, mutta kytkee virrat pois, koska jotakin on oikosulussa syömässä liikaa virtaa. Virran tarkkailupiiri on muuten aika tarkka virroista, joten voi olla vika myös siinä, että kytkee liian herkästi pois päältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1117825Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3766939Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite774291Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294009Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2022468Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os302189- 842055
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps201879Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11747Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11740