Kosketusnäytön toiminnot

hjkjjjuyff

Löytyykö jostain listaa uuden Yariksen kosketusnäyttöhässäkän sisältämistä toiminnoista? Peruutuskamera, navi, nettipalvelut ja audiojutut on selvä, mutta mitä muuta?
Mitä auton tietoja siitä näkee? Näin jossain kuvan, missä näytöllä näytti olevan kulutuslukemia pylväsdiagrammina.. löytyykö jotain jännempää?
Öljyn lämpötilaa tms?

3

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+19

      Eipä siitä taida nähdä muuta kuin ne kulutustiedot. Ainakaan Toyotan omat sivut eivät mainosta sen kummempia juttuja. Joitain asetuksia, kuten lukitusäänen voimakkuutta, valosensorien herkkyyttä ja nopeuden mukaan lukkiutuvia ovia, voi säätää. Kaipa noita online-palveluita tulee vielä lisää, jospa niissä on joku datanäyttö.

    • 10-19

      Ikuinen ihmisten mielenkiinnon aliarvioiminen ärsyttää.. yllättävän moni haluaisi esimerkiksi tuon näyttöjärjestelmän avulla seurata lähes kaikkea tietoa mitä auton elektroniikka osaisi kertoa. Ja jos sinne kulutuslukemat yms. saadaan, niin ei se voi aivan älytön ohjelmointiponnistus olla saada näkyville myös muuta dataa.

      Sama pätee monessa muussakin asiassa. Suurten asiakasmassojen laittaminen samaan kategoriaan (= kaikki ovat tyhmiä ja ketään ei kiinnosta muu kuin helppokäyttöisyys) karsii kivoja ominaisuuksia laitteista ja käyttöliittymistä.

      Tulisikohan tähän Toyotan systeemiin joskus jonkun ulkopuolisen tahon tekemiä softia ja jopa ihan häckkejä, joiden avulla näytöllä voisi tehdä enemmän.. :P

      • einörtti

        Yllättävä moni? En usko, että Yariksen ostajakunnasta monikaan jaksa paljon räplätä tuota ajotietokonetta. Suurimmalla osalle riittävät nuo toiminnot, joten ei ole järkeä lähteä monimutkaistamaan sitä turhilla ominaisuuksilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2204
    2. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      893
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      76
      873
    4. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      853
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      112
      795
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      46
      769
    7. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      739
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      732
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      713
    10. Salaisuus rakas.

      Mun täytyy kertoa sulle nyt salaisuus rakas. Sä olet todella hyvä sun työssä. Pus!
      Ikävä
      47
      690
    Aihe