Imettäminen ja tupakointi

mummeliini

Olen puolivuotiaan lapsen mummi ja sain tietoon että tyttäreni antaa rintaa mutta polttaa harvaakseltaan kylläkin. Olen jyrkästi sitä mieltä ettei rintamaitoa annetajos tupakoi. Tyttäreni on kokeillut tuttelia mutta vauva oksentaa sen.
Mitä neuvoksi ?

2

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Kannusta tytärtäsi mieluummin tupakoinnin lopettamiseen, älä imetyksen. Tietenkin lapsen elimistöön päätyy äidinmaidon mukana jonkin verran nikotiinia, mutta imetyksen hyödyt saattavat silti olla haittoja suuremmat, kun äiti tupakoi vain vähän. Nikotiinin määrä äidinmaidossa on suurimmillaan parisenkymmentä minuuttia tupakoinnin jälkeen, jonka jälkeen määrä putoaa nopeasti. Puolittumisaika on puolisentoista tuntia. Tupakoinnin voi siis yrittää ajoittaa esim. niin, että lapsi on juuri syönyt, eikä niin todennäköisesti kaipaa maitoa uudelleen pariin-kolmeen tuntiin. Koska tyttäresi tupakoi harvakseltaan, hän voi luultavasti tehdä näin. Maitoa voi toki myös lypsää varalle silloin, kun ei ole muutamaan tuntiin polttanut, ja antaa sitä lapselle, jos tämä kaipaa maitoa, ja äiti on äskettäin polttanut. Edellyttäen tietenkin, että maitoa heruu lypsämällä riittävästi.

    • jfkt

      Tupakoinnin lopettaminen olisi ihanneratkaisu, mutta tupakoinnin ollessa kohtuullista (noin alle 10/pv) imetyksen hyödyt voittaa vielä tupakoinnin haitat, eli kannattaa imettää vaikka ei heti saisikaan lopetettua. Vähentäminenkin on eduksi. Ja jos on pakko polttaa, niin mieluiten mahdollisimman kauan ennen seuraavaa imetystä eli käytännössä heti imetyksen jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      210
      2793
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      125
      2659
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      77
      1743
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      233
      1305
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      63
      1288
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1098
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1001
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      841
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      823
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      823
    Aihe