LOMITTAJAN KM-KORVAUKSEN SUURUUS?

Mistä löytyy virallista tietoa lomittajan km-korvaukseen (0,46/km)?
3259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

suurinpiirtein se on tuo hinta ..

Äänestä

Kunnallinen lomittaja saa kilometrikorvausta 0,46e/km. Se tippuu 0.41 e/km, kun 5000 km-raja täyttyy. Tämä maksetaan yhdestä edestakaisesta työmatkasta henkilöautolla lomitettavalle tilalle virallisesta osoitteesta. Lisäksi maatalouslomittaja voi veroilmoitustaan tehdessään saada toisesta työmatkasta tehtävän vähennyksen, joka on n. 0.20 e/km ajetusta toisesta matkasta. Vähennys tehdään sarakkeessa muut tulonhankkimiskulut. Kun ammatikseen ilmoittaa maatalouslomittajan, niin vähennys tulee.

Äänestä
  • Meillä maksetaan kaikista kilometreistä tänävuonna 0,46€/km ja ensivuonna 0,45€/km.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lomittajainen kirjoitti:

Mistä löytyy virallista tietoa lomittajan km-korvaukseen (0,46/km)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu