galaxy s

Osaisko joku auttaa mite sais ton akun kulutuksen pienenemää? Pitää käytännös joka ilta lyyä puhelin laturiin. Akun kulutuksessa eniten käyttää Android-käyttöjärjestelmä. tälläkin hetkellä 43%.... muutaman kerran käynyt että puhelin ollu 3h irti laturista ja akku kulunut 100%->73%. tietäiskö joku kui ton akun kulutus pienenis?
667
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Pistät puhelimen pois päältä.

Äänestä

Wlan/3G/Gps/Bluetooth pois päältä ja laske taustavaloa. Näin saat akunkesto pidennettyä.

Äänestä

Kännykässä on jokin vika tai sulla on 100 ohjelmaa päällä samaan aikaan, ja automaattinetti/wlan myös.. tällä tavalla kännykkä ei todellakaan kestä yli päivää. Itselläni on myös widgettejä iso kasa, mutta sellaiset ohjelmat, jotka menevät automaattisesti päälle ja ovat turhia -> kannattaa poistaa puhelimen ram-muistia viemästä.

Kannattaa opetella käyttämään puhelinta, lähes KAIKKI ladatut ohjelmat haluavat väkisin käyttää nettiä sekä latautua automaattisesti puhelimen käynnistyksen jälkeen, mutta tämän saa lähes kaikissa ohjelmissa otettua pois päältä.

Oma S plus puhelin kestää vähintään 3 päivää yhdellä latauksella.

Äänestä
  • Aloittaja

    No mulla ei oo yhtään widgettejä päälä ja aina käytön jälkeen wi-fi ja bluetooth kiinni ja näyttö automaattisella kirkkaudella, sovelluksetkin suljen aina käytön jälkeen. välillä myös suljen soveeluksia: asetukset -> sovellukset -> hallitse sovelluksia. mietin itekkin et vissiin vikaa puhelimessa ko saattaa välillä olla päiviä että illala katon puhelimen akun tilan nii on jälel vielä 84% mut sitte taas on enimmäksee niikö tänä päivänä: 8h jälkeen akku loppui.

    Äänestä

Terve!
Mullakin oli sama ongelma. Laita Näytön kirkkaus pienemmalle. Se autaa...

Ystävällisin terveisin
Becon

Äänestä
  • Aloittaja

    Näytö kirkkaus on automaattisella. mut nyt on kyse siitä et minkä takia ANDROID-KÄYTTÖJÄRJESTELMÄ kuluttaa akkua nii paljo

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_9528866 kirjoitti:

Osaisko joku auttaa mite sais ton akun kulutuksen pienenemää? Pitää käytännös joka ilta lyyä puhelin laturiin. Akun kulutuksessa eniten käyttää Android-käyttöjärjestelmä. tälläkin hetkellä 43%.... muutaman kerran käynyt että puhelin ollu 3h irti laturista ja akku kulunut 100%->73%. tietäiskö joku kui ton akun kulutus pienenis?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu