Irlantiin muuttaneita/muuttavia

hannie

Tulkaahan kertomaan kokemuksianne!
Niin hyvässä kuin pahassa.

Mikä sai teidät päättämään muutosta, millaista
koko prosessi oli jne. :)

Mielelläni lukisin erilaisia kokemuksia kun
nyt omalla kohdalla olisi muutto suunnitteilla!

1

182

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole ei

      EUn kansalainen kun on, ei siina sen kauheammin tarvitse tehda prosessia hankalaksi.
      Jon on tyotarjous edessa ja siihen kuuluu relocation package, menoks vaan.
      Jos ei ole tyotarjousta, kassit kasaan ja menoks. Loytyyhan niita toita paikan paallakin. Ensin katto paalle (jos et muuta perheen kanssa, sharing eli vuokraa huone kampasta on varmaan paras vaihtoehto. Daft.ie loytyy huoneita ja kamppia ympari maan). Sitten tyohakuun. Kun on tyotarjous jonnekin, viimeistaan siina vaiheessa tax officeen hakemaan PRSI-numero (verojen maksua ym sosiaaliturvaa varten), ja joku virallinen kirje niin saat avattua tilin pankissa. Tuossa on suurin piirtein mita tarvitset siella siihen etta asut jossain ja saat itsellesi tyopaikan, kunhan sulla on jonkun EU-maan passi. Ihanan yksinkertaista.

      Mina aikanaan paadyin sinne silla jouduin olemaan jonkun aikaa Euroopassa ja sielta loytyi oman alani toita helposti. Sille tielle sitten tuli jaatya 6 vuodeksi.
      Nyt siella on tosin parin viime vuoden aikana ollut enemman lamaa, mutta kylla siella edelleen tekevalle toita loytyy.
      Muuttokuormani maahan oli ihan mita lentokoneessa kulki, eli kasitavarat ja 2 isoa laukkua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2253
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2187
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1875
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      12
      1436
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      80
      1408
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1387
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1160
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      63
      1139
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1010
    Aihe